Βοηθεια

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Βοηθεια

Δημοσίευση από Sim62 »

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα Zelkova και Ulmus μπορεί να ανήκουν στην ίδια φυτολογική οικογένεια που ονομάζεται Ulmaceae αλλά ανήκουν σε τελείως διαφορετικό γένος άρα είναι δύο διαφορετικά είδη δέντρων, απολύτως διακριτά μεταξύ τους. Τα είδη Ulmus και ιδιαίτερα το Ulmus parvifolia / Chinese Elm συγχέονται συχνά με τα είδη Zelkova, ιδιαίτερα με την Zelkova serrata - parvifolia / Japanese Elm.
Μεταξύ άλλων διαφορών η πιο ευδιάκριτη και ασφαλής για να ξεχωρίσει κανείς τα δύο είδη είναι πως τα φύλλα της zelkova παρουσιάζουν μονές οδοντωτές απολήξεις
13960281-fresh-leaves-of-the-japanese-zelkova-zelkova-serrata-in-front-of-white-background.jpg
σε αντίθεση με τα φύλλα της Ulmus που έχουν διπλές και πιο σύνθετες  απολήξεις.
elm-leaves.jpg
Το παραπάνω έχει εφαρμογή στα δυο είδη που προανέφερα και είναι αυτά που κατά κόρον εισάγονται από χώρες της Ανατολής και πωλούνται στην Ευρώπη, Αυτό το επισημαίνω γιατί υπάρχουν και κάποια είδη Ulmus που έχουν και αυτά μονές απολήξεις στα φύλλα αλλά είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρεθούν σαν εμπορικά bonsai.
Παρατηρώντας λοιπόν τα φύλλα και την γενικότερη εικόνα του δέντρου της φίλης μας μπορούμε να συμπεράνουμε με σχετική ασφάλεια πως είναι μια Zelkova parvifolia.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
StavroulaB
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Φεβ 2019, 13:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοηθεια

Δημοσίευση από StavroulaB »

Ναι μέσα στο σπιτι το έχω. Από ένα ανθοπωλείο αγοράστηκε. Πήγα και ρώτησα και ουτε εκείνοι ήξεραν.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Βοηθεια

Δημοσίευση από stelios »

Καλως την. Zelkova και ulmus είναι το ίδιο δέντρο. Απο που το αγόρασες; Μέσα απο θερμοκήπιο; Το έχεις μέσα στο σπίτι σου;\

Topic author
StavroulaB
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Φεβ 2019, 13:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βοηθεια

Δημοσίευση από StavroulaB »

Καλησπερα!!
Πήρα δώρο το νέο μου μπονσαι, αλλά δυστυχώς δεν είχε καρτελακι να δω τι είναι έτσι ώστε να συλλέξω πληροφοριες. Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει? Από αναζήτηση με την ανυπαρκτη πειρα που έχω υπέθεσα ότι μπορεί να είναι zvetlova η ulmus.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση