Τα φώτα σας ...

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από marios »

sabtas έγραψε:Ενας γενικος αλλα συμμαντικος κανονας ειναι οτι πρεπει το δεντρο σου να μοιαζει οσο περισσοτερο γινετε με ενα φυτο ιδιου ειδους που ειναι ελευθερο στην φυση....οταν λέω ελεύθερο εννοώ οχι σε γλαστρα....απο την φυση λοιπον παίρνεις ιδεες και προχωράς...


Πλεγμενη ελια δε θα δεις ποτε στην φυση.... αρα ειναι εκτος θεματος μπονσαι...απο την αλλη σε ελιες θα δεις εντηπωσιακες τρύπες στους κορμούς....και περίεργα σμιλεμένα απο τον αερα κλαδια....απο οτι κατάλαβες καλο ειναι να βλεπεις αλλα μπονσαι αλλα κοιτα και σχηματα δεντρων στην φυση για να αντλεις ιδεες και έμπνευση...η φύση είναι ο μεγαλύτερος καλλιτέχνης...

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

sabtas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 20:13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από sabtas »

Ενας γενικος αλλα συμμαντικος κανονας ειναι οτι πρεπει το δεντρο σου να μοιαζει οσο περισσοτερο γινετε με ενα φυτο ιδιου ειδους που ειναι ελευθερο στην φυση....οταν λέω ελεύθερο εννοώ οχι σε γλαστρα....απο την φυση λοιπον παίρνεις ιδεες και προχωράς...


Πλεγμενη ελια δε θα δεις ποτε στην φυση.... αρα ειναι εκτος θεματος μπονσαι...απο την αλλη σε ελιες θα δεις εντηπωσιακες τρύπες στους κορμούς....και περίεργα σμιλεμένα απο τον αερα κλαδια....απο οτι κατάλαβες καλο ειναι να βλεπεις αλλα μπονσαι αλλα κοιτα και σχηματα δεντρων στην φυση για να αντλεις ιδεες και έμπνευση...η φύση είναι ο μεγαλύτερος καλλιτέχνης...

Topic author
nikoslio
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 27 Σεπ 2014, 21:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από nikoslio »

Σε ευχαριστώ πολύ γιατί η αλήθεια είναι ότι η ιδέα με το πλέξιμο ήταν από το φυτώριο όπως πολύ εύστοχα είπες να πουλήσουν κάτι διαφορετικό , προσοχή λοιπόν , σε ευχαριστώ και πάλι γιατί θα την πατούσα σίγουρα [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από RiaDr »

nikoslio έγραψε: Μπορεί κάποιος να μου πει πώς να κλαδέψω την ελιά για να μην πάρει ύψος ? εγώ σκεφτόμουν να κλαδέψω τα φύλλα χαμηλά και να πλέξω τα κλαδιά με τον κορμό σαν πλεξούδα αλλά από αυτά που μου είπατε το ξεχνώ …

Για να μην πάρει ύψος απλά κόβεις ό,τι εξέχει προς τα πάνω.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
Ακούγεται αστείο, αλλά η λογική είναι αυτή, το κλάδεμα όμως γίνεται έχοντας στο μυαλό μας πώς θα θέλαμε να εξελιχθεί το δεντράκι μας μελλοντικά, οπότε προλαμβάνουμε αντί να θεραπεύουμε (κοινώς ό,τι κόψεις λίγο μπορεί να κοπεί κι άλλο, ό,τι κοπεί υπερβολικά ίσως να διορθωθεί με τον καιρό, ίσως και όχι).

Την πλεξούδα, προσωπική μου άποψη, ξέχασέ την. Στα ανθοπωλεία υπάρχουν κάποια δέντρα πλεγμένα κατ' αυτό τον τρόπο αλλά είναι μια πρακτική που α) δεν ταιριάζει σε ελιά και β) δεν έχει να κάνει με την τέχνη των μπονσάι, απλά ψάχνουν οι καλλιεργητές τρόπους να πουλήσουν κάτι αλλιώτικο για να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό.

Διάβασε, δες φωτογραφίες και πάρε ιδέες... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από Sim62 »

nikoslio έγραψε:Επομένως δεν να συνεχίσω να το ψεκάζω αλλά όχι με Ήλιο αυτό θατο βοηθούσε δηλ και να φανταστώ επειδή είναι μικρό δεν κάνω τίποτε μέχρι αρχές άνοιξηςπου θα χρειαστεί να μεταφυτέψω σωστά

Ακριβώς...

Topic author
nikoslio
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 27 Σεπ 2014, 21:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από nikoslio »

Επομένως δεν να συνεχίσω να το ψεκάζω αλλά όχι με Ήλιο αυτό θατο βοηθούσε δηλ και να φανταστώ επειδή είναι μικρό δεν κάνω τίποτε μέχρι αρχές άνοιξηςπου θα χρειαστεί να μεταφυτέψω σωστά
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από Sim62 »

nikoslio έγραψε:Ευχαριστώ για τις αναλυτικέςαπαντήσεις
Την λέξη πλάτανος την χρησιμοποίησα εγώ γιατί δεν γνωρίζω παρακάτωέχω φωτογραφίες από τα φύλλα για να το δείτε καλυτέρα , όσο για την σκιά και τοπότισμα μου το είπαν από το φυτώριο , αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο το ψέκασμα στα φύλλακαι άλλο το πότισμα σωστά ?(ελπίζω να μην είναι χαζή η ερώτηση )[ Εικόνα ]
Τα δεντράκια ναι είναι έξω
Sim
62
Και οι τιμές τους που τα πηρά είναι 10 ευρώ το «πλάτανοι» και 6 ευρώ την ελιά
manosmak

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς να κλαδέψω την ελιά για να μηνπάρει ύψος ? εγώ σκαφτόμουν να κλαδέψω τα φύλλα χαμηλά και να πλέξω τα κλαδιάμε τον κορμό σαν πλεξούδα αλλά από αυτά που μου είπατε το ξεχνώ …

Acer palmatum (Ιαπωνικός σφένδαμος) λοιπόν. Ισχύει ότι και για τα πλατάνια, σε άμεση ηλιακή έκθεση εκτός από περιόδους καύσωνα, και άφθονο πότισμα (να τρέξει το νερό από τις τρύπες στο κάτω μέρος του δοχείου), όταν δείς το υπόστρωμα στεγνό σε βάθος 2-3 εκατοστών για το δοχείο που το έχεις.
Πράγματι άλλο το πότισμα, άλλο το ψέκασμα στα φύλλα. (Καμμιά ερώτηση δεν είναι χαζή, χαζό είναι να μην ρωτήσεις και να χάσεις κάποιο δέντρο). Το ψέκασμα δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το πότισμα εκτός από περιπτώσεις μεταφύτευσης και πολλαπλασιασμού δέντρων από μοσχεύματα και σπόρους. Χρειάζεται προσοχή ποιά ώρα της ημέρας ψεκάζουμε, δέντρα με ευαίσθητο φύλλωμα (σαν το acer που έχεις) δεν είναι καλό να βρίσκονται στον ήλιο με το ψέκασμα. Δεν κάνει καλό σε όλα τα είδη δέντρων και μάλιστα σε μερικά πρέπει να αποφεύγεται.

Topic author
nikoslio
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 27 Σεπ 2014, 21:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από nikoslio »

Ευχαριστώ για τις αναλυτικέςαπαντήσεις
Την λέξη πλάτανος την χρησιμοποίησα εγώ γιατί δεν γνωρίζω παρακάτωέχω φωτογραφίες από τα φύλλα για να το δείτε καλυτέρα , όσο για την σκιά και τοπότισμα μου το είπαν από το φυτώριο , αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο το ψέκασμα στα φύλλακαι άλλο το πότισμα σωστά ?(ελπίζω να μην είναι χαζή η ερώτηση )[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/doh.gif[/img]
Τα δεντράκια ναι είναι έξω
Sim
62
Και οι τιμές τους που τα πηρά είναι 10 ευρώ το «πλάτανοι» και 6 ευρώ την ελιά
manosmak

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς να κλαδέψω την ελιά για να μηνπάρει ύψος ? εγώ σκαφτόμουν να κλαδέψω τα φύλλα χαμηλά και να πλέξω τα κλαδιάμε τον κορμό σαν πλεξούδα αλλά από αυτά που μου είπατε το ξεχνώ …
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Sim62 έγραψε:Καλωσήλθες στο φόρουμ και την παρέα μας.
Από τις ερωτήσεις σου σε βλέπω κάπως αγχωμένο, φυσικό είναι μην ανησυχείς, αλλά σκέψου ότι αυτό είναι ένα χόμπυ που διαλέξαμε για να μας ηρεμεί !!! Και τώρα ας τα πάρουμε με την σειρά.
1.Για τον πλάτανο είσαι σίγουρος ότι είναι πλάτανος γιατί εμένα για κάποιο είδος σφενδάμου μου φαίνεται, acer palmatum atropurpureum, θα διακινδύνευα να πώ αν βλέπω καλά στην φωτογραφία και δεν με ξεγελά, γιατί δεν δείχνει καθαρά τα φύλλα. Η μήπως κάποιο acer platanoides (πράγμα που θα έβρισκα όμως πολύ περίεργο να υπάρχει κάτι ανάλογο σε ελληνικό φυτώριο) παρ΄όλα αυτά η φωτογραφία δυσκολεύει, αν μπορείς να ανεβάσεις κάποια πιό εστιασμένη στα φύλλα θα είμαστε πιο σίγουροι.
2.Κάθε απόλυτη συνταγή περιποίησης, (κάθε μέρα πότισμα πχ) στον κόσμο των bonsai θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με πολύ σκεπτικισμό. Τα μικρά μας δέντρα είναι ζωντανοί οργανισμοί και η περιποίησή τους θα πρέπει να διαμορφώνεται σε σχέση με διάφορους παράγοντες. Για παράδειγμα κάθε μέρα πότισμα ακόμη και τον χειμώνα ? Προφανώς όχι. Το καλοκαίρι ίσως. Μικρό δοχείο ή μεγάλο ? Τοποθέτηση στον ήλιο η σε ημισκιά ? Πολλά φύλλα ή λίγα ? Όλοι αυτοί και κάποιοι ακόμη είναι παράγοντες που καθορίζουν την συχνότητα ποτίσματος.Αυτό που όλοι ξέρουμε είναι ότι πρέπει να παρακολουθούμε τα δέντρα μας και να πράττουμε ανάλογα με τις ανάγκες τους. Διάβασε τα ανάλογα άρθρα στην βιβλιοθήκη μας και πολλές απορίες θα σου λυθούν.
Σου είπαν επίσης ότι ο πλάτανος θέλει σκιά ? (Αλήθεια ποιοί σου τα είπαν αυτά για το πότισμα και την σκιά ?) Αν ήταν τελικά πλάτανος και τον έχεις στην σκιά η φωτοσύνθεση που θα παράγουν τα φύλλα του θα είναι ανεπαρκής και σίγουρα θα έχει πολύ άσχημη εξέλιξη. Αλλωστε τα φύλλα των πλατανιών στην φύση δεν γίνονται τυχαία τόσο μεγάλα. Δύο είναι τα πράγματα που ζητά ένας πλάτανος, άφθονος ήλιος και αρκετή υγρασία στο υπόστρωμα. Μιά ματιά στην φύση θα σε πείσει !!!
3. Αν οι ρίζες άρχισαν και βγαίνουν από το δοχείο μάλλον είναι ένδειξη ότι χρειάζεται άμεσα μεταφύτευση και αραίωμα ριζών. Το πρόβλημα είναι ότι για τέτοια είδους δέντρα σφενδάμια ή και πλατανοειδή δεν είναι και η καλύτερη εποχή για τέτοια δουλειά. Μόνο σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης. Προσωπικά νομίζω ότι δεν διακινδυνεύεις κάτι αν περιμένεις να το κάνεις αρχές άνοιξης που θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα από την μεταφύτευση.
4.Για την ελιά θα προτιμούσα να σε συμβουλεύσει κάποιος πιό έμπειρος στο είδος μιας και εγώ έχω 2-3 μικρές ελίτσες σαν την δική σου και όχι μεγάλη πείρα σε αυτές. Μου φαίνεται όμως πολύ μικρή για διαμορφώσεις.
Σου εύχομαι καλό διάβασμα (για πλήρη δικαιώματα στην βιβλιοθήκη, όπως σε όλα τα φόρουμ είναι στην απόλυτη δικαιοδοσία των διαχειριστών που θα σε ενημερώσουν) και καλή συνέχεια με τα πρώτα σου αποκτήματα.

Υ.Γ Ελπίζω τα δεντράκια να βρίσκονται μέσα στο σπίτι μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφησης και όχι μόνιμα !
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] το σφενδαμάκι σου το βρίσκω μια χαρά, η ελίτσα είναι πολύ μικρή, και θα συμφωνήσω με την Ρία -δεν με ενθουσίασε- . Μπορείς να βρείς πολύ καλύτερες χωρίς να ξοδέψεις παραπάνω απ' όσα ξόδεψες γι'αυτήν. θα την έβαζα σε παρτέρι για 2-3 χρόνια και θα την ξεχνούσα. (με κλάδεμα για να μην ψηλώσει)

manosmak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Σεπ 2014, 15:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από manosmak »

Πόσο αγόρασες τα δεντράκια ;

Captain Phillips
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2014, 23:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από Captain Phillips »

WELCOME!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από RiaDr »

Ο προλαλησας με καλυψε στο επακρο-θα ήθελα μονο να σχολιασω πως οι ελιες εν γενει δεν συνδυάζονται εύκολα με πέτρες. Είναι πολύ...ειρηνικά φυτά για κάτι τέτοιο και καλύτερα να ψάξεις για κάποιο είδος δέντρου με πιο εύπλαστο κορμό.

Κατά τα άλλα, καλώς τα δέχτηκες τα δεντράκια σου - το πλατανάκι (;) είναι πολύ όμορφο, η ελιά δε με ενθουσίασε όμως και τόσο - και καλή συνέχεια με τη φροντίδα τους. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήλθες στο φόρουμ και την παρέα μας.
Από τις ερωτήσεις σου σε βλέπω κάπως αγχωμένο, φυσικό είναι μην ανησυχείς, αλλά σκέψου ότι αυτό είναι ένα χόμπυ που διαλέξαμε για να μας ηρεμεί !!! Και τώρα ας τα πάρουμε με την σειρά.
1.Για τον πλάτανο είσαι σίγουρος ότι είναι πλάτανος γιατί εμένα για κάποιο είδος σφενδάμου μου φαίνεται, acer palmatum atropurpureum, θα διακινδύνευα να πώ αν βλέπω καλά στην φωτογραφία και δεν με ξεγελά, γιατί δεν δείχνει καθαρά τα φύλλα. Η μήπως κάποιο acer platanoides (πράγμα που θα έβρισκα όμως πολύ περίεργο να υπάρχει κάτι ανάλογο σε ελληνικό φυτώριο) παρ΄όλα αυτά η φωτογραφία δυσκολεύει, αν μπορείς να ανεβάσεις κάποια πιό εστιασμένη στα φύλλα θα είμαστε πιο σίγουροι.
2.Κάθε απόλυτη συνταγή περιποίησης, (κάθε μέρα πότισμα πχ) στον κόσμο των bonsai θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με πολύ σκεπτικισμό. Τα μικρά μας δέντρα είναι ζωντανοί οργανισμοί και η περιποίησή τους θα πρέπει να διαμορφώνεται σε σχέση με διάφορους παράγοντες. Για παράδειγμα κάθε μέρα πότισμα ακόμη και τον χειμώνα ? Προφανώς όχι. Το καλοκαίρι ίσως. Μικρό δοχείο ή μεγάλο ? Τοποθέτηση στον ήλιο η σε ημισκιά ? Πολλά φύλλα ή λίγα ? Όλοι αυτοί και κάποιοι ακόμη είναι παράγοντες που καθορίζουν την συχνότητα ποτίσματος.Αυτό που όλοι ξέρουμε είναι ότι πρέπει να παρακολουθούμε τα δέντρα μας και να πράττουμε ανάλογα με τις ανάγκες τους. Διάβασε τα ανάλογα άρθρα στην βιβλιοθήκη μας και πολλές απορίες θα σου λυθούν.
Σου είπαν επίσης ότι ο πλάτανος θέλει σκιά ? (Αλήθεια ποιοί σου τα είπαν αυτά για το πότισμα και την σκιά ?) Αν ήταν τελικά πλάτανος και τον έχεις στην σκιά η φωτοσύνθεση που θα παράγουν τα φύλλα του θα είναι ανεπαρκής και σίγουρα θα έχει πολύ άσχημη εξέλιξη. Αλλωστε τα φύλλα των πλατανιών στην φύση δεν γίνονται τυχαία τόσο μεγάλα. Δύο είναι τα πράγματα που ζητά ένας πλάτανος, άφθονος ήλιος και αρκετή υγρασία στο υπόστρωμα. Μιά ματιά στην φύση θα σε πείσει !!!
3. Αν οι ρίζες άρχισαν και βγαίνουν από το δοχείο μάλλον είναι ένδειξη ότι χρειάζεται άμεσα μεταφύτευση και αραίωμα ριζών. Το πρόβλημα είναι ότι για τέτοια είδους δέντρα σφενδάμια ή και πλατανοειδή δεν είναι και η καλύτερη εποχή για τέτοια δουλειά. Μόνο σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης. Προσωπικά νομίζω ότι δεν διακινδυνεύεις κάτι αν περιμένεις να το κάνεις αρχές άνοιξης που θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα από την μεταφύτευση.
4.Για την ελιά θα προτιμούσα να σε συμβουλεύσει κάποιος πιό έμπειρος στο είδος μιας και εγώ έχω 2-3 μικρές ελίτσες σαν την δική σου και όχι μεγάλη πείρα σε αυτές. Μου φαίνεται όμως πολύ μικρή για διαμορφώσεις.
Σου εύχομαι καλό διάβασμα (για πλήρη δικαιώματα στην βιβλιοθήκη, όπως σε όλα τα φόρουμ είναι στην απόλυτη δικαιοδοσία των διαχειριστών που θα σε ενημερώσουν) και καλή συνέχεια με τα πρώτα σου αποκτήματα.

Υ.Γ Ελπίζω τα δεντράκια να βρίσκονται μέσα στο σπίτι μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφησης και όχι μόνιμα !

Topic author
nikoslio
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 27 Σεπ 2014, 21:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα φώτα σας ...

Δημοσίευση από nikoslio »

Καλησπέρα όπως θα μπορέσετε να καταλάβετε με όλα αυτά που διαβάζω και σας βλέπω να δημιουργείτε μου έχει μπει το μικρόβιο για τα καλά και έτσι αποφάσισα να πάω βόλτα από το φυτώριο και όταν είδα τον μικρό πλάτανο άπλα δεν σκέφτηκα τίποτε άλλο (έρωτας με την πρώτη μάτι που λένε χάχα..!!) και κάνοντας να φύγω , βλέπω και μια ελιά με πολύ όμορφα κλαδιά χαμηλά και έτσι έχω νέες απορίες :) Που με την βοήθεια σας ελπίζω να αρχίσω να μαθαίνω , θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω

Κάπου έχω διαβάσει ότι είναι κάλο 1-2 φόρες την ήμερα να ψεκάζω με απεικονισμένο νερό και μιας , ο υγραντήρας μαζεύει σκέφτηκα να αξιοποιήσω αυτό αλλά είναι σωστό αυτό ?


Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος σας πώς να κλαδέψω την ελιά γιατί σκέπτομαι να πλέξω τον κορμό της και να του δώσω σχήμα με σύρμα «αγκαλιάζοντας» μια πετρά , το φαντάζομαι


Ο πλάτανος θέλει κάθε μέρα πότισμα μου είπαν και σκιά όχι Ήλιο ισχύει αυτό και αν όχι τι χρειάζεται το κάθε ένα για να μπορέσω να το φροντίσω σωστά , που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες για αυτά


Τέλος ο πλάτανος έχει βγει κάποιες ρίζες κάτω από τις τρύπες της γλάστρας υπάρχει πρόβλημα ?



Συγγνώμη αν ρωτώ πολλά αλλά θα ήθελα να μην κάνω κάποιο λάθος και πάνε άδικα , και πολλές φόρες ενώ διαβάζω κάτι όταν θέλω να μάθω κάτι περισσότερο μου ζητεί κωδικούς που δεν … γιατί ?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση