Απορία με Ελιά εναέρια καταβολαδα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από IvanSak »

Ξετρελάθηκα με το virtual, άλλαξε εντελώς και πήρα μια ξεκάθαρη εικόνα του μελλοντικού στυλ. Ευχαριστώ για το χρόνο σου και για την αποψη σου.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Σίγουρα θα το  ‘’ σκάψεις ‘’ όσο πρέπει και όπως πρέπει για να εναρμονιστεί με το μελλοντικό γενικό σύνολο. Και λέω μελλοντικό γιατί η σκέψη μου είναι να γίνει μία νέα καταβολάδα ελαφρώς πιο πάνω από το  χώμα (ή ίσως και στο ύψος του χώματος) με μία τομή όπως δείχνω με την κόκκινη γραμμή. Αυτό γιατί η μελλοντική θέση της ελιάς θα είναι σε στυλ cascade όπως στο βίρτουαλ. Σκέψεις δικές μου βέβαια και δεν είναι αναγκαίο να τις ασπαστείς. Αλλά βλέποντας έναν όρθιο κορμό και στο τέλος του να κάνει γωνία δεν μού αρέσει σαν εικόνα. Έτσι λοιπόν αντιστρέφω το μειονέκτημα σε προτέρημα (λέμε τώρα) αλλάζοντας γωνία και στυλ.  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
IvanSak (05 Δεκ 2020, 09:58) • Harris (05 Δεκ 2020, 16:07)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από IvanSak »

Έχετε κάποια ιδέα το πως μπορώ να διαμορφώσω το πανό μέρος ώστε να μην φαίνεται κομμένο κλαδί.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από IvanSak »

Η πρόοδος της ελιάς πάει μια χαρά
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από IvanSak »

Έχετε δίκιο πρώτα έκανα την ερώτηση και μετά διάβασα το υπέροχο άρθρο που γράψατε και που μου έλυσε όλες μου τις απορίες 🤭😇
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Ίσως δεν το είδες, δεν το διάβασες.
Αφιέρωσε λίγα λεπτά μελέτης. Μπορεί να σε βοηθήσει κάπως. 

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=44&t=9649
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από IvanSak »

Θα ακολουθήσω την συμβουλή του Θάνου! Την έβαλα σε διαφανή σακούλα και αναπτύσσετε πολύ καλά, πέταξε και άλλα φυλλαράκια.

Να του βάλω κάποιο λίπασμα η δεν είναι ακόμα η ώρα;
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από Giorgos G. »

όπως τα λέει ο Θάνος κάνε.
Τα φυλλαράκια είναι λευκά γιατί δεν είχανε καθόλου φως, λόγω διπλής μαύρης σακούλας.
Προτείνω να βγάλεις τις μαύρες σακούλες, σκέπασε την ελια με μια διάφανη σακούλα για να μπορεί να φωτοσυνθέτει (αφού πρώτα την ποτίσεις καλά) και βάλ' την σε σκιά μέχρι να δεις να αναπτύσσει και άλλα νέα κλαδάκια .
Όταν τα νέα κλαδάκια φτάσουν 5-6 εκατοστά μήκος, άρχισε να ανοίγεις σταδιακά μικρες τρύπες στη σακούλα (1-2 κάθε 10 περιπου μέρες) μέχρι το φυτό να συνηθίσει σιγά σιγά τις εξωτερικές συνθήκες.
Έχω παρατηρήσει ότι τα μοσχεύματα ελιάς αργούν να αναπτύξουν ρίζες οπότε μην την βγάζεις ακόμη από τον κουβά γιατί μπορεί να ξεραθεί, άστο για την άνοιξη.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
IvanSak (04 Σεπ 2020, 12:19)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Απορία με Ελιά εναέρια καταβολή

Δημοσίευση από thanos75 »

δεν θα σου απαντήσω για τον τρόπο που πρέπει να βγάλεις την σακούλα γιατί δεν έχω εφαρμόσει αυτή την τεχνική. Πιστεύω ότι σταδιακά πρέπει να αφαιρεθεί (να πας δηλαδή σε διάφανη - να ανοίξεις τρύπες αρχικά να αερίζεται - να την βγάλεις τελείως). Υπάρχουν άλλοι εδώ πιο έμπειροι σε αυτό το κομμάτι και θα σου πουν.
Αυτό που θα ήθελα εγώ να σου επισημάνω είναι να μην βιαστείς να κάνεις την μεταφύτευση. Εγώ θα την άφηνα στον κουβά και την πρώτη μεταφύτευση θα την έκανα τέλος Απριλίου του 2022. Γενικά οι ελιές αντέχουν, δεν αναπτύσσουν όμως πολύ έντονο ριζικό σύστημα ώστε να αρχίσει να ασφυκτιά στον κουβά. Και γιατί να την ζορίσεις κι άλλο; Μπορείς να αρχίσεις την διαμόρφωση από του χρόνου την άνοιξη εκεί που είναι. Κάποιοι προτείνουν την μεταφύτευση το Φθινόπωρο. Εγώ τις ελιές τις μεταφυτεύω αργά την άνοιξη και μέχρι τώρα δείχνουν να ανταποκρίνονται καλά.
εξάλλου όπως λες και συ " Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή. "
 
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
IvanSak (03 Σεπ 2020, 15:11)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Απορία με Ελιά εναέρια καταβολαδα

Δημοσίευση από IvanSak »

Καλησπέρα φίλοι μου!! 
Έχω μια απορία σχετικά με την εναέρια καταβολή ελιάς. 
Θα το πάρω από την αρχή εν τάχει. 

Κάπου είχα διαβάσει για την εναέρια καταβολή και μου είχε κίνηση το ενδιαφέρον έτσι αποφάσισα να το δοκιμάσω για πρώτη φορά. Το Φλεβάρη βρήκα ένα ωραίο κλαδί από μια ελιά στο χωράφι μου γύρο στους 15 πόντους διάμετρο και ξεκίνησα την όλη διαδικασία ( αφαίρεσα το το φλοιό περιμετρικά, του έβαλα ορμόνη, το τύλιξα με μπόλικη βρύα βρεγμένη, χώμα και το κάλυψα με σελοφάν) τον Ιούλιο πήγα να το δω και είχα βγάλει ρίζα. Το έκοψα, το φύτεψα σε ένα κουβά με πολλοί χώμα και το έκλεισα με 2 μαύρες σακούλες αεροστεγώς. Σήμερα πήγα να δω πως πάει και παρατήρησα ότι έχει βγάλει φυλαράκια λεύκα. Η απορία μου είναι αν χρειάζεται και άλλο την σακούλα η μπορώ να την βγάλω για να παίρνει αέρα; και πότε μπορώ να το μεταφυτευσω σε άλλη γλάστρα.. 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Απάντηση