Νέος - Γιουνιπερος

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος - Γιουνιπερος

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Κοινώς θα πρεπει να συμμαζευτει , να γίνει πιο μικρο και πιο πυκνο απο ότι καταλαβαίνω. Παντως για τώρα θα το αφήσω ώς έχει γιατι αρκετά του έκανα να δουμε πώς θα παει και βλέπουμε. Παντως μου αρεσει ο κορμος του, εχει ωραια κινηση που ίσως δεν φαινεται στην φωτο και σχετικα καλο μεγεθος. Ευχαριστω πολυ για τα σχόλια!
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Νέος - Γιουνιπερος

Δημοσίευση από filitsa »

Πολύ ψηλό δέντρο...
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέος - Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Sim62 »

christos.spiromitros έγραψε:Ναι ενα ελαφρυ συρματωμα σε καποια κλαδια του το εκανα. Λαθος?
Δεν είναι και η καλύτερη εποχή για συρμάτωμα αλλά δεν νομίζω να πάθει και τίποτε. Οι πληγές απ΄τα σύρματα σε γιουνίπερους και εύκολα γιατρεύονται και δεν φαίνονται και πολύ όπως στα φυλλοβόλα για παράδειγμα. Εγώ με την διαμόρφωση έχω κάποιες αμφιβολίες. Βέβαια δεν ξέρω τι κλαδιά υπήρχαν και αν αφαίρεσες κάτι αλλά το σχέδιο που επέλεξες δεν νομίζω να δουλεύει γιατί κάτι τέτοιο θα ταίριαζε σε ένα δέντρο με πιο μικρό κορμό, αν φαινόνταν μια πιο συμπαγής εικόνα δηλαδή με τα κλαδιά πιο κοντά το ένα στο άλλο. Αυτός ο κόρμός παραείναι μεγάλος και μάλλον θα πρέπει να σκεφτούμε κάτι διαφορετικό μελλοντικά. Ίσως μια μορφή Literati ή να κατεβεί ο κορμός χαμηλότερα, Θα πρέπει όμως να δούμε πρώτα τι καινούργια βλάστηση θα πετάξει σε διάφορα σημεία για κάτι τέτοιο.

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος - Γιουνιπερος

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Ναι ενα ελαφρυ συρματωμα σε καποια κλαδια του το εκανα. Λαθος?
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέος - Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Kostas »

Καλώς τον. Τον σύρματωσες τώρα;
Εικόνα

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέος - Γιουνιπερος

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Καλημερα και Καλή Ανάσταση ευχομαι!
Γενικα ψαχνω να ξεκινησω διαφορα ειδη για μπονσαι και ηθελα σαν πρωταρης και γω εναν γιουνιπερο.
Πριν λιγες μερες που πηγα στο φυτωριο να δω εχοντας προσπερασει πολλους, απο πολλα φυτωρια, ειδα εναν που μου εκανε το κλικ.
Ειναι γιουνιπερος μπλε φιτζ. Ηταν ενας πολυ μεγαλος θαμνος καπου 130x95x75cm ομως μου εκανε το κλικ ο κορμος του, οτι μπορουσα να δω τελος παντων.
Σας στελνω μια φωτο τωρα και αν χρειαζεται, μολις γυρισω απο διακοπες και περισσοτερες!

προστέθηκε πρίν 9 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Εχω και μια φωτο πριν , λιγο πριν τον βγαλω εξω, οπου ο γατος μου πηγε να ξεκινησει εκεινος κλαδεματα κλπ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση