Μεταφύτευση Μεσογειακών ειδών

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Μεταφύτευση Μεσογειακών ειδών

Δημοσίευση από dimitrisf »

ευχαριστώ για την απάντηση,δεν βιάζομαι καθόλου, απλά θέλω να γίνει η μεταφύτευση το σωστό χρόνο χωρίς να ταλαιπωρήσω τα φυτά.Μενω Πελοπόννησο στα Ανατολικά και μπορώ να τα προφυλάξω αν χρειαστεί

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Μεταφύτευση Μεσογειακών ειδών

Δημοσίευση από myrtilos »

Πολλά εξαρτώνται από το που βρίσκεσαι,αν κατοικείς σε κάποιο νότιο,νησιωτικό τόπο η Αθήνα μπορείς ειδικά φέτος να προχωρήσεις σε κάποιες ενέργειες,επίσης αν κάνεις κάποιες επεμβάσεις και έχεις προστατευμένο χώρο να βάλεις τα δέντρα το πρώτο διάστημα μετά τις  επεμβάσεις βοηθάει πολύ.
Καλύτερα να μην βιαστείς,ας ξεκινήσει το νέο φύλλωμα να π'αρουν τα πάνω τους τα δέντρα και μετά οι επεμβάσεις είναι πιο ανώδυνες,η φετινή Άνοιξη ήδη είναι δίπλα μας.

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Μεταφύτευση Μεσογειακών ειδών

Δημοσίευση από dimitrisf »

Καλημέρα,να κάνω μια ερώτηση για τη μεταφύτευση κουμαριάς και αριας.Απο οτι καταλαβα η σωστή εποχή μεταφύτευσης είναι αργότερα περίπου τον Απρίλιο και οχι οταν ανοίξουν τα καινούργια μπουμπούκια; Ρωτάω επιδει εχουν φουσκωσει ηδη τα μάτια,αν γίνει μεταφύτευση Απρίλιο θα υπαρχει αρκετή νέα βλάστηση στα φυτά,δεν θα εχω προβλημα αν αφαιρέσω και ρίζα; Επίσης εχω ενα μικρό πυρακανθο στον οποίο τωρα ανοίγουν τα πρωτα φυλλαράκια,να προχωρήσω σε μεταφύτευση; Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος με τα αειθαλή, περιμένω απαντήσεις,μην με παραπεμψετε στην βιβλιοθήκη,δεν έχω κωδικούς, ευχαριστώ 
Απάντηση