Αγορά ελιάς

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Αγορά ελιάς

Δημοσίευση από Paulos »

Μεταφύτευση και με ανόργανο χώμα σε γλάστρα με τρύπες να φεύγει το νερό. Όχι πιατακια από κάτω.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αγορά ελιάς

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Πρωτίστως, οπωσδήποτε μεταφορά σε γλάστρα με τρύπα αποστράγγισης, αλλιώς μπορεί να σαπίσουν οι ρίζες. Όσο πιο μεγάλη είναι η νέα γλάστρα τόσο πιο γρήγορα θα αναπτύσσεται το δεντράκι. Κατά τα άλλα, ελιά είναι, δεν χρειάζεται πολλή φροντίδα, δώσε της φως, λίγο καθημερινό πότισμα και λίγο λίπασμα όταν περάσουν οι ζέστες. Αν την προσέξεις θα τα πάει μια χαρά

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγορά ελιάς

Δημοσίευση από milly »

Καλησπέρα Achilles. Ένας ασφαλής τρόπος είναι να βρεις μία γλαστρούλα εκπαίδευσης δύο φορές μεγαλύτερη από τη δική σου. Να τοποθετήσεις 2cm ελαφρόπετρα στον πάτο της γλάστρας. Να τη γεμίσεις με ένα μείγμα 60 40 ελαφρόπετρα 2-4mm και τύρφη. ​​​​​Θα χρησιμοποιήσεις στη γλαστρούλα σου για καλούπι και θα την τοποθετήσεις στο κέντρο της νέας. Αν έχεις ακτιβιζονη  για πλούσιες ρίζες βάλε λίγο επιφανειακά βοηθάει αν όχι δεν πειράζει. Και τέλος πότισμα καλό αφού πρώτα στερέωσης καλά την ελίτσα σου. Εγώ θα την τοποθετούσα και σε ημισκιερο μέρος για λίγο αν και δεν θα έχει πρόβλημα νομίζω. Καλή συνέχεια με το δεντράκι σου!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Achilles
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2021, 09:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Αγορά ελιάς

Δημοσίευση από Achilles »

Καλημέρα σε όλους. Χθες αγόρασα μια ελιτσα από ένα μαγαζί και θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με ένα θέμα. Είχε πάνω της μερικές ελιτσες τις οποίες έκοψα (αν έκανα λάθος πείτε μου).

Το πιο σημαντικό όμως νομίζω πως είναι το γλαστρακι. Την ελιά την αγόρασα έτσι όπως τη βλέπετε. Φυσικά δεν θέλω να την πειράξω για να μην την στρεσαρω. Ωστόσο το γλαστρακι δεν έχει τρύπα από κάτω. Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Φαντάζομαι ότι οι εναλλακτικές είναι: 1) μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα με συμπλήρωση χώματος  2) μεταφυτευση σε ίδιου μεγέθους γλάστρα χωρίς να πειράξω το χώμα καθόλου. 3) σκέφτηκα να ζητήσω από φίλο με διαμάντοκοφτη μήπως μπορέσουμε να κάνουμε μια τρύπα κατω. Τον τρόπο τον είδα στο ίντερνετ όπου ένας χρησιμοποιεί μπολ φαγητού ως γλαστρακια και κάνει τρύπες μόνος του.. 
IMG_20210801_095825.jpg
 
IMG_20210731_143241.jpg
 
IMG_20210731_143252.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση