αναφερομαι!!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: αναφερομαι!!

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Καλώς ήρθες! :) :text-welcomewave:

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αναφερομαι!!

Δημοσίευση από My Nellie »

Καταβολάδες, ναι!
Ξέρεις κάτι για τις αεροκαταβολάδες, Απόστολε?
Διάβασε πληροφορίες εδώ http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATLayering.html (στο πεδίο που αναφέρεται στο air layering)
Έχω κάνει μία αεροκαταβολάδα σ' ένα κράταιγο στο χωριό. Βέβαια δεν πηγαίνω συχνά για να την παρακολουθώ, αλλά ελπίζω ότι θα τα καταφέρει... :)

Topic author
romeos35
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Οκτ 2010, 14:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αναφερομαι!!

Δημοσίευση από romeos35 »

Jean-Zac έγραψε:Αγαπητέ Απόστολε Καλώς ήλθες . !!!
Θα έλεγα τα φυτά στην φύση να μην τα αγγίξεις . Άφησέ τα να τα χαρούν και τα παιδιά σου, αλλά και ο υπόλοιπος κόσμος. . Δεν υπάρχει λόγος εξ αιτίας του hobby να αφανίζουμε αυτά τα λίγα που μας έχουν μείνει. Η προσωρινή μας αγάπη (δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί αργότερα) για τα μπονσάι δεν πρέπει να μας οδηγήσει σε υστερικές καταστάσεις και έμμονες ιδέες απόκτησης φυτών με κάθε τρόπο. Άλλωστε η Χαλκιδική έχει αυτή την άγρια ομορφιά γνωστή σε όλους. Και γι’αυτό την προτιμάμε καμιά φορά για τις διακοπές μας. Σε πολλά ξένα site αναγγέλλουν ότι δεν θα δημοσιεύουν φυτά συλλεγμένα από την φύση. Είναι και αυτός ένας τρόπος προστασίας. Με λίγη τύχη και αρκετή υπομονή κάτι μπορείς να βρείς και σε φυτώριο.
εχεις δικιο αν και αυτα που σκωσα δεν υπηρχε περιπτωση να την βγαλουν καθαρη και οι αγριελιες δεν νομιζω να εχουν προβλημα.. οσο για τα υπολοιπα θα τα παρω με καταβολαδες... ηδη εχω δωσει εντολες σε πατερα και πεθερο να εχουν τον νου τους.. :happy-smileyflower:
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: αναφερομαι!!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αγαπητέ Απόστολε Καλώς ήλθες . !!!
Θα έλεγα τα φυτά στην φύση να μην τα αγγίξεις . Άφησέ τα να τα χαρούν και τα παιδιά σου, αλλά και ο υπόλοιπος κόσμος. . Δεν υπάρχει λόγος εξ αιτίας του hobby να αφανίζουμε αυτά τα λίγα που μας έχουν μείνει. Η προσωρινή μας αγάπη (δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί αργότερα) για τα μπονσάι δεν πρέπει να μας οδηγήσει σε υστερικές καταστάσεις και έμμονες ιδέες απόκτησης φυτών με κάθε τρόπο. Άλλωστε η Χαλκιδική έχει αυτή την άγρια ομορφιά γνωστή σε όλους. Και γι’αυτό την προτιμάμε καμιά φορά για τις διακοπές μας. Σε πολλά ξένα site αναγγέλλουν ότι δεν θα δημοσιεύουν φυτά συλλεγμένα από την φύση. Είναι και αυτός ένας τρόπος προστασίας. Με λίγη τύχη και αρκετή υπομονή κάτι μπορείς να βρείς και σε φυτώριο.
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ανφερομαι!!

Δημοσίευση από Liz@ki »

Harris έγραψε:Το καλοκαιρι διακοπες Χαλκιδικη και διαφορα κολπα με μπονσαι.... καθως και οι ξαπλώστρα στην παραλία θα ειναι δωρεάν!!! :)

:obscene-drinkingbuddies:
Χαρη εσυ θα συρματωνεις εγω θα κανω βουτιες παντως...χαχα! :whistle:
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ανφερομαι!!

Δημοσίευση από Harris »

Το καλοκαιρι διακοπες Χαλκιδικη και διαφορα κολπα με μπονσαι.... καθως και οι ξαπλώστρα στην παραλία θα ειναι δωρεάν!!! :)

:obscene-drinkingbuddies:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
romeos35
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Οκτ 2010, 14:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ανφερομαι!!

Δημοσίευση από romeos35 »

Philip έγραψε:Γεια σου Αποστολε :text-welcomewave: να χαιρεσε την οικογενεια σου :happy-jumpeveryone:

Εισαι τυχερος που ζεις σε ενα τετοιο μερος.

Εσενα ποια δεντρα σου αρεσουν ?
σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα.. οσο για το ποια δεντρα μου αρεσουν οσο παρδοξο κι αν σου φαινεται με πιανεις αδιαβαστο. ξερεις οταν εχεις κατι συνεχως μπροστα σου δεν το εκτιμας.. οπως συμβαινει και με την θαλασσα.. το πατρικο μου ειναι 10 μετρα απο την θαλασσα τα μαγαζια μου ειναι μεσα στη θαλασσα καθως εχω στο ενα και ομπρελες με ξαπλωστρες κι ομως καποιες χρονιες μπορει το πρωτο μου μπανιο να ειναι και τον αυγουστο!!!!
ετσι και με τα δεντρα πραγματικα τωρα αρχιζω να εκτιμω την ομορφια τους και το ποσο μπορουν να σε συνεπαρουν...
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ανφερομαι!!

Δημοσίευση από Philip »

Γεια σου Αποστολε :text-welcomewave: να χαιρεσε την οικογενεια σου :happy-jumpeveryone:

Εισαι τυχερος που ζεις σε ενα τετοιο μερος.

Εσενα ποια δεντρα σου αρεσουν ?
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ανφερομαι!!

Δημοσίευση από Liz@ki »

γεια σου!

:text-welcomewave:

ανυπομονουμε να δουμε τα δεντρακια σου!
;)
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ανφερομαι!!

Δημοσίευση από Hombre »

Καλως ορισες Αποστολε και καλη συνεχεια :text-welcomewave:
Να σου ζησουν τα πιτσιρικια , ολα τα υπολοιπα ερχονται δευτερα .
Εδω ειμαστε λοιπον να τα λεμε :obscene-drinkingcheers:
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ανφερομαι!!

Δημοσίευση από My Nellie »

Ο bonsaist romeos35, αναφέρεται....!!! :laughing-rolling:
"Dismissed, bonsaist" :laughing-rolling:
Καλώς ήρθες κι επίσημα!
Για την ερώτησή σου, προτείνω ελιές, ακόμη καλλίτερα αγριελιές που έχουν μικρά φύλλα, κράταιγους, αγριαπιδιές, φυλίκια. Φαντάζομαι ότι έχετε απ' όλα στην όμορφη βορεινή μας Χαλκιδική!
Αν μου επιτρέπεις, μια και μιλάμε για δένδρα συλλεγμένα από την φύση, να σου συστήσω να διαβάσεις ένα ενδιαφέρον και κατατοπιστικό άρθρο : Collecting from the wild. Στην ίδια ιστοσελίδα μπορείς να βρείς πλήθος άλλες πραγματικά πολύτιμες πληροφορίες σε άρθρα.
Καλή συνέχεια με το χομπυ σου εύχομαι! Να χαίρεσαι την οικογένειά σου!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ανφερομαι!!

Δημοσίευση από Harris »

:text-welcomewave: καλως ηρθες! Εκει πραγματι εχεις πολλα ωραια δεντρα και φυση που ξεπερνα καθε φαντασια! :)

:obscene-drinkingbuddies:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
romeos35
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Οκτ 2010, 14:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αναφερομαι!!

Δημοσίευση από romeos35 »

χαιρομαι που ειμαι στην παρεα σας..
το ονομα μου ειναι αποστολος ειμαι 38 ετων και πατερας τριων παιδιων και λιγων πολυ μικρων μπονσαι..
ειμαι απο χαλκιδικη και ελευθερος επαγγελματιας..
νεος στο χομπι και αρκετα ενθουσιασμενος με αυτο μιας και εδω μπορω να βρω στη φυση πολλα δεντρακια..
καθε προταση για τι ειδος να προτιμησω δεκτη..
Απάντηση