Βοήθεια με αζαλέα παρακαλώ

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
arxarious
Shohin
Shohin
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με αζαλέα παρακαλώ

Δημοσίευση από arxarious »

Livstaras έγραψε:

και εγώ μια απ'τα ίδια, άλλα όταν δε την παλεύω άλλο ξεσπάω στον κήπο και δεν την πληρώνουν τα δεντράκια μου. [ Εικόνα ]
Εγώ δε βάζω χέρι στις γλάστρες της γυναίκας μου. Παρά μόνο για να τις μετακινήσω......... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 21 Μάιος 2015, 23:30 --

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?

Η αζαλέα έχει πετάξει καινούρια κλαδάκια, με φυλαράκια, κοντά στον κορμό. Αν κλάδευα τα πιο μεγάλα δε θα δυνάμωνε πιο πολύ το δέντρο? Ή κάνω λάθος?

Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτο το θέμα. Για να παχύνει και να δυναμώσει ο κορμός πρέπει να έχει όσο πιο πολλά φύλλα και κλαδιά γίνεται?
Παναγιώτης

Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Δημοσίευση από Livstaras »

arxarious έγραψε:
iohokahey έγραψε:
arxarious έγραψε:Υ.Γ. με έχει πιάσει μια μανία ότι πρέπει να κάνω κάτι με τα φυτά μου........
εχεις νοσησει απο την νοσο της ''φαγουρας στα χερια''..[ Εικόνα ][ Εικόνα ]
Η αλήθεια είναι ότι αυτή την νόσο την έχω χρόνια. [ Εικόνα ]

και εγώ μια απ'τα ίδια, άλλα όταν δε την παλεύω άλλο ξεσπάω στον κήπο και δεν την πληρώνουν τα δεντράκια μου. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Άβαταρ μέλους

Topic author
arxarious
Shohin
Shohin

iohokahey έγραψε:
arxarious έγραψε:Υ.Γ. με έχει πιάσει μια μανία ότι πρέπει να κάνω κάτι με τα φυτά μου........
εχεις νοσησει απο την νοσο της ''φαγουρας στα χερια''..[ Εικόνα ][ Εικόνα ]
Η αλήθεια είναι ότι αυτή την νόσο την έχω χρόνια. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
Παναγιώτης

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece

Δημοσίευση από iohokahey »

εχεις νοσησει απο την νοσο της ''φαγουρας στα χερια''..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Topic author
arxarious
Shohin
Shohin

Η αλήθεια είναι ότι διαβάζω όπως ρουφά το διψασμενο δέντρο το νερό! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]

Σε περίπτωση που έχω βρει ρίζα τι κάνω?
Να προσθέσω λίγο χώμα να αφρατέψει? Ή να μην το πειράξω καθόλου?

Υ.Γ. με έχει πιάσει μια μανία ότι πρέπει να κάνω κάτι με τα φυτά μου........
Παναγιώτης

Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 43 times
Been thanked: 76 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris »

arxarious έγραψε:Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας!

Δηλαδή να μην ανησυχώ για το χώμα της? Με το κατάλληλο λίπασμα δε θα έχω θέμα έτσι?

Απλώς σκεφτόμουν ότι αν τις ξεχώριζα θα είχαν καλύτερη ανάπτυξη.

Οπότε ούτε κλάδεμα παίζει φέτος?

Αν ρίξω νερό στα φύλλα της να την ξεπλύνω θα υπάρξει πρόβλημα?

Κάτι φύλλα που είναι λίγο χαλασμένα κάνει να τα βγάλω με το χέρι?

Α και κάτι άλλο! Στις εργασίες κάθε μήνα που γράφετε η αζαλέα που τοποθετείται?
Στα αειθαλή? Στα φυτά για άνθη? Ή και στα δύο? (έχω μπερδευτεί)

Πάλι σας κούρασα......... Αλλά μου αρέσει να μαθαίνω καινούρια πράγματα!

Ευχαριστώ για την υπομονή σας! [ Εικόνα ]

Υ.Γ. είναι κάποια άρθρα στη βιβλιοθήκη που δε μπορώ να τα δω ολόκληρα. Και ένα από αυτά είναι με τις αζαλέες. Πότε θα θεωρούμαι ενεργό μέλος για να κάνω αίτημα για κωδικό? Ή να στείλω ούτος η άλλος?
Ακόμα είσαι σπορόφυτο! Να αλλάξεις κατηγορία για κωδικό! :)

Φυτά με άνθη.
Μπορεί να έχεις βρει ρίζες και ειναι σκληρό το χώμα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
arxarious
Shohin
Shohin

Καλησπέρα!

Χθες έριξα λίπασμα στην αζαλέα και καθώς ανακάτευα το χώμα με ένα ξυλάκι (για να ανακατευτεί το λίπασμα με το χώμα), διαπίστωσα ότι το χώμα κοντά στις αζαλέες είναι πολύ σκληρό και δεν ανακατευεται καθόλου.

Λέτε να υπάρχει πρόβλημα?
Πρέπει να κάνω κάτι γι'αυτό? Ή είναι φυσιολογικό?

Ευχαριστώ!
Παναγιώτης

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Δημοσίευση από Sim62 »

Ακριβώς για φέτος μην ανησυχείς για το χώμα, θα αλλαχθεί με την μεταφύτευση την ερχόμενη άνοιξη, λιπασματάκι όπως το είπαμε (πρόσεχε την δοσολογία -ρώτα στο κατάστημα που θα το αγοράσεις), νερό για ξέπλυμα στα φύλλα όσο θέλεις, ναι στο κόψιμο άμεσα στα χαλασμένα φύλλα με ένα ψαλιδάκι , αφήνοντας λίγο απ΄τον μίσχο.

petiole.gif

Η αζαλέα είναι φυτό της οικογένειας των ροδόδεντρων, κυρίως φυλλοβόλο στις περιοχές που είναι ιθαγενές και αυτοφυές δηλ. σε ορεινές περιοχές της Κίνας, της Ιαπωνίας και της Ινδίας. Όμως λόγω της μεγάλης αισθητικής και εμπορικής της αξίας έχουν δημιουργηθεί πολλές ποικιλίες - υβρίδια. Από τις βελτιώσεις λοιπόν των διασταυρώσεων αυτών οι σημερινές αζαλέες θερμοκηπίου είναι αειθαλείς και οι περισσότερες είναι ευαίσθητες στις χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα.

Για τους κωδικούς της βιβλιοθήκης υπεύθυνοι είναι οι διαχειριστές και φαντάζομαι θα πάρεις την απάντηση που ζητάς.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

Topic author
arxarious
Shohin
Shohin

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας!

Δηλαδή να μην ανησυχώ για το χώμα της? Με το κατάλληλο λίπασμα δε θα έχω θέμα έτσι?

Απλώς σκεφτόμουν ότι αν τις ξεχώριζα θα είχαν καλύτερη ανάπτυξη.

Οπότε ούτε κλάδεμα παίζει φέτος?

Αν ρίξω νερό στα φύλλα της να την ξεπλύνω θα υπάρξει πρόβλημα?

Κάτι φύλλα που είναι λίγο χαλασμένα κάνει να τα βγάλω με το χέρι?

Α και κάτι άλλο! Στις εργασίες κάθε μήνα που γράφετε η αζαλέα που τοποθετείται?
Στα αειθαλή? Στα φυτά για άνθη? Ή και στα δύο? (έχω μπερδευτεί)

Πάλι σας κούρασα......... Αλλά μου αρέσει να μαθαίνω καινούρια πράγματα!

Ευχαριστώ για την υπομονή σας! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ewhere.gif[/img]

Υ.Γ. είναι κάποια άρθρα στη βιβλιοθήκη που δε μπορώ να τα δω ολόκληρα. Και ένα από αυτά είναι με τις αζαλέες. Πότε θα θεωρούμαι ενεργό μέλος για να κάνω αίτημα για κωδικό? Ή να στείλω ούτος η άλλος?
Παναγιώτης

marios
Imperial
Imperial
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από marios »

Ωραίες οι αζαλέες καλορίζικη!

Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Sim62 έγραψε:Τώρα δεν κάνεις τίποτε άλλο εκτός από πότισμα, τοποθέτηση σε σκιερό μέρος, και λίπανση. Ζήτα από ένα γεωπονικό κατάστημα λίπασμα για οξύφυλλα για να δημιουργήσεις ενα σχετικά όξινο περιβάλλον που χρειάζονται οι αζαλέες. Τα υπόλοιπα σχετικά με μεταφυτεύσεις, κατάλληλα χώματα, διαχωρισμούς κορμών και ριζών είναι για την επόμενη άνοιξη οπότε έχουμε καιρό να τα πούμε.
Θα προσθέσω οτι έχουμε μια βιβλιοθήκη πολύ κατατοπιστική για διάφορα θέματα όπως μεταφυτεύσεις, χώματα, είδη δέντρων κλπ.
Υπάρχει μάλιστα και σχετικό άρθρο για τις αζαλέες. Ρίξε μια ματιά και μη σταματάς να κάνεις ερωτήσεις. Όλο και κάποιος από την παρέα του φόρουμ θα σου πεί κάτι χρήσιμο. Είμαι σίγουρος ότι του χρόνου την άνοιξη θα είσαι πιά έτοιμος και θα ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις.

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες! Χαίρομαι να βλέπω ερωτήσεις-φανερώνουν ενθουσιασμό και τι καλύτερο όταν ξεκινάς;

Κινήσου όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω, οι αζαλέες σου (ναι, είναι πολλές..) δείχνουν υγιέστατες, προσπάθησε να τις διατηρήσεις έτσι ως την επομενη ανοιξη και είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείς.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 43 times
Been thanked: 76 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris »

Συνήθως είναι 3-4 φυτά μέσα στην γλάστρα. Μπορείς την άνοιξη '16 να τις ξεχωρίσεις. Χώμα για οξύφυλλα και λίπασμα για οξύφυλλα όπως σου γράφεις και ο sim62.
Θα την ποτίζεις να είναι υγρό το χώμα της αλλά μην την ποτίζεις συνέχεια και ειδικά οταν κάνει ζέστη. Θα βαζεις το δαχτυλο 3-4εκ μεσα στο χωμα εαν ειναι υγρη δεν θα ποτιζεις, αν οχι θα ποτίζεις. Η πιο κατάλληλη ωρα της ημερας είναι οταν πιάσουν οι ζέστες είναι πολυ νωρις το πρωι. Ποτέ δεν θα ποτίζεις το μεσημέρι και να αποφέυγεις το πότισμα το βράδυ. (εαν ειναι ξερο και θα την ποτίσεις νωρις το πρωι πότισε φυσικα) |Γιατι η αζαλεα ειναι ευαίσθητη.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Δημοσίευση από Sim62 »

Τώρα δεν κάνεις τίποτε άλλο εκτός από πότισμα, τοποθέτηση σε σκιερό μέρος, και λίπανση. Ζήτα από ένα γεωπονικό κατάστημα λίπασμα για οξύφυλλα για να δημιουργήσεις ενα σχετικά όξινο περιβάλλον που χρειάζονται οι αζαλέες. Τα υπόλοιπα σχετικά με μεταφυτεύσεις, κατάλληλα χώματα, διαχωρισμούς κορμών και ριζών είναι για την επόμενη άνοιξη οπότε έχουμε καιρό να τα πούμε.
Θα προσθέσω οτι έχουμε μια βιβλιοθήκη πολύ κατατοπιστική για διάφορα θέματα όπως μεταφυτεύσεις, χώματα, είδη δέντρων κλπ.
Υπάρχει μάλιστα και σχετικό άρθρο για τις αζαλέες. Ρίξε μια ματιά και μη σταματάς να κάνεις ερωτήσεις. Όλο και κάποιος από την παρέα του φόρουμ θα σου πεί κάτι χρήσιμο. Είμαι σίγουρος ότι του χρόνου την άνοιξη θα είσαι πιά έτοιμος και θα ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις.

Άβαταρ μέλους

Topic author
arxarious
Shohin
Shohin

Βοήθεια με αζαλέα παρακαλώ

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να ξεκινήσω μια προσπάθεια να φτιάξω μια Αζαλέα και θα ήθελα τη βοήθεια σας!

Την Κυριακή αγόρασα μια από ένα φυτώριο ( φωτογραφίες θα ακολουθήσουν μετά) και έχουν πέσει τα άνθη της.
Τώρα θα μου πείτε γιατί δε την πήρα ανθισμένη για να ξέρω τι χρώμα άνθη έχει?
Μ'αρέσουν οι εκπλήξεις........

Και τώρα ξεκινα ο καταιγισμός ερωτήσεων:
1) έχω την εντύπωση ότι στη γλάστρα έχει παραπάνω από ένα φυτά(έτσι μου είπε και ο τύπος στο φυτώριο ). Μπορείτε να καταλάβετε?
2) Σε περίπτωση που είναι παραπάνω από ένα φυτά, αυτό που με ενδιαφέρει πρέπει να το βγάλω από την γλάστρα και να το βάλω σε μια άλλη? Ίσως σε ένα training pot? (σ.σ. training pot είναι ρηχή πλαστική γλάστρα?)
3) κάνει να την μεταφυτέψω αυτή την εποχή? (γιατί δεν ξέρω τι χώμα έχει και μου φαινεται λίγο μάπα)
4)τι χώμα η υπόστρωμα να βάλω για την αζαλέα?
5) Αυτό το υπόστρωμα που βάζουν στις ορχιδέες που μοιάζει με φλοιό πεύκου κάνει? Σε συνδυασμό με κάτι άλλο...
6) μπορώ να την κλαδέψω τώρα που έχουν πέσει τα άνθη της?
7) Η αζαλέα θέλει ειδικό λίπασμα? Αν ναι έχετε κάτι να μου προτείνετε?
8) Κάθε πότε χρειάζεται να τη ποτίζω?
9)Αυτό το μπλε χρώμα που έχει στα φύλα της είναι υπολλείματα λιπάσματος? Να τους ρίξω νερό να φύγει?

Αρκετά σας ζάλισα με τις ερωτήσεις....... Πάμε να δούμε και λίγο πρασινάδα!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... elpsos.gif[/img] ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Υ.Γ.1 Αν έχω ξεχάσει κάτι πείτε μου

Υ.Γ.2 [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ftopic.gif[/img] Θα επανέλθω σε άλλο θέμα με νέες ερωτήσεις για το ficus ginseng της γυναίκας μου.
IMG_5316.jpg
IMG_5317.jpg
IMG_5318.jpg
IMG_5319.jpg
IMG_5320.jpg
IMG_5321.jpg
IMG_5323.jpg
IMG_5324.jpg
IMG_5325.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης

Απάντηση