Αναγκαστικη εκριζωση

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από marios »

Ωραία απάντηση γέρο να είσαι καλά.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από Hfestion »

mpatellas έγραψε:Θα ακουσω γερου συμβουλη και παιδεμενου γνωση

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH P310X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι, ήταν άψογη! Μπράβο !

Περιμένουμε νέα
Άβαταρ μέλους

Topic author
mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από mpatellas »

Θα ακουσω γερου συμβουλη και παιδεμενου γνωση

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH P310X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από geros »

σκαψε περιμετρικα απο τον κορμο σε ακτινα 40 εκ. μεχρι να βρεις ριζες ( θα σε δυσκολεψει απο την πλευρα της μαντρας) κοψε με κοφτη ή πριονι τις ριζες, οχι με γκασμα η τσαπα. μετα γυρε λιγο το δεντρο και κοψε την καθετη ριζα με πριονι και παρε εξω το δεντρο με οσο περισσοτερο χωμα μπορεις πανω στη ριζα.φαση δευτερη αυστηρο κλαδεμα γιανα εχει να τροφοδοτησει λιγοτερο ογκο η ριζα και να ασχοληθει με την διμιουργια νεου ριζικου συστηματος. φαση τριτη σκαβεις ενα λακο 40-50 ποντους (δεν θα το βαλεις τοσο βαθια αλλα γιανα αφρατεψει το χωμα) στρωσε κατω ποταμισια αμμο βαλε το δεντρο και καρφωσε τωρα που θα βλεπεις τον πασαλο στυριξης. σκεπασε τη ριζα με λιγο κοπρια χωνεμενη ( περισσοτερο για θερμοκρασια λογω εποχης) και σκεπασε με το χωμα. , δεσιμο στον πασαλο και ποτισμα να κατσει το χωμα και μετα απο μια δυο βροχες να ξαναπας να συμπηρωσεις χωμα αν χρειαστει. τα φυλλοβολα δεν θα εχουν θεμα εκτος αν πιασει πολυ χιονι, η λεμονια θα την ακουσει στερεοφωνικα αλλα εχουμε μετακομιση τι να κανουμε? οταν λεω αυστηρο κλαδεμα μη κοψεις χαμηλα τον κορμο [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /jason.gif[/img] απλα αραιωσε και ελαφρυνε τα δεντρα. σκοπος ειναι να ριζωσει ... σχημα και παραγωγη μετα απο 2 χρονια.ολα αυτα ειναι γνωμη μου και τεχνικη μου, υπαρχουν πολλες τεχνικες σχεδον ο καθενας εχει διαφορετικη, υ.γ στο αδειασμα του φεγγαριου παντα ειναι το καλυτερο. καλη μετακομιση και καλα κουραγια [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από Harris »

mpatellas έγραψε:Η νεα τους θεση θα ειναι κανα χιλιομετρο πιο μακρυα θα χω τις τρυπες ετοιμες και μολις βγαινει το καθε δεντρο θα μπαινε εκει, με την ροδια ομως που θελω να την βαλω σε γλαστρα;;;,; ελεγα να την βαλω σε μια γλαστρα φυτωριου αλλα να την κοψω χαμηλα στον κορμο η οχι ;;;;;

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά υπάρχουν πολλοι παράγοντες για να πετύχει μια μεταφυτευση. Ενα βασικο στοιχείο είναι η εποχή.
Θα πρέπει να τα βάλεις στις γλάστρες αλλά να ειναι προστατευμένα απο τους βοριάδες.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από mpatellas »

Η νεα τους θεση θα ειναι κανα χιλιομετρο πιο μακρυα θα χω τις τρυπες ετοιμες και μολις βγαινει το καθε δεντρο θα μπαινε εκει, με την ροδια ομως που θελω να την βαλω σε γλαστρα;;;,; ελεγα να την βαλω σε μια γλαστρα φυτωριου αλλα να την κοψω χαμηλα στον κορμο η οχι ;;;;;

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από Kostas »

Άκου τον Δώρη έχει δίκιο.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από Hfestion »

Γειά σου φίλε μου,,,, όταν λες να μεταφερθούν, σε ποση απόσταση? Θελω να πω αν βγάλεις ένα δέντρο και το φυτέψεις άμεσος, δηλαδή μέσα σε 5-10λεπτα λογικά δε θα έχεις προβλήματα. Αν όμως το δέντρο ταξιδέψει κάποια ωρα τότε θα πρέπει να το φυτέψεις κάπου προσωρινά.
Αν μιλάμε για τη δεύτερη περίπτωση μια ιδέα είναι να βρεις τσουβάλια.

Θα πρέπει να βιαστείς για όσο έχει ακόμα καλό καιρό γιατί αυτή η εποχή δεν είναι και η καταλληλοτερη
Τέλος, θα πρέπει να σκαψεις αρκετά ώστε να βγάλεις όσο πιο πολλές ρίζες μπορείς

Καλή επιτυχία από μένα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από stelios »

Εαν τοποθετήσεις τα δέντρα σε μεγάλες γλάστρες δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην τα καταφέρουν.
Άβαταρ μέλους

Topic author
mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αναγκαστικη εκριζωση

Δημοσίευση από mpatellas »

20160112_154444.jpg
20160112_154506.jpg
20160112_154521.jpg
Μεχρι τελους του μηνα θα ξεριζωθουν τα πιο κατω δεντρακια ειναι μια λεμονια δυο κερασιες μια ροδακινια μια βερυκοκια μια νεσπουλια μια κορομηλια και μια βανιλια , αν της μεταφυτευσω σε χωραφι θα χουν ελπιδες;;; την ροδια την προοριζω για μια ωραια πηλινη γλαστρα που εχω αδεια την γνωμη σας και τις γνωσεις σας παρακαλω
20160112_154351.jpg
20160112_154358.jpg
20160112_154410.jpg
Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση