ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Harris »

:text-+1:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ταπεινό καλωσόρισμα κι από μένα, υπάρχει πολύ κι ενδιαφέρον υλικό για να πάρεις γνώσεις παντού στο διαδίκτυο. Ελπίζω όσο διαβάζεις και ενημερώνεσαι τόσο να σε κεντρίζει περισσότερο αυτή η ενασχόληση... (τουλάχιστον εγώ έτσι την έπαθα, και συνεχίζω..!)  :laughing-rolling:

Πάρα πολλά βίντεο, πάρα πολύ μελάνι, σε πάρα πολλές σελίδες, πάρα πολλά σκίτσα, και "στο βάθος κήπος": ο ίδιος συνδετικός κρίκος ανάμεσα σε διαφορετικούς ανθρώπους, από διαφορετικές χώρες, με διαφορετικές κουλτούρες, διαφορετικών ηλικιών, που κάνουν διαφορετικά επαγγέλματα, κι όλους τελικά τους ενώνει η αγάπη για την φύση και την δημιουργία.

Να περάσεις όμορφα μέσα από την δημιουργική αναζήτησή σου και να 'δεις που το hobby θα σε αγγίξει και θα σε διαμορφώσει, όπως σίγουρα θα αγγίζεις και θα διαμορφώνεις τα δέντρα σου.
:text-welcomewave:
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
giorgos30078
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Φεβ 2018, 21:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από giorgos30078 »

Σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα !! Ξεκιναω το διαβασμα σε πρωτη φαση και σε καποια συναντηση σας θα ερθω να μαθω καποια πραγματα στην πραξη.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο bonsaiforum.
Οι γιουνίπεροι, τα πυξάρια, οι ελιές, αγριελιές και οι φτελιές είναι καλά υλικά για να ξεκινήσεις. Γενικά θα έλεγα να προτιμήσεις δέντρα εγκλιματισμένα στις συνθήκες μας γιατί θα είναι πιο εύκολο για σένα στην αρχή. Πολύ βασικό να ξεκινήσεις διάβασμα στη βιβλιοθήκη μας και όπου αλλού βρείς για ότι αφορά την τέχνη μας.
Καλή συνέχεια λοιπόν και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καλώς τον. Διάβασε στο φόρουμ και δες τι δέντρα αναζητούμε από είδος αλλά και τι σχήμα.
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από panixoras »

:welcome :welcome :welcome σου ευχομαι καλη αρχη ολα τα παιδια στο σαιτ απο τους συντονιστες μεχρι και εσενα ειμαστε μια οικογενεια.....

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς ήρθες
Εγώ που άρχισα την μπονσαοθεραπεία πρόσφατα ξεκίνησα βασικά με μία αγριελιά και στη συνέχεια πήρα και μία ροδιά μίνι. Ο γιουνίπερος όλα τα παιδία εδώ, λένε ότι είναι μια καλή επιλογή. Τώρα για μηλιά αν είσαι Αθήνα δε ξέρω αν πιάνει αλλά περίμενε να σου πουν οι ειδικοί καλύτερα.

Topic author
giorgos30078
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Φεβ 2018, 21:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από giorgos30078 »

ευχαριστω. Σκεφτομαι οτι θα ηταν καλο να ασχολιομουν σε πρωτη φαση με juniper ...επισης μου αρεσουν και οι ροδιες και οι μηλιες
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Ξεκίνα να διαβάζεις μεσα στο φορουμ μας αλλα και τα ανοικτα άρθρα της βιβλιοθήκηας μας.

Τι δέντρα σου αρεσουν;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
giorgos30078
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Φεβ 2018, 21:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από giorgos30078 »

Καλησπερα και απο εμενα και καλως σας βρηκα. Σαν χομπυ τα τελευταια χρονια ασχολούμαι  με ενυδρεια. Τα bonsai  παντα με ευπωσιαζαν αλλα ειμαι εντελως ασχετος με το αντικειμενο. Ελπιζω μεσα απο το διαβασμα να αποκτησω τις βασεις ωστε να ασχοληθω σωστα με το hobby.
Απάντηση