Δεν βγάζει φύλλα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από marios »

Επίσης τα δέντρα αυτά (μαζικής παραγωγής "bonsai" έρχονται με το χειρότερο δυνατόν χώμα. Ήθελε άμεση αλλαγή / συμπληρωμα χώματος φυσικα σε άλλη γλάστρα. Εκτός σπιτιού σε ζεστο σημείο και οχι με βοριάδες τον χειμώνα. Το καλοκαίρι πρωινό ήλιο αλλα μετά τις 11.00 το πρωι να ειναι σε ίσκιο. Πότισμα καθημερινό στους καύσωνες.
These users thanked the author marios for the post:
BILLPAN (24 Μάιος 2022, 09:14)
Rating: 7.14%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλησπέρα σε όλους,

κι εγώ αρχάριος είμαι, αλλά θεωρώ από το λίγο μου διάβασμα και την μικρή μου εμπειρία ότι πότισμα ανά 20 μέρες και μάλιστα ελαφρύ όπως λες σημαίνει σίγουρο θάνατο, είτε το bonsai είναι σε εσωτερικό είτε σε εξωτερικό χώρο, όχι μόνο το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα.

Από τις φωτό το χώμα φαίνεται εντελώς ξερό, ποτέ δεν πρέπει το χώμα κανενός bonsai να παρουσιάζει αυτή την εικόνα. Σαν γενικό, βασικό και ασφαλή κανόνα, χωρίς να υπεισέλθουμε σε περισσότερες λεπτομέρειες, όπως εξωτερική θερμοκρασία και υγρασία, αν φυσάει αέρας, τύπος υποστρώματος, αν και πόσες ώρες το βλέπει απευθείας ο ήλιος κλπ, ποτίζουμε πάντα αμέσως μόλις στεγνώνει (όχι ξεραίνεται - αφυδατώνεται) η επιφάνεια του χώματος, και στα φυτά από την Άπω Ανατολή (νομίζω λέγονται υποτροπικά, διορθώστε με αν κάνω λάθος), όπως η κινέζικη φτελιά, η καρμόνα και ιαπωνικός σφένδαμος, αμέσως μόλις αρχίζει να στεγνώνει το χώμα αλλά είναι ακόμα νωπό (θέλει μια μικρή εμπειρία για να το καταλαβαίνεις - στα οργανικά υποστρώματα πχ, μόλις αρχίζει το χώμα από σκούρο καφέ - μαύρο να γίνεται πιο ανοιχτό καφέ, από ανόργανο δεν έχω εμπειρία). Δεν ποτίζουμε "ελαφρά" την επιφάνεια, αλλά όσο χρειαστεί μέχρι να τρέξει νερό από τις τρύπες του ποτ. Αν έχουμε αφήσει το bonsai μέρες απότιστο και ανησυχούμε, κάνουμε μια βουτιά όλο το ποτ σε μία λεκάνη με νερό και το αφήνουμε με το ποτ εντελώς καλυμμένο με νερό έως και την βάση του κορμού για λίγα λεπτά.

Στην προκειμένη περίπτωση, προσωπικά θα έβαζα το bonsai στην άκρη και συνέχιζα να το ποτίζω τακτικά όπως περιγράφεται ανωτέρω και να το έχω στον ήλιο τις πρωινές ώρες μέχρι και το μεσημέρι έως και το φθινόπωρο και παράλληλα, για την ευχαρίστησή μου, θα ασχολούμουν με άλλα, "ζωντανά" projects. Από εκεί και πέρα αν δεν βλαστούσε και επιβεβαίωνα ότι είναι εντελώς ξερό με την μέθοδο του ξυσίματος, θα εξασκούμουν στo tanuki, ασχέτως αποτελέσματος, απλά για την προπόνηση, αλλιώς, αν πίστευα ότι έχει ακόμα ελπίδες, θα το φύτευα στο τέλος του φθινοπώρου στο χώμα και θα το άφηνα στην τύχη του να κάνει την δουλειά της η φύση μπας και πετάξει την άνοιξη, οπότε σε αρνητική περίπτωση θα το έκανα πάλι tanuki.

Ερώτηση προς εμπειρότερους: εκτιμάτε αυτή η φτελιά να είναι 11 ετών όπως είπαν του φίλου που έκανε την ανάρτηση;  
 
 
These users thanked the author BILLPAN for the post:
marios (24 Μάιος 2022, 09:07)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από Petros »

Ειναι μικρός ο κορμός για τανουκι. Η προσπάθεια θα είναι καλή.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από nadim »

user5432 έγραψε:
30 Ιουν 2021, 21:03
Ενα δεντρο που εφυγε μπορεί να συντηρηθεί και να διακοσμηθεί? Πχ να αποτελέσει ενα διακοσμητικο δεντρο (με τα κλαδια, χωρις φύλλα) σε landscape?

 
Φυσικά και μπορεί! και σε δέδνρα με σκληρό κορμό, υπάρχει και σχετική θεματολογία με ονομασία "tanuki". αν αναζητήσεις τον όρο θα βρείς σίγουρα πολλά αποτελέσματα.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από user5432 »

Ενα δεντρο που εφυγε μπορεί να συντηρηθεί και να διακοσμηθεί? Πχ να αποτελέσει ενα διακοσμητικο δεντρο (με τα κλαδια, χωρις φύλλα) σε landscape?

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από deus x machina »

και γω θα συμφωνησω με τους προηγουμενους φιλους. Δεν βλεπω να μπορει να σωθει. Καλη αρχη σε καποιο αλλο φυτο. Μην απελπιζασαι. Εχουν ''φυγει '' παρα πολλα καλα κομματια , σε ολους μας. Και συνεχιζουν να φευγουν ....
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από dragonail »

Τελείωσε αυτό το δεντράκι δυστυχώς. Διάβασε στο φορουμ μας και μετα διαλεξε ενα δεντρο να το κάνεις ενα ωραιο μπονσάι.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από thanos75 »

Λυπάμαι που το λέω, αλλά έχει ήδη μπει το καλοκαίρι. Δεν θα μπορούσε να είναι ζωντανό και να μην έχει πετάξει. Θα πρότεινα να ασχοληθείς με κάτι πιο ανθεκτικό από φυτώριο σε κανονική γλάστρα (βαθιά) και σιγά σιγά να το εξελίξεις, αφού θα κερδίζεις εμπειρίες και συ.

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από nickdr »

3AFC2F69-964D-43BF-9D1E-1B28F8CD2D5A.jpeg
Το έξυσα λίγο προς τα πάνω έχει λίγο ίχνος από πράσινο ... κάτω όχι τόσο .. επειδή είμαι κ λίγο άσχετος έβγαλα φωτό .. ναι νερό ρίχνω κάθε δυο μέρες να είναι νωπό το χώμα αλλά δεν βλεπω «ανάσταση»
FC4418DA-0A16-4AB1-AAC2-6D2B38E10B19.jpeg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από dimitrisf »

ξυσε τον κορμο με το νυχι σου λιγο,αν ειναι πρασινος απο μεσα τοτε εχει ελπιδα.Κρατησε το σε σκια αλλά σε φωτεινο σημειο.Οι φτελιες ειναι ανθεκτικα δεντρα αλλα εχουν και τα ορια τους.Αυξησες το ποτισμα;
These users thanked the author dimitrisf for the post:
Hfestion (07 Ιουν 2021, 17:44)
Rating: 7.14%

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από nickdr »

dimitrisf έγραψε:
02 Ιουν 2021, 17:06
μια φορα στις 20 ημερες ειναι πολυ λιγο αυτη την εποχη,παρολο το κακο υποστρωμα που εχει.Πιθανον να ξεραθηκε απο ελλειψη νερου,εξυσες τον κορμο να δεις αν εχει πρασινο;

 
Να ξύσω το κορμό ;;όχι δεν το έχω κάνει. Με αυτό τον τρόπο βλέπω εάν έχει ξεραθεί εννοείς ;; Άρα παίζει να μην υπάρχει σωτηρία δηλαδή; Τόσο κακή μεταχείριση του έκανα που 11 χρόνων μπονζάι ξεράθηκε στα χέρια μου σε μερικούς μήνες ; 

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από dimitrisf »

μια φορα στις 20 ημερες ειναι πολυ λιγο αυτη την εποχη,παρολο το κακο υποστρωμα που εχει.Πιθανον να ξεραθηκε απο ελλειψη νερου,εξυσες τον κορμο να δεις αν εχει πρασινο;

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν βγάζει φύλλα

Δημοσίευση από nickdr »

Καλησπέρα, 

Έχω πάρει από το περασμένο Δεκέμβριο ένα μπονζάι elm κινεζικό 11 ετών. Όταν μου ήρθε είχε κανονικά τα φύλλα του, στην πορεία έπεσαν όλα όπως ήταν αναμενόμενο αλλά τώρα δεν βλέπω να βγάζει καινούργια. 
Δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή/δεντροφύτευση ή περαιτέρω ασχολία πέρα του ενός μέτριου ποτίσματος κάθε 20 μέρες περίπου. 
Αργεί απλά τα βγάλει φύλλα ή χρειάζεται κάτι ? 
IMG_9575.jpeg
 
IMG_9576.jpeg
 

Προστέθηκε μετά από 14 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
ξεχασα να αναφερω οτι πριν κανα μήνα του είχα κάνει κ ένα ελαφρύ κλαδεματάκι για να φύγουν τα πολλά πολλά :) κατα τα αλλα δεν έχω κάνει κάτι αλλο
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση