Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Έλα βρε πατριωτάκη...! Καλώς τον. Έχω συντοπίτη στο forum? Επιτέλους νιώθω λιγότερο μόνος..!  :dance:
 
Στείλε προσωπικό μήνυμα με το τηλέφωνό σου να βρεθούμε από κοντά, να γνωριστούμε και να σε βοηθήσω όπου μπορώ με τις όσες γνώσεις μου. Θα χαρώ πολύ..!

Τώρα η ελίτσα σου είναι καταρχήν σωστή επιλογή από πλευράς είδους, είναι από τα πλέον ανθεκτικά στις ταλαιπωρίες που τα υποβάλλουμε. Το συγκεκριμένο, έχει κι ένα εύλογο πάχος (πρέπει να είναι τουλάχιστον όσο ο αντίχειρας, σωστά?). Πολλοί χομπίστες, όταν φωτογραφίζουν τα δέντρα τους, τοποθετούν στον κορμό ένα πολύ κλασικό αντικείμενο, όπως έναν αναπτήρα bic ή ένα κουτάκι αλουμινένιο από αναψυκτικό ή μπύρα (ότι προτιμάει κανείς...) για να βοηθήσουν τον θεατή να έχει μία εύκολη προσλαμβάνουσα και να τον βοηθήσουν να συνειδητοποιήσει συγκριτικά το μέγεθος του κορμού και του δέντρου. Είναι μία καλή συμβουλή γενικά για όλους μας αυτό νομίζω.

Θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση για τις ρίζες, χρειαζόταν περισσότερη τόλμη. Εγώ θα τις ξέμπλεκα, αραιώνοντάς τες σε ακτινωτά γύρω από τον κορμό, θα αφαιρούσα τις πιο χοντρές από αυτές (καθώς μας είναι εντελώς άχρηστες ως προς την πρόσληψη υγρασίας και θρεπτικών συστατικών) και σίγουρα αφαιρώντας όσες πηγαίνουν κατευθείαν προς τα κάτω. Από όσο μπορώ να καταλάβω τις έπλυνες τις ρίζες, οπότε αυτό που με ανησυχεί περισσότερο τώρα είναι εάν τοποθετώντας το νέο χώμα, δούλεψες αρκετά με κάποιο ξυλάκι ή κάτι τέτοιο φροντίζοντας να μην υπάρχει κενό αέρος στις ρίζες. Η ύπαρξη τέτοιων αεριοθαλάμων στις ρίζες, ευνοούν την ανάπτυξη εναέριων μικροβιακών φορτίων, μούχλας κλπ. Οπότε θέλει πολύ προσοχή όταν ξεπλένουμε ρίζες.

Τώρα, προς τα πάνω, εξαρτάται από το όνειρο που έχεις για την μελλοντική διαμόρφωση της ελιάς σου. Σίγουρα μία χαμηλή διακλάδωση σε σχήμα "Υ" δεν είναι ότι καλύτερο. Οπότε ή θα παίξεις λίγο με την γωνία κλίσης φύτευσης για να δώσεις άλλη οπτική, ή θα αφαιρέσεις κάποια στιγμή το χονδρότερο κλαδί για να έχεις μία καλή κωνικότητα στον κορμό. Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς, και αν το επίπεδο των Αγγλικών σου είναι καλό, προσπάθησε να δεις βιντεάκια από συγκεκριμένους χομπίστες στο Youtube, που καθώς παρουσιάζουν την δουλειά τους, παράλληλα εκπαιδεύουν όλους μας με πολλές λεπτομέρειες!

Θα χαρώ να γνωριστούμε και να τα πούμε από κοντά. Καλή Αρχή..!  
 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Panrach (20 Ιούλ 2021, 19:00)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από Hfestion »

Rango έγραψε:
01 Απρ 2021, 13:47
Hfestion έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:52
Ναι, μπορείς να κλαδέψεις άφοβα


 
Hfestion πιστεύεις ότι είναι καλή η εποχή τώρα για αυστηρό κλάδεμα της ελιάς? Μήπως καλύτερα τον Μάιο όπως αναγράφεται και στις εργασίες του μήνα???
Σε ρωτάω γιατί και γώ θέλω να κλαδέψω μια ελίτσα μου λίγο αυστηρά αλλά λέω να περιμένω.

 
Η άνοιξη είναι η περίοδος όπου όλα τα φυτά και τα δέντρα αναπτύσσονται. Εγώ προσωπικά δεν κλαδεύω την άνοιξη πάρα μόνο στο τέλος της κάνω μια συνάντηση για να μην ξεφύγουν και ανάλογα την  περίπτωση και το είδος.
Στην περίπτωση του φίλου μας που πρόκειται για ένα δέντρο που τώρα ξεκινάει την πρώτη διαμόρφωση μπορεί να κλαδεψει άφοβα. (κανονικά θα έπρεπε να το είχε κάνει).
Δεν θα παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή κάποια ασθένεια στο δέντρο. Θα χάσει ένα μέρος της νέας βλάστησης, θα κερδίσει όμως σε νέα κλαδιά και διαμόρφωση για του χρόνου. (αν πρόκειται για φυλλοβόλα δέντρα, εκεί ισχύουν άλλοι κανόνες) 
Κάτι δίνεις και κάτι θα πάρεις.
Η απόφαση είναι πάντα του καλλιεργητη, εμείς λέμε την γνώμη μας. 
These users thanked the author Hfestion for the post (total 2):
Rango (01 Απρ 2021, 19:19) • Panrach (05 Απρ 2021, 21:39)
Rating: 14.29%

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από Rango »

Hfestion έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:52
Ναι, μπορείς να κλαδέψεις άφοβα

 
Hfestion πιστεύεις ότι είναι καλή η εποχή τώρα για αυστηρό κλάδεμα της ελιάς? Μήπως καλύτερα τον Μάιο όπως αναγράφεται και στις εργασίες του μήνα???
Σε ρωτάω γιατί και γώ θέλω να κλαδέψω μια ελίτσα μου λίγο αυστηρά αλλά λέω να περιμένω.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από Hfestion »

Ναι, μπορείς να κλαδέψεις άφοβα

Topic author
Panrach
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιαν 2021, 18:38
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από Panrach »

G1908 έγραψε:
30 Μαρ 2021, 21:20
Μάλλον θέλει λίγο ακόμα κλάδεμα;

 
Σίγουρα θέλει κι άλλο, απλά σκέφτηκα να το πάω σιγά σιγά μην το ταλαιπωρησω λόγω μεταφύτευσης! Να το κλαδέψω κι άλλο τώρα; Πάνε 4 μέρες από την μεταφύτευση. 
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από G1908 »

Μάλλον θέλει λίγο ακόμα κλάδεμα;
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Panrach έγραψε:
29 Μαρ 2021, 23:04
Την ρίζα δεν κατάφερα να την ανοίξω και πολύ, κουρεψα λίγες που προεξείχανε και μπήκε στην γλάστρα στο σχήμα που είχε. Την κατέβασα κιόλας λίγο και πιστεύω να μην το παράκανα!
Για υπόστρωμα έβαλα 50-50 τύρφη-ελαφρόπετρα και την τοποθέτησα σε σκιερό μέρος. 
Φυσιολογικό πότισμα έτσι? Επόμενο βήμα εάν πάει καλά λίπασμα σε κανένα μήνα; Να ρίξω και ακτιβοζινη; IMG_20210328_163438.jpg
 IMG_20210328_122358.jpg
 

 
Γειά σου φίλε. Εγώ πρώτα θα έβλεπα πως αρχίζει και πετάει καινούργια κλαράκια και αμέσως μετά θα έριχνα λίπασμα. 

Topic author
Panrach
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιαν 2021, 18:38
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από Panrach »

Την ρίζα δεν κατάφερα να την ανοίξω και πολύ, κουρεψα λίγες που προεξείχανε και μπήκε στην γλάστρα στο σχήμα που είχε. Την κατέβασα κιόλας λίγο και πιστεύω να μην το παράκανα!
Για υπόστρωμα έβαλα 50-50 τύρφη-ελαφρόπετρα και την τοποθέτησα σε σκιερό μέρος. 
Φυσιολογικό πότισμα έτσι? Επόμενο βήμα εάν πάει καλά λίπασμα σε κανένα μήνα; Να ρίξω και ακτιβοζινη; 
IMG_20210328_163438.jpg
 
IMG_20210328_122358.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Panrach for the post:
Hfestion (29 Μαρ 2021, 23:37)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από Harris »

Καλως τον. Η γλάστρα είναι καλή σχετικά. Θα ανοιξεις τις ριζες για να απλωθουν καλα. Σχετικα με το υποστρωμα πρεπει να βρεις και να διαβασεις τι χρειαζεται να βάλεις. Φυσικα και να κλαδέψεις και απο πάνω. Αυτη την εποχη ειναι πολυ καλά να κανεις αυτες τις εργασιες. Δεν χρειαζεται να τις ξεπλύνεις απλα να τις ανοιξεις να παρουν αερα ωστε να μπουν περιμμετρικα στην γλάστρα σου. Κλάδεμα να κανεις και καλο ωστε να κατέβεις προς τα κατω.
Σιγουρα θα δείξει ωραιο το δέντρο σου.
These users thanked the author Harris for the post:
Panrach (24 Μαρ 2021, 09:58)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Panrach
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιαν 2021, 18:38
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Ελιά Βολιώτικη Νο. 1

Δημοσίευση από Panrach »

Καλησπέρα στην παρέα!
Είμαι ο Παναγιώτης, 29 ετών από Βόλο! Αν και νέο μέλος, 2-3 μήνες, είναι σαν να σας γνωρίζω μετά από τόσα θέματα που έχω διαβάσει εδώ μέσα! Οπότε κάπου εδώ να πω και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την δουλειά που έχετε κάνει και για τις πολύτιμες συμβουλές που μας δίνετε!
Σαν παρορμητικός άνθρωπος που είμαι πήγα νωρίς νωρίς και αγόρασα 2 ελίτσες. Μείνανε 2 μήνες όπως ακριβώς τις αγόρασα και τώρα σκέφτομαι να προχωρήσω σε μεταφύτευση. Δεν γνωρίζω άμα το χώμα που έχουνε είναι καλό ή όχι αλλά λέω να ακολουθήσω την τακτική κάποιων εδώ μέσα που κάνουνε κατευθείαν μεταφύτευση για να είναι σίγουροι.
Οπότε για να προχωρήσουμε στο θέμα μας, έχω κάποιες απορίες που με απασχολούνε και πήρα την απόφαση να ρωτήσω εσάς πριν προχωρήσω :
α) Είναι καλή η γλάστρα που αγόρασα ή την θεωρείτε μικρή? Σίγουρα το δεντράκι χρειάζεται πολλή ανάπτυξη ακόμα. 
β) Σκέφτομαι να ξεπλύνω τις ρίζες. Μπορώ-χρειάζεται ταυτόχρονα να κόψω λίγες ρίζες? 
γ) Ταυτόχρονα με την μεταφύτευση να κάνω ελαφρύ κλάδεμα - κατέβασμα σε μικρά κλαδιά ή θα το ταλαιπωρησω? 
IMG_20210321_102104.jpg
 
IMG_20210321_102054.jpg
 
IMG_20210321_102035.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Panrach for the post:
Harris (23 Μαρ 2021, 21:57)
Rating: 7.14%
Απάντηση