ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από filitsa »

Πολύ ταλαιπωρία για ένα ίσιο κορμό.  Σε ένα φυτωριο θα βρεις πιο ωραία δέντρα.  Απόκτησες κάτι θετικό και λέγετε εμπειρία.  :) 

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Τωρα οπως ειναι ο κορμος,οπου και να βγαλει αστο να αναπτυχθει... θα σου δωσει μια μορφη..ακολουθα την...

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια σας.
Το πίσω κλαδί είναι νεκρό.Θα περιμένω να δω που θα χτυπήσει και αναλόγως να το κλαδέψω πάλι.

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

καλη επιτυχια ευχομαι και εγω με τη σειρα μου! και θα σε ρωτουσα και εγω γιατι να μην εκοβες και το ορθιο κλαδι,εκτος και αν το αλλο δεν ειναι ζωντανο βεβαια
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από Kostas »

Το όρθιο κλαδί γιατί δεν το κόβεις; Το άλλο πίσω του δεν είναι ζωντανό;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από Sim62 »

Μπράβο, πολύ καλή δουλειά. Έτσι, εκεί που την έφερες έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες. Αν έχει,ς κάποιες τομές που βλέπω ανοικτές απο αφαιρέσεις κλαδιών βάλε βαζελίνη πάνω τους. Και αφησέ την όλο τον χειμώνα σε ένα μέρος έξω προστατευμένο από παγωμένους βορειάδες.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από myrtilos »

Ευχαριστώ.
Η νέα εικόνα είναι αυτή.Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
PA232683-1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από Sim62 »

Είναι παροιμιώδης η ικανότητα της ελιάς να επιβιώνει στις πιο δύσκολες καταστάσεις και για αυτό την προτείνουμε για να ασχοληθεί στο ξεκίνημα του κάθε νέος θιασώτης των bonsai. Ακριβώς γιατί συγχωρεί λάθη.
Βέβαια εμείς πρέπει να προσπαθούμε για όσο το δυνατόν λιγότερα από αυτά και να δίνουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες ανάπτυξης ειδικά όταν πρόκειται για συλλογή δέντρων.
Βλέποντας τις φωτογραφίες που επισυνάπτεις θα παρατήρησες και εσύ ότι ναι μεν δεν τις έχουν βγάλει με πλούσιο ριζικό σύστημα (γιατί έχουν κόψει ψηλά την κεντρική παχιά ρίζα που είναι κάτω από το έδαφος και είναι συνέχεια του υπέργειου τμήματος του κορμού - tap root) ) αλλά έχουν αφήσει όμως το μικρότερο δυνατόν στέλεχος πάνω απο την ρίζα. Αυτό τους δίνει μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλημέρα.
Κατανοητά και ευπρόσδεκτα τα γραφόμενα σου Sim62.
Αυτός είναι νομίζω και ο βασικός λόγος ύπαρξης του foroum,να βοηθά και να κατευθύνει τους μη γνώστες.
Θα προβώ άμεσα στις ενέργειες που αναφέρεται με την ελπίδα να σωθεί το δέντρο.
Σε αναζήτηση μου στο διαδίκτυο για τις αγριελιές βρήκα τις φωτογραφίες που επισυνάπτω,εκεί παρασύρθηκα
και θεώρησα εύκολη την επιβίωση μιας αγριελιάς από τη φύση.
Το καλύτερο θα ήτανε να απευθυνθεί κάποιος σε φυτώρια αυτού του είδους,τα στραβά και κακομούτσουνα για αυτούς,ίσως
είναι θησαυρός για εμάς.
Περιμένω να ακούσω τη γνώμη σας
προστέθηκε πρίν  5 λεπτά 58 δευτερόλεπτα:
DSCF1323.JPG
vlcsnap-2010-05-27-19h32m07s178.png
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από Sim62 »

Η τρίτη ερώτηση όπως κατάλαβες ήταν ρητορικού σχήματος και ήθελε να τονίσει μιας και ασχολούμαστε με bonsai μια αναγκαιότητα. Αλλοι θέτουν την ηθική πλευρά του ζητήματος εγώ θα θέσω την πρακτική πλευρά.

Με την συλλογή δέντρων απ΄την φύση αυτά που κερδίζει κανείς είναι αυτά που προανέφερα στην προηγούμενη τοποθέτηση μου. Κυρίως , γιατί από εκεί ξεκινούν όλα, ένα κορμό με ικανοποιητικό πάχος  και αν είσαι τυχερός  με μια πιο ενδιαφέρουσα κίνηση που μόνο σε αντίξοες  συνθήκες και δύσκολα περιβάλλοντα βρίσκει κανείς. Αν βρείς λοιπόν κάτι τέτοιο ίσως να αξίζει τον κόπο το ρίσκο αλλιώς γιατί να μην επισκεφθείς καλύτερα ένα φυτώριο ?
Η άποψή μου λοιπόν είναι ότι τότε μόνο θα πρέπει να προχωράει κάποιος στην συλλογή του δέντρου. Και αφού μελετήσει το θέμα απ΄όλες τις πλευρές. Και φυσικά να έχει τις κατάλληλες γνώσεις για να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο.
Είναι η εποχή κατάλληλη για να βγάλω το συγκεκριμένο δέντρο ?
Πώς θα πρέπει να χειριστώ την όλη διαδικασία για να γίνει μια πετυχημένη συλλογή με τέτοια ποσότητα ριζών που θα επιτρέψουν στο δέντρο να ζήσει ?
Εχω τα κατάλληλα εργαλεία για αυτή την δουλειά ?
Τώρα για το δέντρο που συνέλεξες, καλή επιλογή, κακή επιλογή δεν έχει πλέον σημασία.
Αν καταφέρει να επιβιώσει, πράγμα που εύχομαι ολόψυχα, όλα είναι δυνατά απο κεί και πέρα και αν διαθέσεις χρόνο, αρκετό είναι η αλήθεια και υπομονή, καθόλου απίθανο να το δούμε μια μέρα να έχει εξελιχθεί σε κάτι πραγματικά όμορφο. Το είδος και η δύναμη με την οποία αναπτύσσεται θα βοηθήσει σε αυτό.
Εγώ θα ακολουθούσα την συμβουλή του Ιφικράτη και θα το κλάδευα πραγματικά χαμηλά αφού μάλλον η ποσότητα ριζών που έμεινε μετά την εξαγωγή του δεν είναι αρκετή για να το  κρατήσει ζωντανό στην μορφή που έχει τώρα. Τα καφέ φύλλα που ξεραίνονται κιόλας σε αυτό συνηγορούν.
a.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από myrtilos »

Sim62 έγραψε:Πρώτα ξεκινάμε από εδώ :
Αν τα φύλλα μιας ελιάς ή αγριελιάς γίνονται καφέ και ξεραίνονται, αυτά δεν είναι καθόλου καλά μαντάτα.
Αυτό συμβαίνει στην κορυφή ή και στα πιο χαμηλά κλαδιά και φύλλα ? (1η ερώτηση)
Αν ξύσεις ελαφρώς με ένα μαχαίρι τους κορμούς χαμηλά, στο μέσον και ψηλότερα υπάρχει πράσινο χρώμα κάτω από τον εξωτερικό φλοιό ? (2η ερώτηση)
Τι ακριβώς είδες σε αυτή την αγριελιά και σε οδήγησε στο συμπέρασμα ότι θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα ικανοποιητικό prebonsai έστω και προχώρησες στη συλλογή της  ? Ικανοποιητικό σε πάχος ή ενδιαφέρουσα κίνηση κορμό ? Ενδιαφέρον nebari ? καλή διακλάδωση στο σημείο που θα έπρεπε να υπάρχει τέτοια ? (3 ερώτηση)
Συμπερασματικά οι ερωτήσεις σου για το είδος κλαδέματος ή για άλλα μέτρα όπως κλείσιμο σε σακκούλες δεν έχουν νόημα αν δεν απαντηθούν για σένα οι 2 πρώτες ερωτήσεις. Κοινώς αν υπάρχει ελπίδα να σωθεί το δεντράκι ή έχει πάρει ήδη τον δρόμο του.
Επίσης ενημερωτικά και προς αποφυγή παρεξηγήσεων στο μέλλον  ο κανονισμός του φόρουμ δεν επιτρέπει την παρουσίαση yamadori αν αυτά δεν έχουν αποδεδειγμένα εδραιωθεί στο νέο τους περιβάλλον πράγμα που όλοι καταλαβαίνουμε απαιτεί τουλάχιστον μία ή δύο ανάλογα με το είδος καλλιεργητικές περιόδους.  
Τώρα για την σακούλα που αναφέρεις αν εννοείς να τοποθετήσεις μια διαφανή σακούλα γύρω από το φυτό για να βοηθήσεις στο να μην διαφεύγει υγρασία στο πρώτο διάστημα της δύσκολης προσαρμογής εντάξει. Αυτό το κάνουμε και στα μοσχεύματα και βοηθάει αλλά δεν νομίζω να έχει καμμιά σχέση με την δημιουργία οφθαλμών. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Καλησπέρα.
Τα φύλλα είναι καφέ στο σύνολο τους,αντιθέτως τα κλαδιά είναι ζωντανά(έχουν πράσινο φλοιό),
με ελάχιστες εξαιρέσεις ξερών που προϋπήρχαν.
Ο σκοπός των ερωτήσεων μου αφορούσε την εδραίωση του δέντρου κι όχι τη διαμόρφωση του.
Το ενδιαφέρον μου στράφηκε στη χαμηλή διακλάδωση του δέντρου,αν είναι στο σωστό ύψος δεν το γνωρίζω(οι συμβουλές
σας ευπρόσδεκτες).
Από τα σχόλια καταλαβαίνω ότι δεν έκανα καλή επιλογή,αυτό δεν με πειράζει, να εδραιωθεί το δέντρο αυτό έχει σημασία
κι ας μην είναι ένα καλό prebonsai,μπορεί να γίνει ένα καλό  δέντρο.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από stelios »

Καλή επιλογή αλλά τώρα το σωστό είναι να μείνει ζωντανή. Στον ίσκιο και πότισμα καλό.
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από Ifikratis »

Κλάδεψε την χαμηλά μήπως και επιβιώσει.
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από karesansui »

Συμφωνώ με τον sim62 και το θέτω πιο απλά! Αν ξεραίνονται τα φύλλα της, δεν περιμένεις πρώτα να δείς αν θα επιβιώσει και μετά να προχωρήσεις κατά το δοκούν ;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από Sim62 »

Πρώτα ξεκινάμε από εδώ :
Αν τα φύλλα μιας ελιάς ή αγριελιάς γίνονται καφέ και ξεραίνονται, αυτά δεν είναι καθόλου καλά μαντάτα.
Αυτό συμβαίνει στην κορυφή ή και στα πιο χαμηλά κλαδιά και φύλλα ? (1η ερώτηση)
Αν ξύσεις ελαφρώς με ένα μαχαίρι τους κορμούς χαμηλά, στο μέσον και ψηλότερα υπάρχει πράσινο χρώμα κάτω από τον εξωτερικό φλοιό ? (2η ερώτηση)
Τι ακριβώς είδες σε αυτή την αγριελιά και σε οδήγησε στο συμπέρασμα ότι θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα ικανοποιητικό prebonsai έστω και προχώρησες στη συλλογή της  ? Ικανοποιητικό σε πάχος ή ενδιαφέρουσα κίνηση κορμό ? Ενδιαφέρον nebari ? καλή διακλάδωση στο σημείο που θα έπρεπε να υπάρχει τέτοια ? (3 ερώτηση)
Συμπερασματικά οι ερωτήσεις σου για το είδος κλαδέματος ή για άλλα μέτρα όπως κλείσιμο σε σακκούλες δεν έχουν νόημα αν δεν απαντηθούν για σένα οι 2 πρώτες ερωτήσεις. Κοινώς αν υπάρχει ελπίδα να σωθεί το δεντράκι ή έχει πάρει ήδη τον δρόμο του.
Επίσης ενημερωτικά και προς αποφυγή παρεξηγήσεων στο μέλλον  ο κανονισμός του φόρουμ δεν επιτρέπει την παρουσίαση yamadori αν αυτά δεν έχουν αποδεδειγμένα εδραιωθεί στο νέο τους περιβάλλον πράγμα που όλοι καταλαβαίνουμε απαιτεί τουλάχιστον μία ή δύο ανάλογα με το είδος καλλιεργητικές περιόδους.  
Τώρα για την σακούλα που αναφέρεις αν εννοείς να τοποθετήσεις μια διαφανή σακούλα γύρω από το φυτό για να βοηθήσεις στο να μην διαφεύγει υγρασία στο πρώτο διάστημα της δύσκολης προσαρμογής εντάξει. Αυτό το κάνουμε και στα μοσχεύματα και βοηθάει αλλά δεν νομίζω να έχει καμμιά σχέση με την δημιουργία οφθαλμών. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

ΑΓΡΙΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ

Δημοσίευση από myrtilos »

ΑΓΡΙΕΛΙΑ (2).jpg
ΑΓΡΙΕΛΙΑ (3).jpg
ΑΓΡΙΕΛΙΑ (4).jpg
ΑΓΡΙΕΛΙΑ (1).jpg
Γεια σας.
Εδώ κι ένα μήνα έχω αυτή την αγριελιά σπίτι μου,την έχω συλλέξει από τη φύση.
Θέλω οδηγίες ,θα πρέπει να κόψω τα κλαδιά της, κι αν ναι σε τι ύψος,η γλάστρα είναι εντάξει;
Τα φύλλα της έχουν χάσει το χρώμα τους και ξεραίνονται.
Διαβάζω για βαθύ κλάδεμα και μετά σε σακούλα για νέα βλαστάρια ,είναι σωστό;
Έχω δύο ακόμη μικρότερα δέντρα,φαντάζομαι πως ότι ισχύει για αυτό το δέντρο θα ισχύει και για τα υπόλοιπα.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση