Διαφορές φίκων....

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Διαφορές φίκων....

Δημοσίευση από Hfestion »

user5432 έγραψε:
12 Ιαν 2021, 18:35
Ως καινουριος, εχω δει βιντεακια με μεθοδους παχυνσης κορμου. Δεν γίνεται πάντα ομοιόρφα. Ποιες μεθοδους δοκιμάζεις εσυ?

 
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε μέθοδους παχυνσης κορμού. Για μένα οι λύσεις είναι δύο :
Βρίσκει κάποιος ένα δέντρο με σχετικά χοντρό κορμό από την αρχή 

ή 

Θάβει ένα δέντρο βαθιά στην γη για κάποια χρόνια και περιμένει. 

Topic author
user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Διαφορές φίκων....

Δημοσίευση από user5432 »

Ως καινουριος, εχω δει βιντεακια με μεθοδους παχυνσης κορμου. Δεν γίνεται πάντα ομοιόρφα. Ποιες μεθοδους δοκιμάζεις εσυ?

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Διαφορές φίκων....

Δημοσίευση από Hfestion »

user5432 έγραψε:
07 Ιαν 2021, 14:58
Ηθελα να ρωτήσω ποιες ειναι οι διαφορές μεταξύ των Ficus ginseng, Ficus retusa & Ficus microcarpa. Ποιο από όλα αξιζει για μπονσάι? Απο αποψη ανθεκτικότητας, ομορφιάς, ευκολίας στη διαχείριση.....

 
Η γνώμη μου είναι ότι με όλους τους φικους μπορείς να φτιάξεις κάτι καλό. Όμως ξεκίνησε να ψάχνεις έναν σχετικά χοντρό κορμό και να έχει ενδιαφέρον για να μην χάσεις το ενδιαφέρον περιμένοντας. 
Είναι ένα από τα βασικότερα λαθοι που έχω κάνει και εξακολουθώ να κάνω. 

Topic author
user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Διαφορές φίκων....

Δημοσίευση από user5432 »

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Ευχαριστούμε. Σκέφτομαι σ ένα φίκο μου να κάψω τις πατατόριζες.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Διαφορές φίκων....

Δημοσίευση από thanos75 »

γενικά υπάρχουν πάρα πολλά είδη φίκων πολλά από αυτά μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.
χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι ο ginseng δεν είναι κάποιο ξεχωριστό είδος που υπάρχει στην φύση. Ονομάζουν έτσι τους φίκους που πουλάνε ως bonsai (πατάτες). Στην πραγματικότητα είναι φίκος microcarpa (ρίζες) στον οποίο έχει μπολιαστεί φίκος retusa (ή με την κοινή ονομασία tiger bark).
δες εδώ:
https://borneoficus.info/2018/10/04/fic ... confusion/

δες αν θες τα διάφορα είδη που έχει η ιστοσελίδα από την αναζήτηση στην δεξιά πλευρά της οθόνης. έχει ενδιαφέρον.
ενδεικτικά:
https://borneoficus.info/2017/03/17/fic ... roduction/
https://borneoficus.info/2019/03/18/fic ... -kinabalu/

εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ficus retusa λόγω της ιδιαιτερότητας που παρουσιάζει στον κορμό (απ' όπου παίρνει και την κοινή ονομασία tiger bark). Είχα πάρει κάποια μοσχεύματα από κλαδέματα που είχε κάνει ο Παναγιώτης (karesansui) και φτιάχνω έναν φίκο fusion, τον οποίο θα σας δείξω σε λίγο καιρό, αν όλα πάνε καλά.

Βέβαια το μεγάλο ενδιαφέρον με τους φίκους είναι οι εναέριες ρίζες. Στο κλίμα μας όμως είναι πολύ δύσκολο να τις δημιουργήσεις.
 

Topic author
user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Διαφορές φίκων....

Δημοσίευση από user5432 »

Ηθελα να ρωτήσω ποιες ειναι οι διαφορές μεταξύ των Ficus ginseng, Ficus retusa & Ficus microcarpa. Ποιο από όλα αξιζει για μπονσάι? Απο αποψη ανθεκτικότητας, ομορφιάς, ευκολίας στη διαχείριση.....
Απάντηση