Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από alxalex »

εγω φιλε μου το ξερω αυτο το δεντρακι με την ονομασια 'Λιποκεδρος' ...και σου το αναφερω ετσι γιατι το εχω στην αυλη μου φυτεμενο στο χωμα εδω και  αρκετουτσικα χρονια....7 αν δε κανω λαθος....η διχρωμια εινια οντως εκπληκτικη...και να σου πω την αληθεια πολλες φορες μπηκα στο διλλημα να το βγαλω απο το εδαφος αλλα επειδη ξερω οτι θα το καταστρεψω το αφηνω εκει που ειναι...παντως το λατρευω..
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από Harris »

Καλή επιτυχία. Ειναι ιδιαίτερα γιουνιπερακια. Αν είναι κάποια που έχω στο μυαλό μου έχουν πολύ ωραίους κορμούς. Αυτή την διχρωμία μπορείς να την αφαιρέσεις (αν δεν κάνω λάθος).
Μπορεί να είναι κάποιος μύκητας που την προκαλεί. Αλλά δεν ισχύει πάντα σε όλα τα είδη.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από myrtilos »

Ναι δίχρωμο ήτανε από μικρό.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 10 δευτερόλεπτα:
myrtilos έγραψε:
24 Δεκ 2018, 23:47
Ναι δίχρωμο ήτανε από μικρό.
 
 

Προστέθηκε μετά από 17 λεπτά 51 δευτερόλεπτα:
Hfestion έγραψε:
24 Δεκ 2018, 23:45
myrtilos έγραψε:
24 Δεκ 2018, 09:37
Γεια.
Έχω στην κατοχή μου ένα δέντρο αυτού του είδους εδώ και δέκα χρόνια,η ανάπτυξη του καμιά σχέση με αυτό της φωτογραφίας.
Δεν το προόριζα ποτέ για bonsai το έχω στο μπαλκόνι σε μεγάλη γλάστρα,δυστυχώς φέτος πνέει τα λοίσθια και μαζί του χάνω κι εγώ την 
υπομονή μου για τα κωνοφόρα.Δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στην περιποίηση του αλλά ξαφνικά τα φύλλα του άρχισαν να γίνονται καφέ και το δέντρο να χάνεται.
Επανέρχομαι στη φωτογραφία της δημοσίευσης,το είδος δεν είναι σπάνιο και το βρίσκεις σχετικά εύκολα,λιγάκι σπάνιο είναι να το βρεις στην ανάπτυξη που έχει το φύλλωμα του συγκεκριμένου δέντρου.
 
Μπορεί να θέλει μεταφύτευση. Είναι κρίμα να χάσεις ένα δέντρο που το έχεις τόσα χρόνια. 
Φέτος την Άνοιξη του έκανα μεταφύτευση στην οποία ανταποκρίθηκε πλήρως τώρα τελευταία μου παρουσίασε το πρόβλημα,ελπίδες υπάρχουν ακόμη και θα το παλέψω.
Ξεκινώντας την ενασχόληση με τα bonsai τα κωνοφόρα ήτανε η μεγάλη μου προσδοκία, στην πορεία κατάλαβα τις ιδιαιτερότητες τους και κάπως απογοητεύτηκα.
Ακόμα και με τους γιουνίπερους (θεωρούνται ιδανικοί για ξεκίνημα) δεν τα πάω καλά,έχω χάσει τρεις
(καλά δεντράκια) μου απόμεινε ένας,έχω αρκετά έλατα αλλά δεν τολμώ να κάνω κάτι ακόμα,και τέλος εννοείται ότι έχω χάσει πεύκα.
Αντιθέτως τα πάω καλά με άλλα είδη σε δύσκολες καταστάσεις,το μέλλον θα έχει ενδιαφέρον.
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από Hfestion »

myrtilos έγραψε:
24 Δεκ 2018, 09:37
Γεια.
Έχω στην κατοχή μου ένα δέντρο αυτού του είδους εδώ και δέκα χρόνια,η ανάπτυξη του καμιά σχέση με αυτό της φωτογραφίας.
Δεν το προόριζα ποτέ για bonsai το έχω στο μπαλκόνι σε μεγάλη γλάστρα,δυστυχώς φέτος πνέει τα λοίσθια και μαζί του χάνω κι εγώ την 
υπομονή μου για τα κωνοφόρα.Δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στην περιποίηση του αλλά ξαφνικά τα φύλλα του άρχισαν να γίνονται καφέ και το δέντρο να χάνεται.
Επανέρχομαι στη φωτογραφία της δημοσίευσης,το είδος δεν είναι σπάνιο και το βρίσκεις σχετικά εύκολα,λιγάκι σπάνιο είναι να το βρεις στην ανάπτυξη που έχει το φύλλωμα του συγκεκριμένου δέντρου.
 
Μπορεί να θέλει μεταφύτευση. Είναι κρίμα να χάσεις ένα δέντρο που το έχεις τόσα χρόνια.

Topic author
Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Γιαννη η πρωτη φουρνια απο τα μελομακαρονα τελειωσα πολυ γρηγορα. Οταν μου πεις το φυτωριο να περασεις απο το σπιτι και η δευτερη φουρνια θα ειναι δικια σου!

Myrtilos οσο ηταν μικρο το φυλλωμα του ειχε την διχρωμια η οχι?

CaptainAmerica γουστα ειναι αυτα :)
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Εμένα γιατί δεν μου αρέσει;

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Έχω στην κατοχή μου ένα δέντρο αυτού του είδους εδώ και δέκα χρόνια,η ανάπτυξη του καμιά σχέση με αυτό της φωτογραφίας.
Δεν το προόριζα ποτέ για bonsai το έχω στο μπαλκόνι σε μεγάλη γλάστρα,δυστυχώς φέτος πνέει τα λοίσθια και μαζί του χάνω κι εγώ την 
υπομονή μου για τα κωνοφόρα.Δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στην περιποίηση του αλλά ξαφνικά τα φύλλα του άρχισαν να γίνονται καφέ και το δέντρο να χάνεται.
Επανέρχομαι στη φωτογραφία της δημοσίευσης,το είδος δεν είναι σπάνιο και το βρίσκεις σχετικά εύκολα,λιγάκι σπάνιο είναι να το βρεις στην ανάπτυξη που έχει το φύλλωμα του συγκεκριμένου δέντρου.
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ίσως να υπάρχει ακόμη σε φυτώριο-κατάστημα στην Λαμία. Το είχα δεί  για πρώτη φορά πρίν 3-4 χρόνια. Μού είχανε ζητήσει τότε 40 euro. Είχε ύψος (από το χώμα) περίπου  60 cm με καλό κορμό και διακλάδωση (τότε). Παραμελημένο μέν αλλά εγώ στο μυαλό μου το έβλεπα ήδη έτοιμο με κάποιες μικρές επεμβάσεις. Δεν το πήρα για τον λόγο ότι δεν έπρεπε να μαζεύω άλλα δένδρα στο σπίτι. Το ξαναείδα πρίν ενάμιση χρόνο αλλά τότε είχε χάσει λίγο την φόρμα του και η δουλειά  ‘’ αναστήλωσης ‘’  ήταν μεγαλύτερη.
Το πώς είναι σήμερα και εάν υπάρχει ακόμη  δεν ξέρω. 

Πάντως η πληροφορία για το πού βρισκόταν  θα κοστίσει ένα κιλό μελομακάρονα και ένα κιλό κουραμπιέδες !!!!  

:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

Topic author
Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Calocedrus decurrens "Aureovariegata"

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Καλησπερα στην παρεα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει αυτο το ειδος κωνοφορου δεντρου (Calocedrus decurrens "Aureovariegata"). Απ οσο κοιταξα δεν το βρηκα καπου στο forum και γενικα στο internet σαν bonsai. Μου αρεσε η διχρωμια που εχει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Απάντηση