Ερώτηση για ροδιά

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Ερώτηση για ροδιά

Δημοσίευση από Rockystef »

Ναι γενικά έχει τάση να γεμίζει χαμηλά και όχι να ψηλώνει τόσο.

Να μερικές ακόμα φωτογραφίες από τη βάση.

*Δεν ξέρω τι θα δω παρακάτω αν καθαρίσω λίγο το χώμα, αλλά είπα να μην το πειράξω.
IMG_20220510_142551.jpg
 
IMG_20220510_142555.jpg
 
IMG_20220510_142605.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ερώτηση για ροδιά

Δημοσίευση από nadim »

Θα πρέπει να εξετάσεις το κατα πόσο μπορεί να αποτελέσει υλικό για το μέλλον. Δες αν έχει στη βάση του κοσμού πάχος, και κίνηση για να αποτελέσει καλή βάση για ξεκίνημα. Σαν είδος είναι πολύ ανθεκτικό και με γρήγορα αποτελέσματα. Καθάρισε τη γλάστρα, και αν θες ανέβασε και μερικές εικόνες που να φαίνεται καλά για να το συζητήσουμε.

Το ύψος μπορείς να το περιορίσεις και γενικά έχει τάσεις να πετάει και πιο χαμηλά στις διακλαδώσεις
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Ερώτηση για ροδιά

Δημοσίευση από Rockystef »

Χαιρετώ την ομάδα. 

Πριν από 2 περίπου χρόνια είχα λάβει δώρο μια ροδιά. Ήταν μικρούλα με εύκαμπτο κορμό τότε. Δυστυχώς δεν έχω φωτό να σας δείξω. 

Πλέον έχει αναπτυχθεί (ύψος ~150cm), και μοιάζει όπως τη φωτογραφία που επισυνάπτω. 

Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν την προόριζα για μπονζάι. Την είχα για να γίνει μεγάλη Ροδίτσα και ίσως κάποτε να έχουμε και κανένα ζουμερό ρόδι να απολαύσουμε. Έχω όμως δεύτερες σκέψεις. Εσείς τι θα κάνατε με αυτή την περίπτωση. Θα ήθελα τη γνώμη σας.
IMG_20220510_105047.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση