Νεο μελος!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
johnny29
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2019, 19:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος!

Δημοσίευση από johnny29 »

Harris έγραψε:
13 Αύγ 2019, 15:53
Καλησπέρα τον εχεις μέσα στο σπίτι; Το γλαστρακι κρατάει νερό ; Ή έχει τρύπα ;
συγνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση το γλαστρακι κραταει νερο ναι δεν εχει τρυπα .. εινια μεσα στο σπιτι και το βλεπει καποιες ωρες ο ηλιος
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Νεο μελος!

Δημοσίευση από Paulos »

Σίγουρα έχει ξεμείνει πιάτο από κάτω
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Νεο μελος!

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Ο δικός σου μήπως έχει πιατακι και κρατάει το νερό;
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Νεο μελος!

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Καλως τον
Το δέντρο είναι ζωή!

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Νεο μελος!

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Γιαννη και εγω απο θεσσαλονικη ειμαι. Αν θελησεις ποτε πληροφοριες για αγορα δεντρων στην περιοχη μας η θελεις να κανουμε καποια μεταφυτευση παρεα η οτι αλλο θελεις μπορεις να με ρωτησεις στειλε  ενα pm, Ειμαι αρχαριος και εγω σε συγκριση με τον Sim τon Ηarri  ton Hfestion κτλ κτλ κτλ  αλλα ειναι καιρος να βρισκομαστε και εδω στα βορεια οσοι ενδιαφερονται και να ανταλλασουμε πληροφοριες για μαζικες αγορες υλικων και διαφορα αλλα θεματα και να κανουμε και κανενα workshop, εκτος αν δεν μπορουμε μεσω του forum οποτε μπορειτε να διαγραψετε και το μηνυμα. 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο μελος!

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα τον εχεις μέσα στο σπίτι; Το γλαστρακι κρατάει νερό ; Ή έχει τρύπα ;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο μελος!

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Ναι το δέντρο σου είναι φικος. Θα χρειαστεί να κάνεις αρχικά κάποιες ενέργειες για να έχει σωστές συνθήκες. Όπως να του βρεις ένα σωστό σημείο χωρίς πολύ ήλιο, να μάθεις να το ποτίζεις με όσο νερό χρειάζεται και να του κάνεις μεταφύτευση την σωστή περίοδο. Παράλληλα μπορείς να διαβάσεις άρθρα από την βιβλιοθήκη του φόρουμ μας, να διαβάσεις παλιά τοπικ από μέλη του φόρουμ, να ψάξεις στο YouTube όπου έχει άπειρο υλικό και τέλος ότι χρειαστείς ρώτα μας.

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
Bonsai noobie έγραψε:
08 Αύγ 2019, 19:54
υπαρχει κάποιος σε αυτο το φορουμ που 8ελει να ανταλλάξει απόψεις?? κανεις δεν απανταει ουτε σε μαιλ ουτε καν μπαινουν στον κοπο να εγκρίνουν μια δημοσιευση που εχω κανει ...
Καταρχάς το φόρουμ είναι μη κερδοσκοπικό, πράγμα που σημενει ότι κάνεις μας δεν είναι με το κινητό στο χέρι για να απαντήσει άμεσα.
Εγώ προσωπικά βρίσκομαι σε μια πισίνα και κάνω μπάνιο με την κόρη μου.

Σκέψου καλά και αν θες μπες στο κόπο να μου απαντήσεις. Υπάρχει κάτι ποιο σημαντικό από τις καλοκαιρινές διακοπές???

(ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους του φόρουμ)

Παρόλα αυτά επειδή είμαστε και εκτός θέματος αν θες άνοιξε ένα νέο θέμα, ρώτησε ότι θες και θα σου απαντήσουμε.

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 19 δευτερόλεπτα:
Αυτός είναι ο φικος μου. Τον έχω από το '13. Πάρε μια ιδέα

viewtopic.php?f=9&t=6384

Topic author
johnny29
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2019, 19:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεο μελος!

Δημοσίευση από johnny29 »

Γεια σας και απο μενα παιδια .. Το ονομα μου ειναι Γιαννης απο Θεσσαλονικη Ετων 29 
Συγχαρητηρια καταρχην για την εξαιρετικη ιστοσελιδα σας και την δουλεια που εχετε κανει !
Αυτο που μπορω να πω για μενα ειναι οτι ανεκαθεν με αρεζε η φυση, τα δεντρα, τα φυτα κτλπ.. απλα ενα κινητρο που με ωθησε να σας βρω ηταν μια γλαστρα που αν εχω καταλαβει καλα ειναι ficus, την οποια στο χαβαλε ειχα παρει απο ενα ανθοπωλειο μια φιλης μου.
Λοιπον το κρατησα το φυτο στην αρχικη γλαστρα, το εβρεχα 1-2 φορες την βδομαδα οπως ελεγε σταθερα η καρτα πυ ειχε κρεμασμενη και στην τελικη μου ξεραθηκε, απο εκεινη την στιγμη μου κεντρισε το ενδιαφερον και ψαχτηκα και ειδα τεχνικες κλαδεματος, το εκανα οτι μπορεσα (σαν αρχαριος) και ειδα μετα απο εναν μηνα οχι απλα το φυτο ξαναζωντανεψε αλλα δεν προλαβαινα να βλεπω καινουργια φυλλαρακια, περασε λιγος καιρος το ξανακλαδεψα και ειναι σε αυτην την κατασταση σημερα.. 
σορρυ που κουρασα απλα ηθελα και την δικια σας γνωμη για την συενχεια 
Ευχαριστω πολυ !
Καλως σας βρηκα!
IMG_4740.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση