Κομμάτι από αγριελιά ...

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Rango έγραψε:
14 Απρ 2021, 23:27
Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:59
να προσθέσω ότι αφού το καλύτερο κομμάτι της είναι ακόμη χωμένο στο υπόστρωμα, τα κλαδια που βλέπεις τώρα να είναι πολύ χαμηλά, όταν "ξεπαραχώσεις" το φυτό θα είναι ψηλά και μπορεί να σε βολεύουν στη διαμόρφωσή του. Επιπλέον, "εύκολα κόβουμε κλαδί, δύσκολα το αναπληρώνουμε"


 
Ναι έχεις δίκιο!
Δε σκεφτόμουν φυσικά να τα αφαιρέσω απλά να τα κλαδευα λίγο ώστε να κάνει διακλάδωση.
Από την άλλη μήπως αυτό βοηθούσε και στο να πετάξει καινούργια κλαδιά σε άλλα σημεία πάνω στον κορμό;
'Η δεν παίζει ρολο και όπου είναι να πετάξει θα πετάξει; 
 

 
νομίζω πως υπάρχει καιρός αργότερα για να το κάνεις. Προς το παρόν θα ήταν καλύτερο να το αφήσεις. Θα δεις τι θα σου δώσει το δέντρο σε 2 χρόνια και μέτά αποφασίζεις τι κόβεις, τι αφήνεις, τι διαμορφώνεις.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Rango (16 Απρ 2021, 21:02)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από Rango »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:59
να προσθέσω ότι αφού το καλύτερο κομμάτι της είναι ακόμη χωμένο στο υπόστρωμα, τα κλαδια που βλέπεις τώρα να είναι πολύ χαμηλά, όταν "ξεπαραχώσεις" το φυτό θα είναι ψηλά και μπορεί να σε βολεύουν στη διαμόρφωσή του. Επιπλέον, "εύκολα κόβουμε κλαδί, δύσκολα το αναπληρώνουμε"

 
Ναι έχεις δίκιο!
Δε σκεφτόμουν φυσικά να τα αφαιρέσω απλά να τα κλαδευα λίγο ώστε να κάνει διακλάδωση.
Από την άλλη μήπως αυτό βοηθούσε και στο να πετάξει καινούργια κλαδιά σε άλλα σημεία πάνω στον κορμό;
'Η δεν παίζει ρολο και όπου είναι να πετάξει θα πετάξει; 
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από Giorgos G. »

να προσθέσω ότι αφού το καλύτερο κομμάτι της είναι ακόμη χωμένο στο υπόστρωμα, τα κλαδια που βλέπεις τώρα να είναι πολύ χαμηλά, όταν "ξεπαραχώσεις" το φυτό θα είναι ψηλά και μπορεί να σε βολεύουν στη διαμόρφωσή του. Επιπλέον, "εύκολα κόβουμε κλαδί, δύσκολα το αναπληρώνουμε"
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από stelios »

Έχει μέλλον και αυτό είναι το καλό στο χομπι μας.

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από Rango »

Σας ευχαριστώ και τους δύο.
Την αφήνω λοιπόν και βλέπουμε. Ελπίζω να πετάξει και σε άλλα σημεία και να μου δώσει δυνατότητες μελλοντικά για κάτι όμορφο ...
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από Giorgos G. »

thanos75 έγραψε:
13 Απρ 2021, 21:15
Θα πρότεινα για τουλάχιστον 2 χρόνια
(μην σου πω παραπάνω και σε τρομάξω) να μην την πειράξεις καθόλου. Ούτε κλάδεμα, ούτε μεταφύτευση. Οι ελιές είναι πολύ σκληρές, ζουν εύκολα και με τις λίγες ρίζες, αλλά δεν αναπτύσσουν γρήγορα πλούσιο ριζικό σύστημα. Ας την ήσυχη και όταν έρθει η ώρα και θα έχει ριζώσει καλά θα την κλαδέψεις χαμηλά και θα ξεκινήσεις τότε τη διακλάδωση.

 
όπως τα λέει ο Θάνος, είναι ο πιο ασφαλής τρόπος
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από thanos75 »

Θα πρότεινα για τουλάχιστον 2 χρόνια
(μην σου πω παραπάνω και σε τρομάξω) να μην την πειράξεις καθόλου. Ούτε κλάδεμα, ούτε μεταφύτευση. Οι ελιές είναι πολύ σκληρές, ζουν εύκολα και με τις λίγες ρίζες, αλλά δεν αναπτύσσουν γρήγορα πλούσιο ριζικό σύστημα. Ας την ήσυχη και όταν έρθει η ώρα και θα έχει ριζώσει καλά θα την κλαδέψεις χαμηλά και θα ξεκινήσεις τότε τη διακλάδωση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Rango (14 Απρ 2021, 09:21)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από Rango »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:59
καλησπέρα. Είχα την τύχη να βρω κι εγώ αρκετά ανάλογα κομμάτια από ελιές πριν 2-3 χρόνια, τα περισσότερα των οποίων - όπως και το δικό σου - έχουν πολύ ενδιαφέρον σχήμα. Από την εμπειρία μου (και την δυστυχή κατάληξη 2 εξ'αυτών που βιάστηκα να τα πειράξω) θα σου έλεγα να το αφήσεις στην ησυχία του τουλάχιστον φέτος ή και για δυο χρόνια ώστε να αναπτυχθεί ελεύθερα. Όσο περισσότερα κλαδιά βγάζει τόσο περισσότερες ρίζες θα αναπτύσσει. Μην το βάλεις σε πιο ρηχή γλάστρα, άστο χωμένο στο χώμα να μπορέσει να βγάλει πολλές ρίζες για να πάρει τα πάνω του. Πότιζε κανονικά, δώστου φως αλλά πρόσεχε μήπως ακόμη δεν αντέχει την πολλή έκθεση στον ήλιο (καμια φορά συμβαίνει κι αυτό). Αν δεις φέτος ότι αναπτύσσεται γρήγορα, σε 1-2 μήνες άρχισε να του ρίχνεις λίγο οργανικό λίπασμα. Πιστεύω ότι το φυτό θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω. Καλή επιτυχία
 
 
 

 
Σ ευχαριστώ! Ναι δεν είχα σκοπό να τη βγάλω από εκεί τουλάχιστον ακόμα... Αυτό που σκεφτόμουν όμως είναι μήπως κλαδευα πιο χαμηλά από τώρα τα δύο χοντρά κλαδάκια για να ξεκινήσει να κάνει διακλαδώσεις. Λες είναι καλύτερα να τα αφήσω να μακρύνουν όσο πάει;
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα. Είχα την τύχη να βρω κι εγώ αρκετά ανάλογα κομμάτια από ελιές πριν 2-3 χρόνια, τα περισσότερα των οποίων - όπως και το δικό σου - έχουν πολύ ενδιαφέρον σχήμα. Από την εμπειρία μου (και την δυστυχή κατάληξη 2 εξ'αυτών που βιάστηκα να τα πειράξω) θα σου έλεγα να το αφήσεις στην ησυχία του τουλάχιστον φέτος ή και για δυο χρόνια ώστε να αναπτυχθεί ελεύθερα. Όσο περισσότερα κλαδιά βγάζει τόσο περισσότερες ρίζες θα αναπτύσσει. Μην το βάλεις σε πιο ρηχή γλάστρα, άστο χωμένο στο χώμα να μπορέσει να βγάλει πολλές ρίζες για να πάρει τα πάνω του. Πότιζε κανονικά, δώστου φως αλλά πρόσεχε μήπως ακόμη δεν αντέχει την πολλή έκθεση στον ήλιο (καμια φορά συμβαίνει κι αυτό). Αν δεις φέτος ότι αναπτύσσεται γρήγορα, σε 1-2 μήνες άρχισε να του ρίχνεις λίγο οργανικό λίπασμα. Πιστεύω ότι το φυτό θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω. Καλή επιτυχία
 
 
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Rango (13 Απρ 2021, 20:54)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Κομμάτι από αγριελιά ...

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα σε όλους! 
Κοντά στο Νοέμβριο μου έφερε ένας φίλος ένα κομμάτι από μια αγριελιά την οποία προσπαθούσε να βγάλει από το χωράφι και κυριολεκτικά του πετάχτηκε με την τσαπια που έδωσε. Όταν μου την έφερε δεν είχε ούτε κλαδάκι και από κάτω είχε μια δυο τριχουλες ριζας... Λέω άντε να δούμε μήπως και ... Σήμερα λοιπόν είναι έτσι ... Να σημειώσω ότι όσο κορμό βλέπετε αλλο τόσο έχω μέσα στο χώμα... Και μάλιστα το κομμάτι που είναι μέσα έχει τρομερό ενδιαφέρον.
Είναι κάτι που πρέπει να κάνω η να ΜΗΝ κάνω σε καμία περίπτωση αυτήν τη στιγμή;
Πιστεύω ότι απλά πρέπει να την αφήσω στην ησυχία της αλλά θέλω πραγματικά τη γνώμη σας σε αυτή τη φάση.
Ευχαριστω.
IMG_20210413_164659.jpg
 
IMG_20210413_164604.jpg
 
IMG_20210413_164604.jpg
IMG_20210413_161336.jpg
 
IMG_20210413_161247.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση