Νέο Μέλος με τον Φίκο του!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος με τον Φίκο του!

Δημοσίευση από nikoudim »

Καλως ηρθες.Αν δε κάνω λάθος το μαύρο στίγμα που υποδεικνύεις δεν είναι τίποτα σημαντικό.Απο πρόσφατο κλάδεμα η αφαίρεση φύλλου.

Topic author
Kaplanis_K.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Μαρ 2018, 18:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος με τον Φίκο του!

Δημοσίευση από Kaplanis_K. »

Ευχαριστώ ρε παιδιά, από σήμερα και με νερό οπότε ναι, χαλαρά :) . Θα παραμείνω μετρημένος για αρχή, θα ακολουθήσω τη συμβουλή του φίλου φροντίζοντας το χώμα εκ νέου και μετά υπομονή. Υπάρχει κάτι που είναι καλό να κάνω τώρα νωρίς, πχ στα φύλλα του ή όσον αφορά τη λίπανση; Διάβασα πως ο Απρίλης είναι καλός μήνας για κάποιες εργασίες, αλλά το δεντράκι δεν έχει κλείσει καλά-καλά μήνα στα χέρια μου και είναι αρκετά που δεν ξέρω.
 Η φάρσα ήταν αρκετά μάχιμη μπορώ να πω, είμαι καινούριος κιόλας, το έχαψα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Νέο Μέλος με τον Φίκο του!

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς ήρθες και από μένα.
Όλοι μας νομίζώ, έστω και στιγμιαία, μια ταραχή την περάσαμε χτες.
Είχε μεγάλη επιτυχία η φάρσα.
Οπότε χαλαρά όπως λέτε και εσείς στη Θεσσαλονίκη.
Έχουμε χρόνο να τα πούμε.
Το καλό είναι ότι τα δεντράκια αυτά είναι ανθεκτικά (νομίζω) οπότε μια χαρά θα πας.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο Μέλος με τον Φίκο του!

Δημοσίευση από marios »

Καλώς τον!
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νέο Μέλος με τον Φίκο του!

Δημοσίευση από Lazorik »

Το μόνο που θα έκανα για αρχή είναι μεταφύτευση,θα αντικαθιστούσα δηλαδή όλο το παλιό υπόστρωμα με νέο για να ξέρω τι γίνεται στις ρίζες. Το νέο καλό είναι να έχει τουλάχιστον 50% ανόργανο υλικό (πχ ψιλή ελαφρόπετρα) και επειδή το έχεις σε εσωτερικό χώρο ακόμα περισσότερο. Στη Θεσ/νίκη έχεις και άμεση πρόσβαση στην πηγή της ελαφρόπετρας που παραγγέλνουμε πολλοί. Θα απέφευγα και τον συχνό ψεκασμό στα φύλλα για να μην έχω θέματα με μύκητες αν και στους φίκους αρέσει η υγρασία στην ατμόσφαιρα. 
Όσον αφορά το φόρουμ δεν κλείνει, ήταν πρωταπριλιάτικο αστείο  :dance: (αν και τσίμπησα κι εγώ στην αρχή  :whistle:   ).

Topic author
Kaplanis_K.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Μαρ 2018, 18:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο Μέλος με τον Φίκο του!

Δημοσίευση από Kaplanis_K. »

[justify] Καλησπέρα, καλό μήνα και καλώς σας βρήκα. Αργοπορημένα, μιας και είδα ότι δυστυχώς το φόρουμ κλείνει, αλλά οι τελευταίες βδομάδες που το ανακάλυψα ήταν αρκετές για να διαβάσω πολλά πράγματα και να ενθουσιαστώ με τα μπονσάι, οπότε το δεντράκι κι εγώ δεν θα μείνουμε στον τόπο -θέλω να πιστεύω. Έχω ένα ficus-ginseng δωράκι κοντά στον ένα μήνα τώρα. Ζω στη Θεσσαλονίκη, με δύο βαθμούς διαφορά από το κέντρο σε θερμοκρασία και την περίφημη  < 80% υγρασία. [/justify]
[justify] Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες, το δεντράκι είναι απείραχτο όσον αφορά σε πιο τεχνικές παρεμβάσεις. Είναι μέσα στο σπίτι δίπλα στο παράθυρο ακριβώς. Μέχρι το απόγευμα παίρνει μπόλικο φως και μια 2 ώρες κάποια αντηλιά αλλά καθόλου ήλιος φάτσα πάνω του.Ήθελα να περιμένω τις πρώτες μέρες φροντίζοντας τα βασικά (συνήθεια στο πότισμα και θέση). Κατα τ' άλλα περιμένω τις απαντήσεις σας μιας και δηλώνω άγνοια πέρα απ' όσα διαβάζω και όποια λογική έχω από προηγούμενη εμπειρία σε φυτά(μέτρια). Δεν κάνω υπερβολικές κινήσεις, το ποτίζω μόνο όταν ξεραίνεται το χώμα ελέγχοντας την υγρασία με το δάχτυλο και το ξυλάκι όπως έχω διαβάσει από άλλους και κάθε 5-6 μερούλες το γυρίζω περίπου όσο και το τεταρτο του ρολογιού. Τα φύλλα τα ψεκάζω καθημερινά μια φορά (παραπάνω το πολύ να το έχω κάνει 1-2 φορές), καλύπτοντας για  να μην στάζει το νερό στο χώμα όπως επίσης διάβασα. Αυτά είναι όσα κάνω για αρχή. Επίσης, παρουσιάζονται μαύρα στίγματα σε κάποια φυλλαράκια και τα συγκεκριμένα τα έκοψα αμέσως αφού έβγαλα τις φωτογραφίες που ήθελα για να σας δείξω. Διάβασα και επ' αυτού διάφορα αλλά επειδή απαντούσαν σε ζητήματα από απλές διαταραχές στη συνήθεια του δέντρου μέχρι μολυσματικες ασθένειες, δεν έκανα τίποτα παραπάνω απ' το να προσέχω αν γίνεται πιο συχνό το μαύρισμα μέχρι πάλι να μου πει κάποιος σωτήρας από 'δω κάτι πιο κατατοπιστικό. Σε μια από τις εικόνες έχω κυκλώσει ένα μαύρο στίγμα που υπάρχει πάνω στο κλαράκι και παρουσιάζει και μια υγρασία μαζί με αυτό το μαύρο χρώμα.Όπως βλέπετε δεν το κάνω εύκολο :P αλλά δεσμεύομαι τουλάχιστον ότι θα είμαι καλός μαθητής και δεν θα χρειαστεί να επαναληφθούν περισσότερες φορές τα ίδια λάθη. Στον όποιο χρόνο απομένει να επικοινωνούμε από εδώ.[/justify]
[justify] Περιμένω απαντήσεις σας, παρατηρήσεις σας, να με μαλώσετε και οτιδήποτε χρειαστεί για να καλοζωίσει το δεντράκι. Αν κάνω κάτι λάθος απ' τα λίγα που είπα ήδη πείτε το μου εννοείται. Επίσης, μην διστάσετε να μου πείτε τυχόν βήματα και ενέργειες όπως σε ένα μικρό παιδί, γιατί σε πολλά κοινά θέματα μπορεί κανείς να κάνει λογικά άλματα και να θεωρήσει ότι μιλάει σε κάποιον που ξέρει. Την τύφλα μου προς το παρόν :P .[/justify]
[justify] Έχω κι άλλες απορίες αλλά το αφήνω εδώ, νομίζω αρκετά είναι για αρχή να βάλουμε μια σειρά και τα υπόλοιπα θα τα πω στα αντίστοιχα θέματα. Ευχαριστώ, ξανακαλώς σας βρήκα και καλή άνοιξη με δέντρα ίσαμε τον Αμαζόνιο. :)[/justify]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση