Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από karesansui »

Χρήστο, Ο Kostasd87 έχει δίκιο για το εμβόλιο. Όλα σχεδόν τα άτσερ που πουλιώνται είναι εμβολιασμένα σε κάποιο υποκείμενο. Το συγκεκριμένο έχει το εμβόλιο χαμηλά οπότε δεν πολυ φαίνεται αλλά αυτό δεν αποκλείει να συμβεί αυτό που σου περιγράφει, δηλαδή να αναπτυχθεί απο το υποκείμενο φύλλωμα και να αναπτυχθεί σε βάρος του εμβολίου.
Πάντως η τιμή είναι υπερβολικά υψηλή όπως και να έχει!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από christos1908 »

Δεν ειναι θέμα είδους... Άλλωστε δεν ξέρω και ποια ειναι τα "σπάνια" acer. Αυτό που λένε τα παιδιά τώρα, το παρατήρησα κι εγώ αλλά δεν ήξερα τι ειναι. Θεώρησα οτι έτσι είναι ο κορμός του γιατί το 80% που εχω δει απο τα μεγάλα acer έχει τέτοιο κορμό. Αν δείτε και τις προηγούμενες σελίδες φαίνεται σε αρκετά...
Τα φύλλα του όμως ήταν όλα ίδια και μάλιστα άψογα. Τόσο που μου έκανε εντύπωση, ούτε ένα καμένο απο ήλιο για παράδειγμα, που σε όσα εχω δει σε φυτώρια έχουν.
Απο κει και πέρα....

MadMax
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από MadMax »

Υπάρχουν διάφορα είδη acer, άλλα πιο φθηνά και άλλα πιο ακριβά. Για αυτό το είδος η τιμή ειναι υπερβολικά υψηλή.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από Harris »

kostasd87 έγραψε:Παιδιά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι μάλλον το δέντρο είναι εμβολιασμένο και έχει κάνει θετική εκδήλωση στο εμβόλιο. Αυτό γιατί υπάρχει σαφής γραμμή που χωρίζει το παχύ κομμάτι του κορμού / υποκείμενο από το λεπτότερο / εμβόλιο. Αυτό αν ισχύει σημαίνει 2 πράγματα. Αφενός ότι κάτω από τη γραμμή θα σου πετάξει άλλου είδους φύλλωμα και αφετέρου ότι δεν υπάρχει πλήρης συμφωνία φυτών και αυτό ίσως επηρεάσει την αντοχή του εμβολίου αργότερα. Μπορεί όπως το βλέπουμε τώρα αυτό να προσδίδει ωραία κωνικότητα, αλλά γενικά το να φαίνεται το εμβόλιο σε Bonsai δεν είναι το επιθυμητό.
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

kostasd87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Απρ 2014, 10:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από kostasd87 »

Παιδιά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι μάλλον το δέντρο είναι εμβολιασμένο και έχει κάνει θετική εκδήλωση στο εμβόλιο. Αυτό γιατί υπάρχει σαφής γραμμή που χωρίζει το παχύ κομμάτι του κορμού / υποκείμενο από το λεπτότερο / εμβόλιο. Αυτό αν ισχύει σημαίνει 2 πράγματα. Αφενός ότι κάτω από τη γραμμή θα σου πετάξει άλλου είδους φύλλωμα και αφετέρου ότι δεν υπάρχει πλήρης συμφωνία φυτών και αυτό ίσως επηρεάσει την αντοχή του εμβολίου αργότερα. Μπορεί όπως το βλέπουμε τώρα αυτό να προσδίδει ωραία κωνικότητα, αλλά γενικά το να φαίνεται το εμβόλιο σε Bonsai δεν είναι το επιθυμητό.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από christos1908 »

Το παρακάτω τέρας-διαμάντι το είδα περνώντας έξω απο ένα ΑΝΘΟΠΩΛΕΙΟ!!!!! Πραγματικά δεν πίστευα στα ματιά μου. Σταμάτησα και ρώτησα φυσικά... 150€
2-2,5 μέτρα, πάχος κορμού σαν μισόλιτρο μπουκάλι μπύρας, χαμηλή διακλάδωση, πυκνό φύλλωμα και γενικά πολύ καλό υλικό κατα τη γνώμη μου... Η τιμη στα ύψη βέβαια!!!
Θαυμάστε και παρακαλώ σχολιάστε...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

thalassolikos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 16 Απρ 2014, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από thalassolikos »

karesansui έγραψε:
christos1908 έγραψε: Οπότε βλέπω να κινούμαι σε κάτι νεαρότερο και οικονομικότερο και θα το ξεχάσω για μερικά χρόνια...
Καλησπέρα!
Πολύ καλά θα κάνεις! Τα άτσερ (σφένδαμοι) είναι φυλλοβόλα ταχείας ανάπτυξης αν τα περιποιηθείς δεόντως! Μέσα σε μια πενταετία ή και λιγώτερο μπορείς να πετύχεις μια ικανοποιητικότατη πάχυνση κορμού και πύκνωση κλαδιών.

Η αγορά, όπως έγραψες, ενός νεαρώτερου και οικονομικότερου δέντρου είναι καλή σκέψη και θα στην συνιστούσα εκ πείρας, ανεπιφύλακτα! [ Εικόνα ]
+1
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από karesansui »

christos1908 έγραψε: Οπότε βλέπω να κινούμαι σε κάτι νεαρότερο και οικονομικότερο και θα το ξεχάσω για μερικά χρόνια...
Καλησπέρα!
Πολύ καλά θα κάνεις! Τα άτσερ (σφένδαμοι) είναι φυλλοβόλα ταχείας ανάπτυξης αν τα περιποιηθείς δεόντως! Μέσα σε μια πενταετία ή και λιγώτερο μπορείς να πετύχεις μια ικανοποιητικότατη πάχυνση κορμού και πύκνωση κλαδιών.

Η αγορά, όπως έγραψες, ενός νεαρώτερου και οικονομικότερου δέντρου είναι καλή σκέψη και θα στην συνιστούσα εκ πείρας, ανεπιφύλακτα! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από christos1908 »

Δεν ψάχνω σε κεντρικά φυτώρια, έτσι κι αλλιώς μένω σε προάστιο και ότι εχω βρει ειναι απο τεράστια φυτώρια, ίσως απο τα μεγαλύτερα που υπάρχουν. Στα 20-30€ εχω βρει μόνο πολυ νεαρά acer. Αυτά που εχω παρουσιάσει που έχουν κορμό κάποιου μεγέθους ειναι όλα άνω των 50-60€ Μετά απο παζάρι. Μιλάμε βέβαια για δέντρα που έχουν και κορμό και πυκνό φύλλωμα και κλαδιά δηλαδή που ειναι πολύ πιο έτοιμα από το δέντρο που δείχνει ο φίλος spasias.

Προσωπικά κάποια νεαρά acer που έχουν παρουσιαστεί στο φόρουμ τον τελευταίο μήνα μου αρέσουν περισσότερο απο κάτι σαν του φίλου, με τόσο μακρύ κορμό και τέτοια διακλάδωση. Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά εγώ εκτός απο ένα βαρύ κορμό, κοιτάω πολύ και τη διακλάδωση.

Οπότε βλέπω να κινούμαι σε κάτι νεαρότερο και οικονομικότερο και θα το ξεχάσω για μερικά χρόνια...

spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από spasias »

Φίλε μου τα δικά μου τα πήρα 25 Euro με αντίστοιχο κορμό. Ψάξε λίγο φυτώριο πιο μεγάλα εκτός του κέντρου με όχι και τόσο φανταζι φάτσα μιας και αυτά βαράνε ... [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/gr ... egreen.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από Harris »

Θα βρεις καλύτερα με αυτή την τιμή!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από christos1908 »

Λοιπόν βρήκα και αυτό το acer. Στα 60€... Πως σας φαίνεται;
Οι φωτογραφίες ειναι ότι καλύτερο μπορούσα... Το κλειδί απο το corolla μου[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από iohokahey »

christos1908 έγραψε:
Κάτι θα κάνω και με τα δύο...
σωστος!!

παρα ταυτα και εγω συμφωνω μαζι σου σχετικα με το πρωτο δεντρο..οσο φαινεται απο τις φωτο βεβαιως βεβαιως..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/banana/gotpics.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Πάρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 13:20
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από Πάρης »

Harris έγραψε:
ή θα περιμένεις... ή
+1 ...περίμενε όπως σου λένε τα παιδιά....
είναι και θέμα τύχης τι θα βρεις και τι θα πάρεις από αυτά που θα βρεις...

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από christos1908 »

Harris έγραψε: ή θα περιμένεις... ή θα βγάλεις καλυτερες φωτογραφίες! :)
Κάτι θα κάνω και με τα δύο...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από Harris »

christos1908 έγραψε:Ψάχνω ένα acer (γενικά acer, κόκκινο κατα προτίμηση αλλά όχι απαραίτητα) με τέτοια διακλάδωση ώστε να δώσει μελλοντικά ένα ωραίο bonsai. Φυσικά ο χοντρός κορμός ειναι επιθυμητός.
Δηλαδή μεταξύ των δυο που εχω βρει, θα προτιμούσα το πρώτο. Δεν ξέρω όμως αν το βλέπω σωστά... [ Εικόνα ]
Ασχολούμε κανά χρόνο μόνο και χρειάζομαι καθοδήγηση ως προς τη σωστή επιλογή υλικού...
ή θα περιμένεις... ή θα βγάλεις καλυτερες φωτογραφίες! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από christos1908 »

Ψάχνω ένα acer (γενικά acer, κόκκινο κατα προτίμηση αλλά όχι απαραίτητα) με τέτοια διακλάδωση ώστε να δώσει μελλοντικά ένα ωραίο bonsai. Φυσικά ο χοντρός κορμός ειναι επιθυμητός.
Δηλαδή μεταξύ των δυο που εχω βρει, θα προτιμούσα το πρώτο. Δεν ξέρω όμως αν το βλέπω σωστά... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Ασχολούμε κανά χρόνο μόνο και χρειάζομαι καθοδήγηση ως προς τη σωστή επιλογή υλικού...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από Harris »

christos1908 έγραψε:[HIGHLIGHT=#NaNffff]Παιδιά δεν ξέρω αν μιλάμε για τρέχουσες τιμες. Εγώ πάντως όσο ψάχνω αυτά εχω βρει. Και ο φίλος εδώ ( http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php ... 278#p40278 ) 50αρικο έδωσε και σύμφωνα με ότι εχω δει λογική τιμή είναι.[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Από κει και πέρα είτε τα δίνεις είτε όχι. Εγώ νομίζω ότι θα κινηθώ το πολύ μέχρι 50αρικο για κάτι σαν αυτά που βρήκα. Αλλιώς κάτι μικρότερο και οικονομικότερο. Γιατί λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν όσο κι αν κάποιοι πιστεύουν το αντίθετο. Χρηματοδοτούμε κάτι που μας διασκεδάζει και μας χαλαρώνει μέχρι εκεί που μας παίρνει.[/HIGHLIGHT]


Θέλεις κάτι με χοντρό κορμό; ή θελεις με πιο μικρο και να περιμενεις;

Θα σου πω κατι.... Εαν για παραδειγμα θες να βαλεις το ACER σε πέτρα καλύτερα είναι να το πάρεις πιο μικρο. (βεβαια ειναι λιγο λοττο γιατι δεν ξερεις τι ριζες εχει απο κάτω... αλλιως θα πρεπει να περιμενεις 2-3 χρονια για να φτιάξεις το ριζικο συστημα)
Επίσης εαν ψάχνεις atropurpureum (και γενικα ACER) και μόνο... Μπορεις να περιμενεις λιγο οπως σου ειπα...



Καλύτερα να αγοράσεις 1 καλό παρα 3-4 μέτρια με το ιδια ή και περισσοτερα χρηματα στο τελος τελικα.... (για το ιδιο ειδος)

Επισης δεν μπορουμε να σου προτείνουμε πιο απο τα 2 να παρεις γιατι οι φωτογραφιες δεν ειναι καταλληλες και αλλιως να το εχουμε live... Λογο του οτι δεν ειναι καλες φανταζομαστε πιο μπορει να ειναι καλο και μπορει να δημιουργούμε κλαδια που δεν υπάρχουν.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από christos1908 »

[HIGHLIGHT=#NaNffff]Παιδιά δεν ξέρω αν μιλάμε για τρέχουσες τιμες. Εγώ πάντως όσο ψάχνω αυτά εχω βρει. Και ο φίλος εδώ ( http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php ... 278#p40278 ) 50αρικο έδωσε και σύμφωνα με ότι εχω δει λογική τιμή είναι.[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Από κει και πέρα είτε τα δίνεις είτε όχι. Εγώ νομίζω ότι θα κινηθώ το πολύ μέχρι 50αρικο για κάτι σαν αυτά που βρήκα. Αλλιώς κάτι μικρότερο και οικονομικότερο. Γιατί λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν όσο κι αν κάποιοι πιστεύουν το αντίθετο. Χρηματοδοτούμε κάτι που μας διασκεδάζει και μας χαλαρώνει μέχρι εκεί που μας παίρνει.[/HIGHLIGHT]
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Επιτέλους βρέθηκε!!! (Acer)

Δημοσίευση από Petros »

Με 25eyro βρίσκεις με 2,5 - 3cm (μαξ) κορμό σε atropurpureum.
Απάντηση