acer beni shichihenge

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Λοιπόν η απόφαση πάρθηκε .... Αφήνω όπως είναι την μεταφύτευση για την άνοιξη ... Κλαδευω το χειμώνα - αρχιζω να διαμορφώνω . Τώρα κόβω ένα μακρύ κλαδί χωρίς φύλα και αφήνω στην σκιά το υπόλοιπο του καλοκαιριού ... Σε 10 μέρες ξεκινάω και πρόγραμμα λίπανσης μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου.
These users thanked the author Nikoskolo for the post:
nikolaosparast (18 Αύγ 2020, 16:11)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Giorgos G. »

να διευκρινήσω πως κι εγώ δεν πρότεινα κλάδεμα, απλά αφαίρεση των αδύναμων κορυφών για να δυναμώσει το δεντράκι, κάτι που μπορεί να γίνει τώρα.
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Εγώ θα πρότεινα όπως και ο Harris πιο πάνω να το κλαδέψεις τον χειμώνα και θα σε πρότεινα να το βάλεις σε μεγαλύτερο ποτ για αρχή και αργότερα βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Harris »

Κλαδεψε χειμώνα να δούμε πως είναι τα κλαδιά. Θα μπορούσες να το βάλεις σε training pot... Απλά να έχει ένα καλό σχήμα. Ώστε να κάνεις και ένα συρμάτωμα να παίρνει σχημα....
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Nikoskolo έγραψε:
13 Αύγ 2020, 02:05
Λέω να του κάνω μεταφύτευση την άνοιξη αλλά για την μεγαλύτερη γλάστρα που είπες με προβληματισες λίγο. Είχα σκοπό να το βάλω σε training pot να σου πω την αλήθεια . Θεωρείς πως είναι καλό να το αφήσω έναν ακόμα χρόνο σε ελεύθερη ανάπτυξη και μετά να κάνω τισ οποίες παρεμβάσεις , για να πάρω αποτέλεσμα σε κορμό ;;; Δεν θα το πετυχωμ ένα καλό υπόστρωμα και μια καλή σειρά λίπανσης ;;;


 
 
 

 
το ιδανικό για αρχή θεωρώ ότι είναι καλό υπόστρωμα και καλή λίπανση δίνοντας ταυτόχρονα στο φυτό όσο περισσότερο χώρο μπορείς. Αν έχεις σκοπό να το βάλεις σε τραινινγκ ποτ, διάλεξε κάποιο μεγαλούτσικο σε σχέση με τα μέτρα του φυτού σου. Επισης επιμένω να μην πειράξεις ρίζες/χώμα και να αφαιρέσεις τις αδυναμες κορυφες. Καλή επιτυχία

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Λέω να του κάνω μεταφύτευση την άνοιξη αλλά για την μεγαλύτερη γλάστρα που είπες με προβληματισες λίγο. Είχα σκοπό να το βάλω σε training pot να σου πω την αλήθεια . Θεωρείς πως είναι καλό να το αφήσω έναν ακόμα χρόνο σε ελεύθερη ανάπτυξη και μετά να κάνω τισ οποίες παρεμβάσεις , για να πάρω αποτέλεσμα σε κορμό ;;; Δεν θα το πετυχωμ ένα καλό υπόστρωμα και μια καλή σειρά λίπανσης ;;;


 
 
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Giorgos G. »

προτείνω να το βάλεις σε μεγαλύτερη γλάστρα, όπως είναι, χωρίς να πειράξεις το χώμα και τις ρίζες που έχει τώρα. Πρόσθεσε και άλλο υπόστρωμα για να έχει το φυτό χώρο και τροφή για ανάπτυξη.
Μπορείς να κόψεις λίγο και 2-3 από τις μακριές λεπτές κορυφές των κλαδιών, 5-10 εκ πάνω από το σημείο που έχουν πολλά φύλλα ή διακλάδωση, για να κερδίσει δύναμη το δέντρο και να πυκνώσει το χαμηλότερο φύλλωμα.
Νομίζω πως πρώτα πρέπει να επιτύχεις υγεία και ανάπτυξη πριν προχωρήσεις σε εργασίες διαμόρφωσης. Γι'αυτό καλό είναι να το έχεις σε όσο μεγαλύτερη γλάστρα μπορείς ώστε οι πολλές ρίζες να βοηθούν το φυτό να αναπτύσσεται. Ακόμα και όταν αρχίσεις κλαδέματα και συρματώματα, είναι καλύτερα να το κάνεις στη μεγάλη γλάστρα γιατί θα κερδίσεις χρόνο όσον αφορά στην ανάπτυξη του φυτού προς την επιθυμητή μέλλουσα εικόνα του ως μπονσάι. Αντίθετα, το να μπει το δέντρο απευθείας σε ρηχό ποτ σημαίνει ότι μειώνεις τις ρίζες άρα χάνεις σε ανάπτυξη.

Επειδή όλοι θέλουμε τα δεντράκια μας να φαίνονται ωραία ακόμη και όταν είναι σε πολύ αρχικό στάδιο, κάνουμε το λάθος να τα βάζουμε σε ρηχό ποτ για να φαίνονται σαν μπονσάι. Υπάρχουν όμως όμορφες γλάστρες και ποτ στο εμπόριο, αρκετά βαθιές, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώστε και το φυτό να έχει το χώρο που χρειάζεται και ο ιδιοκτήτης ένα όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Harris (16 Αύγ 2020, 18:31)
Rating: 7.14%

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Λοιπόν γύρισα και σας παραθέτω φωτό καινούργιες ακούω γνώμες 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Ευχαριστώ πολύ την άλλη βδομάδα γυρίζω Αθήνα και ανεβάζω καλητερες φωτό . Και περιμένω συμβουλές ...
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Giorgos G. »

απ'οσο ξέρω, πρόκειται για ποικιλία νάνο, πολύ αργής ανάπτυξης. Πιθανόν για αυτό να μην προτιμάται για μπονσάι. Ως υποείδος acer palmatum μπορείς να δεις πως γίνονται μπονσαι τα άλλα - πιο κοινά - είδη acer palmatum και να πράξεις αναλόγως
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Nikoskolo (19 Αύγ 2020, 08:38)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Harris »

Δεν το ξέρω αυτό το είδος. Αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα να το κάνεις ένα ωραίο δέντρο σε ποτ.
Βγάλε την ταμπέλα και στείλε να δούμε τον κορμό και κλαδιά...
These users thanked the author Harris for the post:
Nikoskolo (19 Αύγ 2020, 08:38)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

acer beni shichihenge

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Καλησπέρα σήμερα αγόρασα αυτό το acer beni shichihenge  θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν βρίσκω πουθενά αυτά την ποικιλία σε bonsai ; Όπως επίσης θα ήθελα και ιδέες . Γενικά αυτές τις μέρες μιας και βρίσκομαι εκτός Αθήνας έκανα αρκετές αγορές !!!! Έχω πολύ υλικό για άπειρες απορίες.
Ευχαριστώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση