Νεός - Πεύκο

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Υπάρχει περίπτωση να έκανα λάθος και να είναι συλβέστρις γιατί στο φυτώριο είχαν και συλβέστρις αλλά στα μάτια μου ήταν το ίδιο. Πάντως πέρσι που το πήρα καλοκαίρι, με φούλ ζέστη μου είπαν να το έχω στον ήλιο. Άρα παίζει να κάνω λάθος και να μην είναι μούγκο!
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Sim62 έγραψε:Μακάρι να είναι sylvestris, η δασική πεύκη που λέμε. Η διάταξη των βελονών και ο κορμός μοιάζουν πολύ πάντως. Αν είναι mugo πρέπει να το προσέχεις πάρα πολύ στις ζέστες. Σκιά και ράντισμα με νερό στο φύλλωμα το βραδάκι.
Ή ακόμη καλύτερα, βάλτο στο... ψυγείο το καλοκαίρι! Είναι ο μόνος τρόπος που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη για να μου επιζήσουν όσα από αυτά τα ιδιοτροπα πευκακια έχω κάνει το λάθος να αγοράσω στο παρελθόν ... 
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Sim62 »

Μακάρι να είναι sylvestris, η δασική πεύκη που λέμε. Η διάταξη των βελονών και ο κορμός μοιάζουν πολύ πάντως. Αν είναι mugo πρέπει να το προσέχεις πάρα πολύ στις ζέστες. Σκιά και ράντισμα με νερό στο φύλλωμα το βραδάκι.

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Το ρετιρε που μενω δεν ειναι τοσο ψηλο... θα δειξει ο χρονος λοιπον..
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

christos.spiromitros έγραψε: Απο οτι καταλαβαινω, δεν ειναι καλο να ειναι μουγκος?
Γιατι?
Γιατί... πρέπει να ζεις από την κορυφή του Ολύμπου και πάνω, για να έχεις καλές πιθανότητες επιβίωσης...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Kostas »

Πυκνά πεύκα υπάρχουν δεν είναι μόνο τα μουγκο. Πανέμορφο ωραία επιλογή έκανες!
Εικόνα

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Καλημερα και Καλη Ανασταση ευχομαι.
Καθυστερω καποιες φορες να απαντησω λογω φορτου εργασιας αλλα να μαι και παλι.
Πηγα στο φυτωριο και μαλλον αυτο που εχω ειναι μουγκος. Εχει και ενα αλλο ειδος που ειναι πολυ παρομοιο και λεγεται συλβεστρις.
Απο οτι καταλαβαινω, δεν ειναι καλο να ειναι μουγκος?
Γιατι?

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλος ηρθες , παρα πολυ ωραιο το πευκακι σου, και εγω συμφωνω για την διχαλα θελει κοψιμο στο μελλον
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Sim62 έγραψε: Μενέλαε μη βαράς !!!

Εξαιρούμε σίγουρα την χαλέπιο πεύκη, για mugo δεν το βλέπω από χρώμα στον κορμό και τα κλαδιά που εκεί είναι πιο κοκκινωπά. 
Δεν βαράω πασά μου! Μια κουβέντα είπα! Κι αν είπα για μούγκο, το είπα επειδή στάθηκα στην φράση που έγραψε ο Χρήστος στην πρώτη του δημοσίευση για το ότι όταν το αγόρασε ήταν σαν ένα μικρό και πυκνό θαμνάκι, περιγραφή που ασφαλώς παραπέμπει σε μούγκο...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαος έγραψε:Εμένα πάλι μου αρέσει τόσο πολύ όπως είναι, και με την διχάλα! Θυμίζει μεγάλο πεύκο! Κουκουναριά Μπάμπη; Μοιάζει δε λέω, αλλά με τόσο μικρές βελόνες; Κάποιος θα πρέπει να του έχει αφαιρέσει μία προς μία τις μεγάλες... Από την άλλη φέρνει και σε μούγκο, αλλά και πάλι, με τέτοια διακλάδωση κορμού; Πάλι περίπτωση θα είναι... Ελπίζω ο Χρήστος, που τον καλωσορίζω κι εγώ στο φόρουμ, να μας πει αν του είπαν τι είδος είναι. Αλλιώς, κάποιος από τους παλαιούς και γνώστες εδώ μέσα παρακαλώ να μας δώσει τα φώτα του...
Μενέλαε μη βαράς !!!
Είπα θυμίζει κουκουναριά και έβαλα και 30 ίσως. Που να καταλάβουμε αν δεν το δούμε από κοντά.
Εξαιρούμε σίγουρα την χαλέπιο πεύκη, για mugo δεν το βλέπω από χρώμα στον κορμό και τα κλαδιά που εκεί είναι πιο κοκκινωπά. Τώρα βλέπω σε κάποια κλαδιά κάτι σαν φολίδες οπότε το μυαλό πάει και σε ρόμπολο, αλλά κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και δασική πεύκη.
Δηλαδή, ορατότης μηδέν !!
Ίσως αν μας πεί ο φίλος μας αν βγάζει 2 ή 5 βελόνες γιατί πάει και κάπου αλλού το μυαλό μου και μας βγάλει πολύ κοντινές φωτογραφίες του κορμού, των κλαδιών και οπωσδήποτε των βελονών και των οφθαλμών ή των κεριών αν έχουν σχηματιστεί.
Τότε ίσως να καταλάβουμε κάτι περισσότερο.

προστέθηκε πρίν 7 λεπτά 2 δευτερόλεπτα:
christos.spiromitros έγραψε:Ευχαριστώ πολύ, για την πολύ κατατοπιστική απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί αυτό. Εξαρχής ήθελα να το βάλω σε τέτοια γλάστρα αλλά σκέφτηκα "ας μεγαλώσει φέτος". Εν τέλει ίσως το ξαναβάλω σε μεγαλύτερη γλάστρα. Θα παρακολουθήσω και την ανάπτυξη βέβαια και βλέπουμε!
Οι διαστάσεις του δέντρου είναι 50x50x38cm και η γλάστρα έχει διάμετρο 33cm και ύψος 10cm. Κάπου διάβασα ότι το ύψος της γλάστρας πρέπει να ισοδυναμεί με το πάχος του κορμού. Στην περίπτωση αυτή το δέντρο έχει διάμετρο κορμού 3,1cm άρα πίστευα ότι του δίνω κάπως περισσότερο χώρο/τροφή για να αναπτυχθεί.

προστέθηκε πρίν  2 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
Πάντως όντας άπειρος, το διάλεξα ανάμεσα σε πάρα πολλά σε ένα φυτώριο, λίγο ενθαρρυντικό που σας αρέσει, ίσως κόβει λίγο το μάτι μου.!
Αν το διάλεξες ανάμεσα σε πολλά άλλα το μάτι σου δεν κόβει απλώς λίγο, μάλλον είσαι φυσικό ταλέντο !!!
Όσο για τις αναλογίες πάχους κορμού και ύψους pot αυτά θα επαναλάβω έχουν εφαρμογή και έννοια σε αρκετά προχωρημένα δέντρα bonsai που έχουν τοποθετηθεί σε κατάλληλο bonsai pot και όχι ακόμη στο δικό σου.
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πήγαινε, μάθε και πες μας! Και αν έχει κι άλλα τέτοια όμορφα πευκάκια, κι αν ΔΕΝ είναι μούγκο, θα αγοράσεις και για μας από ένα!!!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τι είδος είναι αλλά μπορώ να πάω στο ίδιο φυτώριο και να μάθω τι είναι, γιατί έχουν ακόμα από τα περσινά! θα μάθω και θα σας πώ! Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Εμένα πάλι μου αρέσει τόσο πολύ όπως είναι, και με την διχάλα! Θυμίζει μεγάλο πεύκο! Κουκουναριά Μπάμπη; Μοιάζει δε λέω, αλλά με τόσο μικρές βελόνες; Κάποιος θα πρέπει να του έχει αφαιρέσει μία προς μία τις μεγάλες... Από την άλλη φέρνει και σε μούγκο, αλλά και πάλι, με τέτοια διακλάδωση κορμού; Πάλι περίπτωση θα είναι... Ελπίζω ο Χρήστος, που τον καλωσορίζω κι εγώ στο φόρουμ, να μας πει αν του είπαν τι είδος είναι. Αλλιώς, κάποιος από τους παλαιούς και γνώστες εδώ μέσα παρακαλώ να μας δώσει τα φώτα του...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Ευχαριστώ πολύ, για την πολύ κατατοπιστική απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί αυτό. Εξαρχής ήθελα να το βάλω σε τέτοια γλάστρα αλλά σκέφτηκα "ας μεγαλώσει φέτος". Εν τέλει ίσως το ξαναβάλω σε μεγαλύτερη γλάστρα. Θα παρακολουθήσω και την ανάπτυξη βέβαια και βλέπουμε!
Οι διαστάσεις του δέντρου είναι 50x50x38cm και η γλάστρα έχει διάμετρο 33cm και ύψος 10cm. Κάπου διάβασα ότι το ύψος της γλάστρας πρέπει να ισοδυναμεί με το πάχος του κορμού. Στην περίπτωση αυτή το δέντρο έχει διάμετρο κορμού 3,1cm άρα πίστευα ότι του δίνω κάπως περισσότερο χώρο/τροφή για να αναπτυχθεί.

προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
Πάντως όντας άπειρος, το διάλεξα ανάμεσα σε πάρα πολλά σε ένα φυτώριο, λίγο ενθαρρυντικό που σας αρέσει, ίσως κόβει λίγο το μάτι μου.!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Καλωσήρθες στο φόρουμ.[/justify]
[justify]Και μένα μου αρέσει πάρα πολύ το δέντρο. Είναι έτσι φτιαγμένο λές και η μοίρα του ήταν να γίνει bonsai.[/justify]
[justify]Απο εκεί που το πήρες μήπως σου είπαν τι είδος είναι, είναι λιγο δύσκολο απο μακρινή φωτογραφία να το αναγνωρίσουμε.[/justify]
[justify]Η εικόνα του πάντως παραπέμπει σε κουκουναριά (pinus pinea) αλλά είναι μικρό ακόμη οπότε μόνο το είδος των οφθαλμών και μετέπειτα κεριών του μπορεί να δώσει μια πιο ασφαλή αναγνώριση προς το παρόν. [/justify]
[justify]Το μόνο λάθος (για μένα βέβαια, άλλος μπορεί να έχει άλλη άποψη) που έκανες είναι αυτό που κάνουν όλοι όσοι πρωτοξεκινάνε. Και εγώ το έχω κάνει. Το έβαλες σε μικρό δοχείο. Οσο όμορφο και να είναι,  bonsai δεν είναι ακόμη. Εχει αρκετά χρόνια δουλειάς μπροστά του. Πρέπει ο κορμός να δυναμώσει να γίνει χοντρότερος όπως και τα κλαδιά του και επίσης να αναπτυχθεί το φύλλωμα. Στο γλαστράκι που το έβαλες δεν πρόκειται να τα καταφέρει όλα αυτά.[/justify]
[justify]Όπως και να έχει τώρα δεν το πειράζεις καθόλου. Ίσως στα τέλη Αυγούστου - Αρχές Σεπτεμβρίου ή έστω την ερχόμενη άνοιξη να σκεφτείς να το μεταφέρεις σε μεγαλύτερη γλάστρα.[/justify]
[justify]Επειδή κάτι ανέφερες για σύρματα φυσικά δεν κάνεις συρμάτωμα τώρα. Τον χειμώνα καλύτερα.[/justify]
[justify]Μπορείς όμως να του ξεκινήσεις λίπανση.[/justify]
[justify]Και να αρχίσεις το διάβασμα. Εχουμε στη βιβλιοθήκη κάποια άρθρα για πεύκα που θα σου φανούν χρήσιμα για να αρχίσεις να μαθαίνεις πώς τα χειριζόμαστε.[/justify]
[justify]Η Ρία έχει δίκιο για την διχάλα, ίσως  κάποτε πρέπει να αφαιρεθεί το αριστερό κλαδί. Όχι όμως ακόμη, ίσως για αρκετά χρόνια είναι χρήσιμο για να αναπτυχθεί συνολικά το δέντρο. Όπως και να έχει όμως είναι πολύ νωρίς ακόμη να σκέφτεσαι την τελική διαμόρφωση. μόνο κάποιες μικροεπεμβάσεις με συρμάτωμα στην θέση κάποιων κλαδιών από του χρόνου. Ακόμη και το κλαδί που λέμε στο μέλλον μπορεί να έχει να παίξει κάποιο ρόλο.[/justify]
pine base.jpg
pine1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Καλησπέρα, ευχαριστώ! Είμαι απο Θεσσαλονίκη, έχει και εδώ πεύκα σε όλα τα σχήματα!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα πολύ ωραίο το πευκο σου! Μοιάζει με πεύκα στην φύση. Είσαι από Αθήνα; Αν ναι σίγουρα θα έχεις δει τέτοια σχήματα πεύκων στην παραλία του σχοινιά.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Καλώς σας βρήκα! Έχεις δίκιο για την "σφεντόνα" έχω σκοπό αν γίνεται χωρίς να σπάσει να το φέρω σχεδόν σε οριζόντια θέση το κλαδί.
Τις πετρούλες όντως τις έβαλα για πρακτικούς λόγους αλλά έχω σκοπό να τις βγάλω κάποια στιγμή.

Η αρχική του γλάστρα ήταν πολύ μεγάλη και η ρίζα του δεν είχε απλωθεί πολύ, το κατάλαβα στη μεταφύτευση. Χρησιμοποίησα χώμα από το υπόλοιπο της γλάστρας, γιατί δεν ήξερα τι πρέπει να βάλω, οπότε σκέφτηκα να βάλω από το ίδιο στο οποίο ευδοκιμούσε. Στην επόμενη μεταφύτευση, όταν γίνει, τι χώμα να του βάλω?
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Το δέντρο σου δείχνει υγιές, οπότε σε πρώτη φάση έχεις κάνει καλή δουλειά. Προοπτικές έχει αρκετές, αν και όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας - προσωπικά με ενοχλεί λίγο αυτή η "σφεντόνα' που βλέπω στην κεντρική διχάλα, αλλά μπορεί με αλλαγή γωνίας να δείχνει αλλιώς. Ανέβασε αν θέλεις κι άλλες φωτογραφίες του να το δούμε καλύτερα.

Τις πετρούλες, αν δεν βρίσκονται εκεί για πρακτικούς λόγους, πχ πουλιά ή ζώα, θα έλεγα να τις αφαιρέσεις.
Καλώς μας ήρθες και πάλι.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεός - Πεύκο

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Καλησπέρα σας,
εδώ και περίπου ένα χρόνο άρχισα να ενδιαφέρομαι και να διαβάσω για τα μπονσαι. Εχω μεγάλο μπαλκόνι και αρκετά φυτά, επίσης αρκετή υπομονή. Πέρυσι λοιπόν το καλοκαίρι αγόρασα ένα πεύκο, ήταν σαν ένα μικρό και πυκνό θαμνάκι. Το άφησα στην γλάστρα του που ήταν μεγάλη και πριν 3 εβδομάδες το μεταφύτευσα σε μια άλλη γλάστρα που μοιάζει λίγο με γλάστρα μπονσάι. Τον Οκτώβριο το κλάδεψα και έδειξε ένα ωραίο σχήμα.
Ακόμα δεν του έχω βάλει σύρμα, τώρα παράγγειλα και αποφάσισα να αρχίσω να ασχολούμαι περισσότερο.
Έχω ερωτήσεις:
1) Έχει προοπτική ή τζάμπα το ξεκίνησα?
2) Τι λάθη έχω κάνει ( θα έχω κάνει σίγουρα)?
3) Συμβουλές?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
peuko.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση