... στην πέτρα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ... στην πέτρα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

μου φαίνεται ότι η συκια που ανέφερες είναι καλή περίπτωση
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: ... στην πέτρα

Δημοσίευση από thanos75 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:23
αλήθεια Θάνο, συνδύασες τελικά κάποιο δεντράκι με την πέτρα. Θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε!


 
Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ καθόλου.
Βλέπω τώρα ότι έχουν περάσει δύο χρόνια από την ανάρτηση και δεν το πιστεύω. Νόμιζα ότι το μελέταγα την άνοιξη που πέρασε! Να δούμε αν θα καταφέρω την φετινή άνοιξη να κάνω κάτι. Ίσως τελικά ένας φίκος να είναι πιο κατάλληλος.
 
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: ... στην πέτρα

Δημοσίευση από stelios »

Κανένα απο τα δέντρα που μας έδειξες νομίζω δεν ταιριάζουν. Μήπως έχεις κανένα Acer;
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ... στην πέτρα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

αλήθεια Θάνο, συνδύασες τελικά κάποιο δεντράκι με την πέτρα. Θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε!

Μάκης makhs
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2022, 17:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ... στην πέτρα

Δημοσίευση από Μάκης makhs »

Κάποτε είδα ένα παιδί γνώστης του μπονσαι, να φυτεύει την ρίζα πάνω στον βράχο, και μετά από ένα χρόνο η ρίζα είχε αγκαλιάσει την πέτρα....
Καλησπέρα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: ... στην πέτρα

Δημοσίευση από Hfestion »

Για να τοποθετήσεις ένα δέντρο πάνω σε μια πέτρα θα χρειαστείς περισσότερες από μία πέτρες γιατί δεν ξέρεις πως είναι το nebari του δέντρου σου, αν επαρκούν οι ρίζες, πως και που ακριβώς θα κάτσει το δέντρο κτλ.
Οσα δέντρα έχω βάλει σε πέτρα οι αποφάσεις που πήρα πάρθηκαν στην πράξη.

Πολύ ωραία πέτρα!!!!

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: ... στην πέτρα

Δημοσίευση από deus x machina »

εγω θα κραταγα την πετρα μονη της παντως Θανο. Ειναι τρομερη σαν πετρα Suiseki και θα ηταν κριμα να την χαραμισεις . Ετσι ακριβως ... να την χαραμισεις σαν συμπληρωμα .
Αν δεν κανω λαθος ηθελες παλιοτερα να ασχοληθεις με τις πετρες αυτες. Αν συνεχιζεις ακομα να ενδιαφερεσαι μπορω να σε βοηθησω .
Δικη σου η αποφαση
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

... στην πέτρα

Δημοσίευση από thanos75 »

εδώ και καιρό έχω βρει μια πέτρα στο βουνό την οποία θέλω να χρησιμοποιήσω μαζί με ένα δεντράκι, αλλά ακόμα δεν έχω βρει τον κατάλληλο συνδυασμό.
Είπα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες ώστε να μου πείτε κάποια γνώμη.
Η πέτρα είναι η παρακάτω. Έχει αρκετές διαμπερείς τρύπες, που σημαίνει ότι μπορούν να περάσουν ρίζες ή και ένας εύκαμπτος λεπτός κορμός. Δύο εναλλακτικές, όρθια ή ξαπλωμένη. Στην όρθια θέση η τρύπες είναι στην κατακόρυφο, οπότε ίσως είναι πιο πρακτικό και έχει και ενδιαφέρον νομίζω ο όγκος ψηλά. Στην πλάγια θέση είναι σαν καράβι.
P.jpg
L.jpg
Ένα θέμα λοιπόν είναι ο προσανατολισμός και δεύτερο το φυτό. Βέβαια αυτά τα δύο έχουν άμεση σχέση καταλαβαίνω.
Πάντα σκεφτόμουν να κάνω μια σύνθεση πέτρας με κάποια συκιά που κάνει ωραίες ρίζες. Τώρα όμως δεν έχω στην διάθεσή μου κάποιο μικρό φυτό. Θα μπορούσα βέβαια την άνοιξη να κάνω μια εναέρια καταβολάδα, αλλά με πάει πιο πίσω.
Τι έχω στην διάθεσή μου;
 
κυδωνίαστρο 1.jpg
 
κυδωνίαστρο 2.jpg
 
Κράτεγος 1.jpg
 
Κράτεγος 2.jpg
 
σχίνος 1.jpg
 
σχίνος 2.jpg
Οι κράτεγοι είναι από μοσχεύματα. Μου αρέσουν πολύ σαν φυτά. είναι πολύ νεαρά. Δεν ξέρω τι ρίζες κάνουν και αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε τέτοια σύνθεση ώστε να είναι εμφανείς. Από την άλλη μπορεί να περάσει ο βασικός κορμός μέσα από τις τρύπες (αφού δεν είναι ακόμα διαμορφωμένος).
Ο σχίνος είναι πολύ εύκαμπτο φυτό και μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο, μια και απ' ότι ξέρω έχει ευαίσθητο ριζικό σύστημα.
Πάντα βέβαια μένει και η ιδέα τις συκιάς μιας και έχω ένα δέντρο που κάνει σχετικά μικρά φύλα.
Ιδανικό θα ήταν και κάποιος φίκος, αν και είναι δύσκολο στο κλίμα μας να δημιουργήσουμε εναέριες ρίζες, αλλά με θάψιμο μαζί με την πέτρα και μετά εμφάνιση κάτι θα γινόταν
Θα ήθελα τις ιδέες σας.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση