Βοήθεια με δασάκι metasequioia Redwood

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
eliasm
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 23:35
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Βοήθεια με δασάκι metasequioia Redwood

Δημοσίευση από eliasm »

Δεν έχω εμπειρία και θα προτιμούσα να περιμένω λίγο συλλέγοντας πληροφορίες για την μεταφύτευση ( χώμα χώρος κλπ) έως την άνοιξη και να είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάνω κάτι που θα τους στοιχίσει ...
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Βοήθεια με δασάκι metasequioia Redwood

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ όμορφο δασάκι. μου αρέσουν πολύ αυτά τα δεντράκια, αν και τα θεωρώ ευαίσθητα, δεν τα ξέρω πάντως, δεν είχα ποτέ.
Η μεταφύτευση είναι κάτι που σίγουρα χρειάζονται αλλά θέλει προσοχή αν δεν υπάρχει εμπειρία με το είδος. θεωρώ πάντως ότι πιο ασφαλής περίοδος είναι η άνοιξη, αν βέβαια δεν υπάρχει επιτακτική ανάγκη για νωρίτερα.
These users thanked the author thanos75 for the post (total 2):
Hfestion (14 Σεπ 2020, 15:11) • eliasm (14 Σεπ 2020, 22:45)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Βοήθεια με δασάκι metasequioia Redwood

Δημοσίευση από nikolaosparast »

eliasm έγραψε:
13 Σεπ 2020, 14:11
Χαιρετώ όλους είμαι νέο μέλος και αρχάριος εννοείται. Μένω στην Νέα Μάκρη Αττικής και ξεκίνησα με μία ελιά, μετά ένα ficus ginseng και πριν κανένα μήνα αγόρασα το δασάκι μετά από πολύ καιρό που πέρναγα κοιτάζοντάς το σε μία βιτρίνα. Η κύρια απορία μου είναι αν θα χρειαστεί να το μεταφυτεύσω, καθώς είδα μία αντίστοιχη συζήτηση για ένα παρόμοιο δασάκι όπου η συμβουλή όλων ήταν άμεση μεταφύτευση. Τώρα οι απορίες μου είναι αρκετές όπως για την σωστή θέση (πχ τον Αύγουστο το είχα μέσα δίπλα στο ficus και σκέφτομαι από Σεπτέμβριο να το βγάλω έξω) για την λίπανση, για κάποιες ρίζες που βλέπω έξω, ένα κλαδί που ξεκινά χαμηλά και πολλές ακόμα, αλλά προσπαθώ να τις λύνω από βιβλιοθήκη ή δημοσιεύσεις. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και και γενικά σε forum  :o.
 20200905_232520.jpg
 20200905_232452.jpg
 20200905_232437.jpg
 20200905_232331.jpg
  
 


 
Καλησπέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ. Πολύ ωραίο δεντράκι η μετασεκόγια και ιδανικό για δασάκι μπονσάι. Μεταφύτευση θα σε πρότεινα να κάνεις σε ένα λίγο μεγαλύτερο και μερικούς πόντους βαθύτερο ποτ. Τώρα για την θέση, δεν γνωρίζω ακριβώς τι φωτισμό χρειάζεται.  Πιστεύω (όπως όλα τα δεντράκια) να τα έχεις κάπου που να γεύονται πρωινό, αλλά και απογευματινό ήλιο. Δεν ξέρω άμα μπορεί να ζήσει μέσα, θα σε συμβουλέψουν οι άλλοι. Για τις ρίζες. Φαίνεται πως είναι αρκετές έξω, αλλά είναι ακόμα ζωντανές. Για καλό και για κακό όμως με την μεταφύτευση να μην αφήσεις και πολλές έξω. Αλλά και να μείνουν, να μείνουν πολύ λιγότερες. Το κλαδί πιστεύω δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ή εκτός άμα από την δική σου πλευρά σου φαίνεται λάθος, δεν ξέρω.
Και πάλι καλωσόρισες!
 
 
These users thanked the author nikolaosparast for the post:
eliasm (13 Σεπ 2020, 22:16)
Rating: 7.14%

Topic author
eliasm
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 23:35
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Βοήθεια με δασάκι metasequioia Redwood

Δημοσίευση από eliasm »

Χαιρετώ όλους είμαι νέο μέλος και αρχάριος εννοείται. Μένω στην Νέα Μάκρη Αττικής και ξεκίνησα με μία ελιά, μετά ένα ficus ginseng και πριν κανένα μήνα αγόρασα το δασάκι μετά από πολύ καιρό που πέρναγα κοιτάζοντάς το σε μία βιτρίνα. Η κύρια απορία μου είναι αν θα χρειαστεί να το μεταφυτεύσω, καθώς είδα μία αντίστοιχη συζήτηση για ένα παρόμοιο δασάκι όπου η συμβουλή όλων ήταν άμεση μεταφύτευση. Τώρα οι απορίες μου είναι αρκετές όπως για την σωστή θέση (πχ τον Αύγουστο το είχα μέσα δίπλα στο ficus και σκέφτομαι από Σεπτέμβριο να το βγάλω έξω) για την λίπανση, για κάποιες ρίζες που βλέπω έξω, ένα κλαδί που ξεκινά χαμηλά και πολλές ακόμα, αλλά προσπαθώ να τις λύνω από βιβλιοθήκη ή δημοσιεύσεις. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και και γενικά σε forum  :o.
 
20200905_232520.jpg
 
20200905_232452.jpg
 
20200905_232437.jpg
 
20200905_232331.jpg
  
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author eliasm for the post:
nikolaosparast (13 Σεπ 2020, 20:05)
Rating: 7.14%
Απάντηση