new - γεια σε ολους !!!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
miltoskosmas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Απρ 2017, 15:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από miltoskosmas »

karesansui έγραψε:Μην ...κόψεις την μύτη! Ενδέχεται να τραυματιστεί το έμβρυο! Καλύτερα τριψε το κέλυφος των σπόρων απαλά όμως, πανω σε ένα πολύ ψιλό γυαλοχαρτο. Μετά όπως γράφεις, βύθισέ τους σε ζεστό νερό ενα 24ωρο και φύτεψέ τους ! Καλή επιτυχία!
Η αναλογια για σπορους σε ανοργανα υλικα με χωμα(τυρφη) ειναι 60-40 ?
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από Paulos »

Δεν το ήξερα ότι γίνεται αυτό. Ωραία πληροφορία.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από karesansui »

Μην ...κόψεις την μύτη! Ενδέχεται να τραυματιστεί το έμβρυο! Καλύτερα τριψε το κέλυφος των σπόρων απαλά όμως, πανω σε ένα πολύ ψιλό γυαλοχαρτο. Μετά όπως γράφεις, βύθισέ τους σε ζεστό νερό ενα 24ωρο και φύτεψέ τους ! Καλή επιτυχία! 
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
miltoskosmas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Απρ 2017, 15:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από miltoskosmas »

karesansui έγραψε:Καλησπέρα κι από εμένα και καλωσόρισες στο bonsaiforum!
Ο σακκος που αγόρασες είναι απ οτι διαβάζω την σύσταση ιδανικός για σπορείο! Οπότε το χρησιμοποιείς αυτούσιο χωρίς άλλη πρόσμιξη!
Αν δεν σου ήρθαν οδηγίες φύτευσης με τους σπόρους τότε ακολούθησε αυτά που σου έγραψε ο Χάρης. Οι σπόροι πρέπει να περασουν απο μία περίοδο ψυχρής διαστρωμάτωσης για να αφυπνιστουν και να βλαστησουν! Η περίοδος αυτή διαφέρει για κάθε σπόρο... Σε γενικές γραμμές όμως απαιτούνται 2-3 μήνες στο ψυγείο!
Συνηθως ολα θελουν μια περιοδο 2-3 μηνων στο ψυγειο. αν κοψω την "μυτη" , τα βαλω σε ζεστο νερο για 24 ωρες και τα φυτεψω μετα θα αναπτυχθουν? Για να μην χαθει η περιοδος της ανοιξης   :text-lol:
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα κι από εμένα και καλωσόρισες στο bonsaiforum!
Ο σακκος που αγόρασες είναι απ οτι διαβάζω την σύσταση ιδανικός για σπορείο! Οπότε το χρησιμοποιείς αυτούσιο χωρίς άλλη πρόσμιξη!
Αν δεν σου ήρθαν οδηγίες φύτευσης με τους σπόρους τότε ακολούθησε αυτά που σου έγραψε ο Χάρης. Οι σπόροι πρέπει να περασουν απο μία περίοδο ψυχρής διαστρωμάτωσης για να αφυπνιστουν και να βλαστησουν! Η περίοδος αυτή διαφέρει για κάθε σπόρο... Σε γενικές γραμμές όμως απαιτούνται 2-3 μήνες στο ψυγείο!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από Harris »

StathisGian έχεις μπερδέψει τα φόρουμ!

Ioannis makris +1

Οι σπόροι που πήρες θέλουν αρχικά να μπουν στο ψυγείο μαζί με ποταμίσια άμμο και τύρφη. Το χώμα να είναι ελαφρός υγρό.
Θα τα έχεις μέσα σε ένα κεσεδάκι σκέπασε τα με μια σακούλα πολυμπακ.
Όταν αρχίσουν και σκάνε τα βγάζεις εκτός ψυγειου στο μπαλκόνι σου μακριά από ζεστό ηλιο. Κάπου με σκιά.
Ότι άλλο θες ρώτα μας.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλως ηρθες Μιλτο. Ενα απο τα πιο ομορφα δεντρα για bonsai ειναι οι ελιες, αν εχεις και προσβαση λογω εμπειριας και σε μεγαλα δεντρα τα οποια ομως εχουν στοιχεια για να γινουν bonsai θα ηταν οτι καλυτερο. Συγχρονως θα ασχολιομουν και με τους σπορους

StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από StathisGian »

γεια σου φιλε μου... η καλύτερη λύση είναι να ρωτήσεις έναν γεωπόνο ή να μπείς σε΄κάποιο σαι που να δίνει οδηγίες για το πως πετάει ο κάθε σπόρος. γιατι κάποιοι θέλουν ειδική προεργασία. Όπως πχ να τους βάλεις για ενα διαστημα στο νερό πριν τους φυτέψεις. Όσο για το χώμα, δέν ξέρω κατα πόσο κάνει αλλα΄γνωρίζω πως υπάρχουν κουτάκια συμπιεσμένης τύρφης που είναι τα ιδανικά για τέτοιες δουλείες και μετα απο αυτό το στάδιο θα δεις τι θα κάνεις και σε τι γλάστρες θα βάλεις τα μωράκια σου. Μία άλλη φιλική συμβουλη που σου δίνω είναι αν θες να ασχοληθείς με μπονσάι δοκίμασε να βρείς δεντράκια και θάμνους μεγάλα σε ηλικια και με το κατάλληλο κλαδεμα και την συρμάτωση ίσως το δείς κάπια στιογ,μή να μοιάζει με μπονσάι. και αν εισαι κ πολύ τυχερός ίσως πάρεις και λίγο βοηθεια απο τους 2-3 χρήστες του φορουμ που και ξέρουν και έχουν διάθεση να βοηθήσουν (που και που). Αυτά απο έμένα να είσαι καλά.

Topic author
miltoskosmas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Απρ 2017, 15:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

new - γεια σε ολους !!!

Δημοσίευση από miltoskosmas »

Γεια σε ολους !!! Με λενε Μιλτο και επειτα απο πολλα χρονια εμπειριας στις ελιες (μιας και εχω καταγωγη απο καλαματα εχω γνωση απο κλαδευματα κτλπ), μου εφεραν δωρο σε ενα ωραιο γλαστρακι ενα φυτο (σαν bonsai). Αμεσως εψαξα να βρω πληροφοριες για αυτα τα ωραια δεντρακια, και εμαθα αρκετα πραγματα. Εχω παρει απο εξωτερικο διαφορους σπορους (black pine, juniper, white pinus parviflora) και θελω να τα βαλω σε ελαφρόπετρα 2-4mm μαζι με αυτο το χωμα
18049562_10158546208235203_511453722_o.jpg
.[/url]
καθε βοηθεια αποδεκτη !!! καλως σας βρηκα λοιπον  :text-imnewhere:
http://www.ebay.com/itm/311752982367?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση