Ελιά

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από thanos75 »

Εγώ πάντως θα την καθάριζα καλά ώστε να μείνει χαμηλά μόνο η βασική διακλάδωση.
κάθε κλαδί να διαχωρίζεται σε δύο κοκ.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά

Δημοσίευση από christos1908 »

Hfestion έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 17:54
christos1908 έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 16:45
Δωρη ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου... έλεγα να το κλαδέψω γιατί στο κέντρο γίνεται κακός χαμός, πολλά κλαδιά προς πάσα κατεύθυνση, όχι ευλύγιστα και σχετικά μακριά με φύλλα προς το τέλος και γυμνά κοντά στον κορμό.

Έλεγα λοιπόν να το κλαδέψω για καθαρίσει το τοπίο και να πετάξει και χαμηλότερα. Δε μπορώ να πω βέβαια ότι έχω κάτι στο μυαλό μου για την εξέλιξη του και γι’αυτο χρειάζομαι και γνώμες...
Αν την φέρεις σε ένα workshop θα την κάνουμε παρέα Μοντέλο.

Μακάρι να μπορούσα αλλά όλα τα workshops είναι Αθήνα, Κυριακές και είμαι πολύ λίγες μέρες του χρόνου Αθήνα...
Δυστυχώς λόγω δουλειάς έχει μειωθεί πολύ και ο χρόνος που ασχολούμαι και χάνω την ευκαιρία να μάθω και πολλά πράγματα, γιατί άλλο είναι βοήθεια από το forum και άλλο από κοντά...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Hfestion »

christos1908 έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 16:45
Δωρη ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου... έλεγα να το κλαδέψω γιατί στο κέντρο γίνεται κακός χαμός, πολλά κλαδιά προς πάσα κατεύθυνση, όχι ευλύγιστα και σχετικά μακριά με φύλλα προς το τέλος και γυμνά κοντά στον κορμό.

Έλεγα λοιπόν να το κλαδέψω για καθαρίσει το τοπίο και να πετάξει και χαμηλότερα. Δε μπορώ να πω βέβαια ότι έχω κάτι στο μυαλό μου για την εξέλιξη του και γι’αυτο χρειάζομαι και γνώμες...
Αν την φέρεις σε ένα workshop θα την κάνουμε παρέα Μοντέλο.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά

Δημοσίευση από christos1908 »

Δωρη ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου... έλεγα να το κλαδέψω γιατί στο κέντρο γίνεται κακός χαμός, πολλά κλαδιά προς πάσα κατεύθυνση, όχι ευλύγιστα και σχετικά μακριά με φύλλα προς το τέλος και γυμνά κοντά στον κορμό.

Έλεγα λοιπόν να το κλαδέψω για καθαρίσει το τοπίο και να πετάξει και χαμηλότερα. Δε μπορώ να πω βέβαια ότι έχω κάτι στο μυαλό μου για την εξέλιξη του και γι’αυτο χρειάζομαι και γνώμες...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν θες την γνώμη μου θα ήταν λάθος να κόψεις όλα τα κλαδιά όπως δείχνεις σε μια από τις φωτογραφίες. Αυτό το είδος ελιάς έχει μεγαλύτερα φύλλα από τις αγριοελιες, οπότε αν θα του έδινες ύψος θα είχες ευκολότερα και γρηγορότερα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. Έχοντας αυτό το επιχείρημα στο μυαλό σου,,

αρχή ανοιξης της κάνεις μεταφύτευση και παράλληλα επιλέγεις δύο, τρία, τέσσερα κλαδιά, ανάλογα τι θα βρεις. Είναι η περίπτωση που '' θα πρέπει να βγάλεις το δέντρο από το θάμνο '' όπως μου είχε γράψει ο Sim σε ένα δέντρο μου.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά

Δημοσίευση από christos1908 »

Καλησπέρα σε όλους...
Επαναφέρω το θέμα γιατί λόγω έλλειψης χρόνου τη συγκεκριμένη ελιά δεν την έχω ενοχλήσει καθόλου...
Σήμερα έκανα ένα αραίωσα και σκέφτομαι να προχωρήσω σε ένα πολύ δραστικό κλάδεμα έτσι ώστε να την κοντύνω και να τη μαζέψω αρκετά, κοντά στον κορμό. Έχει πολύ πυκνά κλαδιά στο κέντρο και σκέφτομαι να την κλαδέψω πολύ, ώστε να αραιώσει αλλά και να πετάξει φύλλα πιο κοντά στον κορμό...

Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί αν το σκέφτομαι σωστά καθώς και ότι γνώμη μπορεί να έχετε...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Για τον ίδιο Παναγιώτη λέω.
Είχα πάει για πρώτη φορά στο workshop με τη φουντωτή ελίτσα μου και από τη μια ήταν ο Παναγιώτης με το κλαδευτήρι και από την άλλη εγώ με τα υπογλώσσια. :gelio :gelio
 Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν και εξακολουθεί να είναι υπέροχο.
 Αν και από ότι έχω καταλάβει πρέπει να τον συναγωνίζεται στο κλάδεμα ο thanos75 :gelio :gelio

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά

Δημοσίευση από christos1908 »

Όταν λες Παναγιώτης εννοείς τον karesansui;;; Αν ναι είναι γνωστός μακελάρης  :gelio
Δες (στο προφίλ μου) τι με είχε βάλει να κάνω σε ένα γιουνιπερο πριν 2-3 χρόνια...  :gelio  Βέβαια μια χαρά είναι από τότε...
Τον περιμένουμε να μας δώσει τα φώτα του...

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Πάρα μα πάρα πολύ ωραίος χοντρός κορμός κατά τη γνώμη μου.
Είχα πάρει και εγώ μια αγριελιά και μου την είχε κλαδέψει ο κύριος Παναγιώτης
Είχε πέσει τρελό κόψιμο.
Λογικά θα πρέπει να καθαρίσεις από κάτω ξεχωρίζοντας πρώτα τα βασικά χοντρά κλαδιά που θα κρατήσεις.
Καλή επιτυχία.
Περιμένουμε νέες φωτογραφίες.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά

Δημοσίευση από christos1908 »

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... ένα καθάρισμα χαμηλά στον κορμό και γύρω από τις ρίζες (είχε πολλά χόρτα) έχει γίνει ήδη... βάζω και καινούργιες φωτό και συμφωνώ κι έχω να περιμένω καμία γνώμη από τους πιο έμπειρους (αυτούς με τα πολύχρωμα γράμματα  :P )... πάντως δεν ξέρω γιατί, αλλά έχει αρχίσει και μου αρέσει αυτό το δεντράκι και με τη βοήθεια σας ίσως βγει κάτι όμορφο...  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από myrtilos »

Ωραία η ελιά σου μου άρεσε και το συγκεκριμένο στυλ που έχει.
Πριν κλαδέψεις πάρε γνώμες και από τους εμπειρότερους,η δική μου γνώμη είναι να μην κλαδέψεις και να κατευθυνθείς προς το Hokidachi style.
Ίσως να χρειάζεται καθάρισμα ο κορμός στις πρώτες διακλαδώσεις για να δώσεις λίγο ύψος ακόμη.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ πυκνή. Δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται μέσα. Μια χαρά περίοδος είναι για κλάδεμα. αραίωσε τη λίγο να φανεί λ διακλάδωση. αν πάλι θέλεις να την χαρείς έτσι γεμάτη το καλοκαίρι την κλαδεύεις Νοέμβριο.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά

Δημοσίευση από christos1908 »

Μακάρι να μπορούσα... είμαι εκτός Αθηνών και επιστρέφω Χριστούγεννα... να της έκανα ένα κλάδεμα τώρα να δούμε τι γίνεται ή δεν είναι καλή περίοδος;;;
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από sinaf »

Υγιέστατη. Καλή αγορά. Φέρε την στο workshop Απριλίου για μια πρώτη διαμόρφωση. Για μεταφύτευση θα σου έλεγα για αρχές καλοκαιριού. Εάν το κάνεις τώρα είναι πιθανόν να περιορίσει την ανάπτυξή της έως τον επόμενο χρόνο.

giwrgwspap
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Μαρ 2018, 16:42
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά

Δημοσίευση από giwrgwspap »

Καλησπερα φιλε μου. Και εγω τωρα ξεκιναω με το αθλημα. Αγορασα πριν 5 μηνες την δικια μου ελια. Υστερα απο κλαδεματα και μεταμφυτεψη η σημερινη της μορφη ειναι αυτη
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ελιά

Δημοσίευση από christos1908 »

Σημερινό απόκτημα από μια βόλτα σε φυτώριο στο οποίο απλώς περνούσα και μπήκα... η ληφθείσα είναι ότι μου άρεσε ο συμπαγής κορμός της και το πυκνό-υγιές φύλλωμα. Μ´αυτά και εκείνα την πήρα στα 17€ χωρίς να το σκεφτώ και πολύ... βέβαια είναι κλαδεμένη για μπάλα κι αυτό πρέπει να αλλάξει... θα βάλετε ένα χεράκι στα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω καθώς με ελιά δεν έχω ξανασχοληθεί;;;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση