Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από iohokahey »

καλησπέρα και από μενα!
πολύ ομορφη η μπουκαμβιλια σου,να την χαιρεσαι!!
αν ηταν δικη μου θα διορθωνα τον κορμο με το ντρεμελ όπως σου πε ο σιμ..θα συρματωνα (γυρω στον οκτωβριο) και τελος θα χαμηλωνα ελαφρως το στεμμα..
με αυτές τις τρεις κινησεις η εικονα θα βελτιονωταν αρκετα..
την μεταφυτευση θα την αφηνα για την επομενη ή ακομη και μεθεπομενη σεζον!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από stelios »

γιωργος παπαθανασιου έγραψε:το δεντρακι σου ειναι πολυ ομορφο και κατα τη γνωμη μου με πολυ καλες προοπτικες..το προβληματακι  διορθωνεται ,τα χρηματα για το χομπυ μας συνηθως δεν εχουν και τοση σημασια ,οταν θα το βλεπεις και θα το χαιρεσαι,δεν σκεφτεσαι τι ξοδεψες..καλοριζικο..
Έχει μια άποψη αυτό που γράφεις... Αλλά εαν περάσουν 2-3 χρόνια θα καταλάβεις οτι ηταν πολλά τα λεφτά Αρη.
Νομίζω οτι αυτό το δέντρο δεν είναι bonsai. Πουλήθηκε ως bonsai αλλά δεν έχει σχεδόν κανένα κριτήριο. 
Με την βοήθεια του φορουμ όμως πιστεύω οτι θα γίνει έξοχο bonsai. Στο section Virtualhelp ανέβασε το. :gluck  
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από Sim62 »

Ο χειμώνας είναι πιο ασφαλής εποχή για κάτι τέτοιο. Αφαιρώντας τμήμα του κορμού θα αποκαλυφθεί και ζωντανός ιστός με επακόλουθο την απώλεια χυμών και θρεπτικών συστατικών από την πληγή. Τον χειμώνα η ροή αυτή στον κορμό και στο δέντρο ελαχιστοποιείται σημαντικά και μειώνονται κατα πολύ οι απώλειες. Υπάρχει βέβαια και η άλλη άποψη που λέει ότι τώρα στην φουλ ανάπτυξη οι πληγές θα επουλωθούν γρηγορότερα.
Εγώ πάντως θα πήγαινα με τον πιο ασφαλή τρόπο και αυτός είναι ένας. Βαριές εργασίες κλαδέματος (στην ουσία τέτοια είναι η περιπτωσή σου γιατί η πληγή θα είναι σαν να αφαιρεθεί ένα μεγάλο κλαδί) μόνο τον χειμώνα που το δέντρο είναι σε σχετικά μεγάλη αδράνεια.

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ότι θέλω να το συρματώσω για να κατεβάσω τα κλαδιά, θέλω. Το θέμα είναι ότι μήπως δεν πρέπει αυτή την εποχή?

προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 38 δευτερόλεπτα:
Όσον αφορά το σκάλισμα με dremel, συμφωνώ, μάλιστα μόλις αγόρασα ένα καινούριο dremel για τη δουλειά μου και το έχω και περιμένει...! Το χειμώνα όμως , όχι τώρα?

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Εγω θα σκεφτόμουν κι ενα γερο συρματωμα για να κατέβουν τα κλαδια που εχουν ανοδική πορεία, προς τα κατω και να έρθει η βλάστηση κοντα στο κορμό.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από Sim62 »

γιωργος παπαθανασιου έγραψε:το δεντρακι σου ειναι πολυ ομορφο και κατα τη γνωμη μου με πολυ καλες προοπτικες..το προβληματακι  διορθωνεται ,τα χρηματα για το χομπυ μας συνηθως δεν εχουν και τοση σημασια ,οταν θα το βλεπεις και θα το χαιρεσαι,δεν σκεφτεσαι τι ξοδεψες..καλοριζικο..
Καλωσήρθες στο φόρουμ. Θα ήθελες να μας πείς λίγα λόγια για σένα και την σχέση σου με τα bonsai ?

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από Hfestion »

ωραιο μπραβο

γιωργος παπαθανασιου
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Απρ 2017, 16:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από γιωργος παπαθανασιου »

το δεντρακι σου ειναι πολυ ομορφο και κατα τη γνωμη μου με πολυ καλες προοπτικες..το προβληματακι  διορθωνεται ,τα χρηματα για το χομπυ μας συνηθως δεν εχουν και τοση σημασια ,οταν θα το βλεπεις και θα το χαιρεσαι,δεν σκεφτεσαι τι ξοδεψες..καλοριζικο..
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από Lazorik »

Εγώ μάλλον θα τολμούσα μια καταβολάδα στο σημείο του καρούμπαλου για να φτιάξω δύο δεντράκια με καλύτερο κορμό :think: .  Κατά τα άλλα δεν θα κλάδευα άλλα κλαδιά χαμηλά γιατί ο κορμός είναι ήδη αρκετά ψηλός όπως είναι τώρα. 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Εγώ νομίζω έδωσες πολλά λεφτά για το συγκεκριμένο δεντράκι. Βέβαια μια μπουκαμβίλια είναι πάντα όμορφη στην ανθοφορία της, αλλά αυτή η παραφωνία στη μέση του κορμού δημιουργεί πρόβλημα αν είναι να την σκεφτούμε σαν bonsai.[/justify]
[justify]Ισως τον χειμώνα με ένα σκάλισμα με dremel στο σημείο που δημιουργεί πρόβλημα να διορθωθεί έως κάποιο βαθμό.[/justify]
[justify]
bouganvilea.jpg
[/justify]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλορίζικο σου εύχομαι! Αλλά πολλά λεφτά ρε παιδί μου... πάρα πολλά...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Στις ''γενικές ενότητες bonsai" υπάρχει ενότητα "έρευνα αγοράς - συμβουλές", αφού λοιπόν βρεις το δέντρο που σε ενδιαφέρει και μάθεις τις σχετικές πληροφορίες, το φωτογραφίζεις και ανεβάζεις τις φωτογραφίες στην συγκεκριμένη ενότητα για ερωτήσεις και απορίες.
Οι εμπειρότεροι θα σου πουν τη γνώμη τους, εγώ νομίζω ότι η τιμή και το ''καρούμπαλο''είναι θέματα,από την άλλη να το χαρείς γιατί σαφώς και έχει κάποια ωραία στοιχεία και με αυτά να σχοληθείς.

Topic author
christos.spiromitros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 15:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μουκαμβίλια! - Τώρα?

Δημοσίευση από christos.spiromitros »

Καλημέρα σε όλους,
χθές τυχαία σε ένα φυτώριο είδα αυτή τη μπουκαμβίλια. Αν και τα λεφτά ήταν πολλά σε σχέση με το τι έχω δώσει ως τώρα, μου άρεσε πάρα πολύ και την πήρα. Μου είπαν ότι είναι 23ετών.
Προσωπικά το μόνο που με "χαλάει" είναι ότι ο κορμός κάνει ένα απότομο "καρούμπαλο" κάπου στη μέση. Κατα τα άλλα είναι μεγάλο και δείχνει "γερασμένος". Από κεί και πέρα πιστεύω πώς θέλει διαμόρφωση. Του κλάδεψα κάποια από τα χαμηλά γιατί κατέβαιναν πολύ χαμηλά τα κλαδιά και έκρυβαν τον κορμό και από κεί και πέρα σκέφτηκα να σας ρωτήσω για οδηγίες. Τι κάνω τώρα?
Γλάστρα σκέφτομαι να του αλλάξω τον Οκτώβριο, αυτή δεν μου πολυαρέσει και είναι και πλαστική. Κατα τα άλλα?
Έχεις πάχος κορμού στη βάση χαμηλά, λίγο πάνω από 5 πόντους, και διαστάσεις περίπου 85x75x70cm.
Πλήρωσα 80 ευρώ, κυρίως γιατί μου άρεσε πάρα πολύ. Κάνει όμως για μπονσάι και άξιζε τα λεφτά της?
Boug3a.jpg
Boug2a.jpg
Boug1a.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση