Picea αγορα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Picea αγορα

Δημοσίευση από Paulos »

Εκτός εαν είναι κάποιο έντρομο π.χ. τετράνυχο.
These users thanked the author Paulos for the post:
bookertattoo (17 Νοέμ 2022, 21:32)
Rating: 7.14%
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
bookertattoo
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Φεβ 2022, 13:37
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Picea αγορα

Δημοσίευση από bookertattoo »

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου. Ναι λογικό το βλέπω κάτι τέτοιο θα κάνω, θα το κλαδέψω λιγάκι και βλέπουμε
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Picea αγορα

Δημοσίευση από thanos75 »

Καλημέρα και καλώς όρισες!

Απ' ότι φαίνεται το δεντράκι έπαιρνε φως από την μια πλευρά και για αυτό από την άλλη έχει χάσει το φύλλωμα του. Οπότε καλό είναι να φροντίσεις να γυριστεί από την 'γυμνη' πλευρά στο φως μήπως ανακάμψει. Μπορείς να καθαρίσεις ότι ξερά έχει για να πάρει λίγο αέρα (προσοχή δεν σημαίνει ότι είναι όλα τα γυμνά ξερά).
Στην λογική μια εργασία ανά καλλιεργητική περίοδο στα κωνοφόρα, εγώ θα πρότεινα να αρχίσεις με την μεταφύτευση σε ένα καλύτερο υπόστρωμα την άνοιξη.
Ισως μπορείς να αραιώσεις λίγο τώρα το φύλλωμα, αλλά περίμενε να σου πουν άλλοι με μεγαλύτερη εμπειρία.
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
bookertattoo (29 Οκτ 2022, 20:05)
Rating: 7.14%

Topic author
bookertattoo
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Φεβ 2022, 13:37
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Picea αγορα

Δημοσίευση από bookertattoo »

Καλησπέρα! Στην Ωραία και δημιουργική ομάδα! Είμαι Νέος σε αυτό τον όμορφο κόσμο των bonsai. Πρόσφατά αγόρασα ένα δέντρο picea , Θα ήθελα από σας λοιπόν να μου πείτε μερικές συμβουλές για το δέντρο, Αυτό που θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω είναι ε πως θα ξεκινήσω να  να βάλω σύρμα στο δέντρο ή να αλλάξω γλάστρα ?ας πούμε μικρότερη ή κάτι άλλο ,κάθε συμβουλή θα ήταν απαραίτητη για μένα γιατί όπως σας είπα και πριν είμαι νέος στο χώρο, Και θα ήθελα να μάθω κάποια βασικά πράγματα για το φυτό μου.Σας ευχαριστώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση