Καλώς σας βρήκα

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Καλώς σας βρήκα

Δημοσίευση από Hfestion »

Rockystef έγραψε:
05 Μάιος 2022, 14:38
Για υπόστρωμα σκεφτόμουν 75% ελαφρόπετρα και 25% χώμα για φυτά εξωτερικού χώρου. Είναι εντάξει;

 
Εγώ θα σου πρότεινα να μεταφέρεις τον γιουνιπερο σου σε μια ελαφρώς μεγαλύτερη γλάστρα και περιμετρικά να ρίξεις το μίγμα χώματος που σκέφτεσαι σε πολύ μεγαλύτερη αναλογία ελαφρόπετρας. 50-50.
Όσο για το λίπασμα που ρωτάς, μπορείς να ρίξεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ιδιαίτερα αν ρίχνεις και ελαφρός λιγότερο από την προτεινόμενη δοσολογία. 
​​​​​
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Καλώς σας βρήκα

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Καλώς τον

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Καλώς σας βρήκα

Δημοσίευση από Rockystef »

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! Η αλήθεια είναι πως έχω μια ερώτηση που φαντάζομαι είναι πολύ απλή οπότε τη βάζω εδώ. Νομίζω πως θα ήταν σημαντικό να μεταφυτευθεί η ελίτσα σε μεγαλύτερη γλάστρα (χωρίς να πειραχθεί το ριζικό σύστημα) και να την ταίσω λίγο να πάρει ανάπτυξη. Δεν είναι η καλύτερη βέβαια εποχή για μεταφύτευση οπότε δεν έχω προχωρήσει ακόμα. Θεωρείτε ότι θα το στρεσάρω το δεντράκι;

Για υπόστρωμα σκεφτόμουν 75% ελαφρόπετρα και 25% χώμα για φυτά εξωτερικού χώρου. Είναι εντάξει;

Αν προχωρήσω με τη μεταφύτευση θα πρέπει να περιμένω πριν βάλω λίπασμα; Ένας γεωπόνος μου πρότεινε για την ελιά (και οποιοδήποτε άλλο καρποφόρο - ανθοφόρο) λίπασμα υδατοδιαλυτό 20-20-20 μιο φορά ανά 2-3 βδομάδες μέχρι να πιάσουν ζέστες και μετά από Σεπτέμβρη πάλι. Συμφωνείτε;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Καλώς σας βρήκα

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!
Μία χαρά τα δεντράκια σου για να ξεκινήσεις να λερώνεις τα χέρια σου με χώμα. Κράτα μας ενήμερους και αν χρειαστείς κάτι μην συστάσεις να μας ρωτήσεις
These users thanked the author Hfestion for the post:
Rockystef (05 Μάιος 2022, 14:30)
Rating: 7.14%

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Καλώς σας βρήκα

Δημοσίευση από Rockystef »

Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Στέφανος και ζω στην Αθήνα. Πρόσφατα (πριν από 2 χρόνια) ξεκίνησα να ασχολούμαι με την τέχνη των bonsai διαβάζοντας, χαζεύοντας εικόνες που μου έχουν ανοίξει πλήρως την όρεξη και προσέχοντας έναν φικο ginseng. 

Τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να εμπλουτίσω τη συλλογή μου με μερικά νέα  δεντράκια. Αγόρασα μια μίνι ελίτσα (να έχω κάτι να το βλέπω να μεγαλώνει) ένα γιουνίπερο που μένει να διαμορφωθεί και ένα Ραφιολεπη (μάλλον όχι και τόσο καλό υλικό για εκπαίδευση; ). Θα ακολουθήσουν και άλλες προσθήκες πιστεύω σύντομα. 

Καλώς σας βρήκα!
IMG_20220502_213722.jpg
 
IMG_20220430_202600.jpg
 
IMG_20220502_213531.jpg
 
IMG_20220502_203954.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση