Blue maple

Δέντρα Bonsai , Δέντρα pro-bonsai , Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία , Τεχνική & Φροντίδα, Yamadori
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Blue maple

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μόλις με πήρε τηλέφωνο η φίλη μου η Kim Kardashian και μου είπε ότι το μπλέ χρώμα στο μπονσάι είναι μάσκα ομορφιάς. Καθαρίζει  τα φύλλα από τις βρωμιές και τα κάνει να φαίνονται  6 μήνες νεώτερα !!!!!!

Εδώ το βίντεο.



 
Και εδώ το αποτέλεσμα !!!!!

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Blue maple

Δημοσίευση από karesansui »

@ Sim62
Smurf-peace.jpg
:text-+1:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Blue maple

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Κάνετε λάθος αγαπητέ Παναγιώτη.[/justify]
[justify]Φυσικά και υπάρχουν στον πλανήτη δέντρα με μπλέ φύλλα.[/justify]
[justify]Πού ? Φυσικά στην χώρα που ζούν τα στρουμφάκια !!![/justify]
[justify]Εγώ έχω δεί πολλές φορές τον μπαρμπα-Στρούμφ και την Στρουμφίτα να μαζεύουν μούρα από δέντρα με μπλέ φύλλα.!![/justify]
Αλλά και αυτοί μπλέ είναι τι να περιμένει κανείς !!!
[justify]Πέρα όμως από τα αστεία αναρωτιέμαι πόσοι άλλοι σαν τον φίλο μας την πάτησαν απο απατεώνες και πήραν σπόρους για μπλέ σφενδάμια. Τις τεχνικές που χρησιμοποιούν για τις εικόνες τις είπε ο Παναγιώτης.[/justify]
[justify]Για να πάω και λίγο παραπέρα την σωστή διευκρίνηση του Παναγιώτη.[/justify]
[justify]Το ηλιακό φώς αποτελείται απο πολλά χρώματα. Αυτό το διαπιστώνουμε όταν διαθλασθεί σε ένα γυάλινο πρίσμα.[/justify]
[justify]Συμβαίνει λοιπόν η χλωροφύλλη να μην χρησιμοποιεί για τον σκοπό της όλο το φάσμα του ηλιακού φωτός. Απορροφά κυρίως τις κόκκινες και μπλέ περιοχές του φάσματος έτσι το φώς που μένει, το χρώμα φωτός που αντανακλάται στα μάτια μας είναι ....ΠΡΑΣΙΝΟ.[/justify]
[left]
chlorophyll.jpg
[/left]
[justify]Ισως κάποιοι αναρωτηθούν γιατί σε κάποια γιαπωνέζικα σφενδάμια πχ Acer palmatum atropurpureum τα πρώτα φύλλα της άνοιξης να μην είναι πράσινα αλλά πορφυρά και η απάντηση είναι πώς η αναγκαία χλωροφύλλη για να επιζήσει το φυτό είναι κρυμμένη μέσα στο χρώμα του φύλλου, είτε είναι πορφυρό , είτε κίτρινο, είτε κόκκινο. Αν δεν συνέβαινε αυτό θα πέθαιναν. Το γιατί τα φύλλα εμφανίζουν και άλλα χρώματα εκτός του πράσινου κυρίως το φθινόπωρο είναι άλλη κουβέντα και θα την κάνουμε με την πρώτη ευκαιρία.[/justify]
[justify]Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι μπλέ φύλλα δεν υπάρχουν !!![/justify]

[justify]ΥΓ. Γιατί δεν μπόρεσες να κάνεις reply στο αρχικό σου post ?[/justify]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Blue maple

Δημοσίευση από karesansui »

Δεν υπάρχει φυτό στον Πλανήτη Γη με μπλε φύλλα! Οι χλωροπλαστες υπεύθυνοι για την φωτοσύνθεση μέσω της χλωροφύλλης αντανακλούν το πράσινο φάσμα του φωτός γι αυτό βλέπουμε ολα τα φύλλα πράσινα! Τα άνθη δεν φωτοσυνθετουν οπότε μπορεί να εχουν ποικίλα όσα χρώματα αλλά, ΟΧΙ τα φύλλα (ισως μερικά είδη ευκαλυπτων να εχουν σε νεαρή ηλικία γαλαζοπράσινα) .
Πρόκειται επομένως είτε για φωτογράφηση με φίλτρα, η φωτοσοπ κλπ κλπ.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
agiannou
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Οκτ 2012, 10:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Blue maple

Δημοσίευση από agiannou »

Δεν μπορώ να κάνω reply σε άλλο post . Ανεβάζω φωτό για το φίλο. Έχω πάρει σπόρους για αυτό. Θα φυτρώσει ποτέ η απατη[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201705 ... 284751.jpg[/img]

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κλειδωμένο