Απορίες αρχάριου!

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Απορίες αρχάριου!

Δημοσίευση από thanos75 »

εγώ θα πρότεινα να πάρεις ένα φυτό από φυτώριο και το διαμορφώσεις σιγά σιγά εσύ. Αυτά που δείχνεις στην φωτογραφία είναι μαζικής παραγωγής, το κλασσικό S στον κορμό χωρίς καμία κωνικότητα και συνεπώς με πολλές αδυναμίες και περιορισμούς, μόνο και μόνο για να το πουλήσουν σαν bonsai σε τιμή που τελικά δεν την αξίζει.
Βρες έναν φίκο σε γλάστρα από φυτώριο, ένα είδος που σου αρέσει, ώστε να το διαμορφώσεις μόνος σου σε κάποιο στυλ που του ταιριάζει. Να μάθεις να κάνεις μεταφυτεύσεις για την βελτίωση του ριζικού συστήματος, κλαδέματα, συρμάτωμα κλπ. Ή ακόμα μπορείς να μαζέψεις μοσχεύματα όπου βρεις κάτι που σου αρέσει (από φίλους και γνωστούς δηλαδή) και να ξεκινήσεις κάτι από το τίποτα. Εγώ ξεκίνησα αυτό το "σπορ" με τους φίκους πρόσφατα. Γενικά πιάνουν εύκολα και έχει αρκετό ενδιαφέρον. Θα μου πεις ότι θα χρειαστεί καμιά 20αριά χρόνια να φτάσω σε κάτι ενδιαφέρον. Αλλά τελικά αυτή δεν είναι η ουσία της ενασχόλησης; Τι θέλουμε τελικά να είμαστε "καλλιεργητές" ή "συλλέκτες";

Topic author
Alex@ndros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2021, 13:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Απορίες αρχάριου!

Δημοσίευση από Alex@ndros »

Ευχαριστω για τις απαντήσεις! Πράγματι αν δεν δοκιμάσω δεν θα μάθω ποτέ. Εφόσον μάλλον θα καταλήξω σε φίκο, λετε να ειναι καλύτερο να πάρω από διαδικτυακό καταστημα, και να έρθει με κούριερ ( ελπίζω το οτι έρχεται με κούριερ ενα φυτό, δεν σημαίνει οτι θα μου ερθει σε κομμάτια :) ) ή να ψάξω σε τοπικά φυτώρια, μπας και βρω τιποτα;

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
Κάτι τέτοιο εχω στο μυαλό μου
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Απορίες αρχάριου!

Δημοσίευση από Hfestion »

Alex@ndros έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:41
Εξωτερικό χώρο εχω, απλά σκεφτόμουν να μπει στο δωμάτιο, ετσι ώστε να μην βάλω ενα ακομα κλασικό φυτό, και παράλληλα να αφιέρωνα χρόνο σε αυτο. Ειδα ενα ficus, που λεγεται πως ειναι ανθεκτικό και μάλιστα ενα καταστημα το διαφημίζει ως εσωτερικού χώρου. Θα ήταν καλη επιλογή λέτε;

 
Αν δεν δοκιμάσεις, δεν θα μάθεις ποτέ. 
Η γνώμη μου είναι πως κανένα δέντρο δεν μπορεί να αναπτυχθεί σωστά σε ένα δωμάτιο. 
Έχεις προσέξει ποτέ κάποιον φικο σε μια δημόσια υπηρεσία πχ εφορία που μπορεί να βρίσκεται στον ίδιο χώρο για 40 χρόνια, να μην έχει βγάλει ποτέ ούτε ένα νέο φύλλο...

Φυσικά η επιλογή είναι μόνο δική σου 
 

Topic author
Alex@ndros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2021, 13:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Απορίες αρχάριου!

Δημοσίευση από Alex@ndros »

Εξωτερικό χώρο εχω, απλά σκεφτόμουν να μπει στο δωμάτιο, ετσι ώστε να μην βάλω ενα ακομα κλασικό φυτό, και παράλληλα να αφιέρωνα χρόνο σε αυτο. Ειδα ενα ficus, που λεγεται πως ειναι ανθεκτικό και μάλιστα ενα καταστημα το διαφημίζει ως εσωτερικού χώρου. Θα ήταν καλη επιλογή λέτε;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Απορίες αρχάριου!

Δημοσίευση από Hfestion »

Harris έγραψε:
09 Ιουν 2021, 22:41
Καλως τον. Δεν υπαρχει δέντρο για εσωτερικό χώρο. Ειδικα η ελια δεν γινεται να ειναι μεσα στο σπιτι. Ίσως κανενας φίκος αλλα με συγκεκριμένα δεδομένα. Αρκετο φως και οχι ζέστη θερμοκηπίου.

 
+1

Η καλλιέργεια του οποιοδήποτε δεντρου σε εσωτερικό χώρο είναι πολύ δύσκολη, πολύ εξυδικευμενη και έχει πάρα πολύ υψηλό κόστος. Αν μιλάμε και για καλλιέργεια Bonsai, εκεί δυσκολεύει αρκετά. Έχεις εξωτερικό χώρο? 
 

Topic author
Alex@ndros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2021, 13:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Απορίες αρχάριου!

Δημοσίευση από Alex@ndros »

Τι φυτό θα προτείνατε για την περίπτωση μου;


Κάτι τέτοιο ίσως;
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Απορίες αρχάριου!

Δημοσίευση από Harris »

Καλως τον. Δεν υπαρχει δέντρο για εσωτερικό χώρο. Ειδικα η ελια δεν γινεται να ειναι μεσα στο σπιτι. Ίσως κανενας φίκος αλλα με συγκεκριμένα δεδομένα. Αρκετο φως και οχι ζέστη θερμοκηπίου.
These users thanked the author Harris for the post:
BILLPAN (24 Μάιος 2022, 13:27)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Alex@ndros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2021, 13:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Απορίες αρχάριου!

Δημοσίευση από Alex@ndros »

Καλησπερα,

Τώρα τελευταία συνειδητοποίησα το πόσο μου αρέσουν τα bonsai, και σκέφτομαι να αρχίσω να ασχολούμαι. Θέλω ένα για εσωτερικό χώρο ( πάνω σε ράφι στον τοίχο ) , σε δωμάτιο με μεγάλα τζάμια, που συνεπάγεται πολύ φως. Δεν με ενδιαφέρει να το αγοράσω έτοιμο, δεν βιάζομαι. Σκέφτομαι για ελιά, να ενώσω κάπως τους πολιτισμούς της Κίνας και της Ελλάδας, και είναι ένα ανθεκτικό δέντρο θεωρώ. Σκεφτόμουν να το φυτέψω από την αρχή με σπόρο, αλλά λέω μήπως θα χάσω αρκετό χρόνο, από το να πάρω μια μικρή ελια. Εσείς τι λέτε; ( συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων ;) )
Απάντηση