Bonsai shop

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Bonsai shop

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα,

Σχετικά με το χώμα θα συμφωνήσω με τον Nadim.
Σύρμα αλουμινίου βρήκα σε μαγαζί στην Κρήτη, (Πάχος 1,2&3mm), όπως και σιτάκια για ποτ. (θα σου στείλω Link).
Το συγκεκριμένο κατάστημα έχει και διάφορα εργαλεία και παρελκόμενα, εμένα όμως μου φαίνονται λίγο ακριβά.
Ψαλίδι παράγγειλα από έξω, από κάποιο site που είχε αναφερθεί εδώ στο forum και είχε καλές κριτικές. (www.tianbonsai.com). Πλήρωσα 25€ περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το προιόν. Απλά χρειάστηκε να περιμένω περίπου 40 μέρες αλλά δεν βιαζόμουν.
These users thanked the author Rango for the post:
kost191 (06 Δεκ 2020, 10:39)
Rating: 7.14%

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Bonsai shop

Δημοσίευση από nadim »

Sim62 έγραψε:
04 Δεκ 2020, 00:18
Κοίταξε στα προσωπικά σου μηνύματα.

 
Γενικά οπως ακούω απο πολλους, ετσι και εγώ , προμηθεύεσαι απο μεγάλες αλυσίδες χώμα οργανικό, καθώς και ανόργανα (περλίτη, ελαφρόπετρα κλπ) και τα αναμιγνύουν σε δικές τους συνθέσεις.
Για πιο "ειδικά" χώματα και κυριώς ανόργανα, είναι πολύ ακριβά θεωρώ και δυσεύρετα.

Για σύρματα έχω ακούσει πολλές διαφορετικές γνώμες. 
Ωστόσο για όποιον ενδιαφέρεται, έχω βρει μαγαζί στη Λάρισσα, το οποίο προμηθεύει πρώτες ύλες για ακτασκευή κοσμημάτων, και έχει ενα σχετικά ικανοποιητικό εύρος σε σύρματα σε αρκετές διαμέτρους. Βέβαια σαν τιμή δεν είναι και οτι καλύτερο, αλλα σίγουρα είναι πολύ οικονομικότερα απο οτι εχω βρει μέχρι στιγμής.
 
Sim62 Αν θες μοιράσου και με εμένα τις πηγές σου  :P
 
These users thanked the author nadim for the post:
kost191 (06 Δεκ 2020, 10:39)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Bonsai shop

Δημοσίευση από Sim62 »

Κοίταξε στα προσωπικά σου μηνύματα.

Topic author
kost191
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Μαρ 2020, 19:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 0

Bonsai shop

Δημοσίευση από kost191 »

Γενικά ψάχνω ενα shop για αναλώσιμα (χωμα συρματα κτλ) καιρό τώρα και έχω βρει μονο εξωτερικό προφανώς, με 70 € μεταφορικα αλλα πολύ καλές τιμές σε σύγκριση με την Ελλάδα.
Αν γνωρίζετε κάποιο μαγαζί Ελλαδα η εξωτερικό απο το οποίο προμηθεύεσται ή προτείνετε θα με βοηθουσε με την αναζήτησή μου.
Απάντηση