Μπονσαι φικος

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από marios »

Ήθελε προσοχή στον πότισμα να μην σαπισει.

Master Mind
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Απρ 2014, 00:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από Master Mind »

Το κλάδεψες το δέντρο σου; Τα πάει καλά;
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από karesansui »

fan coil έγραψε:Μεταφύτευση να κάνεις είναι και η δική μου άποψη. Να κλαδέψεις του χρονου.

Τα τροπικά και ημιτροπικά-μεσογειακά φυτά, μεταφυτεύονται το καλοκαίρι!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από fan coil »

Μεταφύτευση να κάνεις είναι και η δική μου άποψη. Να κλαδέψεις του χρονου.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από Petros »

Κάνε πρώτα μια μεταφύτευση, άσε το να μεγαλώσει και μετά κλάδεψε το μια άλλη κατάλληλη εποχή. (π.χ Σεπτέμβριο)
Άβαταρ μέλους

Topic author
amalia.athanasopoulou
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Μαρ 2016, 14:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από amalia.athanasopoulou »

Λοιπον οσο το σκεφτομαι, λεω να τον κλαδεψω, και μαλιστα αρκετα ριζικα γιατι μου φαινεται οτι εχει ψηλωσει πολυ και θα ηθελα να φουντωσει, λιγο πιο χαμηλα. Δηλαδη το ειδος του κλαδεματος που σκεφτομαι σημαινει οτι οταν τελειωσω δε θα εχει πια καθολου φυλλα (ελπιζω να μην τον καταστρεψω γιατι ειμαι και απειρη - εχετε κανενα τιπ; )
Το θεμα ειναι πρωτον, ειναι καταλληλη εποχη; Και δευτερον, θα κανω μεταφυτευση, να κανω μαζι και το κλαδεμα ή να αφησω να περασει λιγος καιρος;
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς μας ήρθες Αμαλία! Τα δέντρα εν γένει είναι εξωτερικού χώρου, αγαπούν τον καθαρό αέρα, τον ήλιο και λατρεύουν να καταλαβαίνουν την εναλλαγή των εποχών, συνεπώς μάλλον του κάνεις τη ζωή δύσκολη με το να το κρατάς σε εσωτερικό χώρο. Δεν θα έχει πρόβλημα με το κρύο, εμείς όλο τον χρόνο έξω το έχουμε - αν πια ρίξει χιόνι, το σκεπάζεις με μια σακουλίτσα... Κατά τ' άλλα, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

Τα ριζίδια που εξεχουν φυσικά και μπορείς να τα κόψεις για αισθητικούς λόγους. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Pink Martini
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 21 Μαρ 2014, 17:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από Pink Martini »

Θέλει χώμα που να αποστραγγίζει καλά. Ελαφρόπετρα πολυ μικρη που εχει στο πρακτρικερ μαζί με καλό χώμα γερμανικό.
Άβαταρ μέλους

Topic author
amalia.athanasopoulou
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Μαρ 2016, 14:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από amalia.athanasopoulou »

Κατ'αρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
Τη φωτογραφια την εβγαλα αμεσως μετα το ποτισμα. Ποτιζω μια φορα στις δεκα μερες περιπου, και παντα τσεκαρω να εχει πρωτα στεγνωσει το χωμα. Παλιοτερα δεν ηξερα και ναι, το ποτιζα υπερβολικα, αφου καποια στιγμη ειχε πεταξει και μανιταρια!! Ισως γι'αυτο να χαλασε το χωμα και να φαινεται ακομα χαλια.
Οκ λοιπον θα τα κανω αυτα, μια ερωτηση ομως... Δεν υπαρχει περιπτωση να επιζησει αν μετα απο ολα αυτα το κρατησω μεσα στο σπιτι; Μου αρεσει πολυ και δεν εχω κανενα αλλο φυτο!
Α και μια δευτερη ερωτηση. Αν το βγαλω εξω τωρα που κανει κρυο δε θα παθει τιποτα απο το σοκ;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Μαρ 2016, 22:34 --

Ααα και κατι ακομα: αυτες τις "ριζες" που βγαινουν απο τον κορμο και κατεβαινουν προς το χωμα, να τις αφησω;

Κλαδεμα, θα χρειαστει;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες στο bonsaiforum.gr.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... elcome.gif[/img]

Οπωσδήποτε θέλει μεταφύτευση, αλλιως θα τα χάσεις τα δέντρα σου.
Τι να κάνεις; Βγάλε τα εκτός σπιτιού σε ενα σημείο που να μην έχει βοριάδες και άφησε να στεγνώσει τελείως το χώμα του.
Μετά βγάζεις τα δέντρα απο μέσα, πετάς το χωμα, ξεπλένεις τις ρίζες των δέντρων και κάθαρίζεις καλά το γλαστρακι που έχεις με καθαρό νερο και χλωρίνη και μετά πάλι με καθαρο νερο να φύγει η χλωρίνη τελείως.
Μετά θα βάλεις καλο χώμα με μπόλικο ανόργανο και θα το αφησεις εκτος σπιτιού.
Οτι αποριες εχεις ρώτα μας. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από G1908 »

Καλώς την! Το χώμα είναι άθλιο! Ποτίζεις πάρα πολύ! Το έχεις πάντα μέσα στο σπίτι;
Άβαταρ μέλους

Topic author
amalia.athanasopoulou
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Μαρ 2016, 14:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπονσαι φικος

Δημοσίευση από amalia.athanasopoulou »

Καλησπερα,

Πριν απο δυο χρονια μου χαρισαν εναν φικο μπονσαι. Στην αρχη λογω αγνοιας δεν ειχε την καταλληλη φροντιδα κι ετσι του επεσαν αρκετα φυλλα. Εδω και κανα χρονο το ποτιζω τακτικα, οχι ομως πολυ συχνα (ελεγχω να εχει στεγνωσει το νερο) και καθε τοσο του βαζω και λιγο λιπασμα. Το βαζω στο πιο φωτεινο σημειο που μπορω, αλλα τα πιο φωτεινα σημεια ειναι επικινδυνα λογω των παιδιων. Τελευταια σκεφτηκα να το μεταφερω σε πιο φωτεινο σημειο οταν λειπουν τα παιδια. Τι αλλο να κανω για να πυκνωσει λιγο το φυλλωμα του; Χρειαζεται κλαδεμα; Αν ναι, παρακαλω δωστε λεπτομερεις οδηγιες γιατι ειμαι ασχετη! Επισης, να το μεταφυτευσω; Σε μεγαλυτερη γλαστρα; Με αλλο χωμα; Επισυναπτω και φωτογραφια! Ευχαριστω!

[img][/img]
Απάντηση