Νεος στα μπονσαι, με απανωτές αγορές και δημιουργίες

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος στα μπονσαι, με απανωτές αγορές και δημιουργίες

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε μου!

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Νεος στα μπονσαι, με απανωτές αγορές και δημιουργίες

Δημοσίευση από Kahraman »

Καλημερα και σε ευχαριστώ για την απαντηση. Εχεις δικιο θα ανεβασω ξεχωριστα θεματα. Νομιζα παντως πως μπορεις να εχεις υποστρωμα και σκετο χωρις χωμα στην ουσια με μονο ανοργανα υλικα; Δηλαδη ελαφρόπετρα,περλιτη, βοτσαλο, αμμο. Σκεφτομουν δηλαδη το οργανικο κομματι να ειναι μονο τυρφη ή ειμαι λαθος; Επανερχομαι λοιπον με ξςχωριστα θεματα. Οχι τιποτα αλλο εχει χτυπησει και καμπανακι σε ενα πευκο μου

Προστέθηκε μετά από 35 δευτερόλεπτα:
Α σθγνψμη δε σου απαντησα στην ερωτηση σου. Εχω ηδη ελαφροπετρα στην κοκκομετρια που λες. Ειναι ενα μαγ;ζι στην καλλιθεα και εχω παρει σακια. Θελετε πληροφοριες;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος στα μπονσαι, με απανωτές αγορές και δημιουργίες

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον!

Ξεκίνα να ανεβάζεις θέματα απο τα δέντρα σου εδω αλλά κάθε δέντρο σε δικό του θέμα για να μπορουμε να μιλάμε για καθε ενα συγκεκριμένο.
Για το χώμα μια καλή λύση είναι (οταν πηγαινουμε SAFARI στο Καπανδρίτι) αγοράζουμε ενα φυτόχωμα καλό απο ενα μαγαζί και μετά το κάνουμε μιξ με άλλα πετρώματα για να υπάρχει καλή αποστράγγιση. Το καθε δέντρο χρειάζεται περισσότερη αποστράγγιση απο καποιο άλλο. Γι αυτο καλο θα ηταν να ρωτάς για το μιξ του κάθε δέντρου σε σχεση με την περιοχη που μένεις π.χ στο Ελληνικό (άλλη χρειαζεσαι εσυ και αλλη θα χρειαστεί καποιος που είναι στα Γιαννενα)
Μπορεις να βρεις ελαφρόπετρα σε κοκκομετρία στα 3-4εκ ; Η ποταμίσια είναι καλή αλλα να μην ειναι σκόνη. Περλίτης είναι καλός οπως και ο ζεολιθος για μιξ. Επίσης μπορείς να ρίξεις στις μεταφυτεύσεις και καποιο ενισχυτικό. Αλλα ολα αυτα θελουν συζητηση δεν ειναι απλα...
These users thanked the author Harris for the post (total 2):
Hfestion (11 Οκτ 2022, 21:31) • BasilisSous (05 Νοέμ 2022, 12:10)
Rating: 14.29%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Νεος στα μπονσαι, με απανωτές αγορές και δημιουργίες

Δημοσίευση από Kahraman »

Καλησπερα σε ολους. Καταρχας χαιρομαι που σας βρηκα εδω, γιατι ενω ξεκινησα αυτο το χομπι, κανενας φιλος δεν ειναι ομοϊδεάτης για να μοιραζομαι πληροφοριες.

Να σας ενημερωσω για το ταξιδι μου λοιπον. Με πενε Γιώργο και ειμαι 40 χρονων. Μενω στο Ελληνικό στην Αθήνα και μεχρι τωρα η σχεση μου με τα φυτα ηταν απλα ....αδιαφορη.
Ειχα δυο φικους στο μπαλκονι που κυριολεκτικα τα ποτιζα 1 φορα το χρονο. 

​​​​​​Το καλοκαιρι λοιπον πηρα το πρωτο μου μπονσαι. Μια Αζαλέα που την ερωτευτηκα. Αρχισα να διαβαζω, να μαθαινω και να ψαχνομαι. Πηρα σπόρια για να φυτεψω, προσπαθησα να κανω τα παντα. Βιασυνη βλεπετε που δεν κολλαει με το αθλημα.
Σημερα λοιπον βρισκομαι με τα εξης:
CarmonaPinus pineaPinus white pine parviflora
Acer Palmatum Deshojo 
SyzygiumMorus Nigra Black Mulberry
και απο εκει και περα εχω φτιαξει - προσπαθησει τα εξης bonsai
ΕλιάΒουκαμβίλια
Acer DeshojoAcer AtropurpureumΣχίνος
Δεν εχει χρειαστει να αλλαξω χωμα μεχρι στιγμης και δεν εχω κανει μεταφύτευση.  Για μεταφορα ομως ειχα παρει ενα τυρφόχωμα, και ενα χωμα bonsai mix της pokon.

Τωρα εχω εξοπλιστει με τυρφη ξανθια, ποταμισιο βοτσαλο, ελαφροπετρα ψιλη, αμμο ποταμίσια, ψιλο λευκο χαλικακι, περλίτη και αργιλο μικρο σε κοκομετρία.

Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα μια συμβουλη σας για το τι μιξη χωματος να κανω. Σκεφτομουν να παιξω σε ενα 70-30. Για ολα. Με τη διαφορα σε αζαλεα και βουκαμβίλια να βαλω χωμα για ορχιδέες λογω ph. Ή να εβαζα αρκετη φλουδα πεύκου μεσα στο μιγμα. Δε ξερω ομως αν αρκει.

Πραγματικα είμαι χαμένος.

Ο λογος του τιτλου του θεματος μου ειναι οτι ειμαι νεος στο χομπι,με αρκετο υλικο για τις γνωσεις που ....δεν εχω. Ιποτε φοβαμαι μην τα σκατωσω. Ευχαριστώ που με διαβασατε και σορυ για το σεντόνι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση