Πρωτάρης με λεμονιά

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Πρωτάρης με λεμονιά

Δημοσίευση από Petros »

Καλώς ήρθες και απο μένα στην όμορφη παρέα του φορουμ.  :text-welcomewave:

Η γνώμη μου είναι να ασχοληθείς με γιουνίπερο έρποντα. 

http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?t=411

Kaplanis_K.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Μαρ 2018, 18:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πρωτάρης με λεμονιά

Δημοσίευση από Kaplanis_K. »

 Καλησπέρα και καλώς ήρθες κι από μένα. Γενικώς κάνε τον χρόνο φίλο και θα σε ανταμείψει ανάλογα, αν όχι σε οικονομία χρόνου, σίγουρα στην πρόοδο των δέντρων σου που θα έχει δικό της πρόγραμμα και διαφορετική έννοια του χρόνου από εμάς. Θα δεις πως υπάρχουν πολλά μικρά και μεγάλα πράγματα που αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Θα βλέπεις κάθε μέρα  και κάτι καινούριο, είτε είναι  τα φυλλαράκια του(ανοιξιάτικα δε.!) ή η γενική του συμπεριφορά.
 Είμαι κι εγώ νέος ξεκινώντας από ένα ficus που μου έκαναν δωράκι. Υπάρχουν και κάτι άλλα ξεκινήματα που τα κρατάω έκπληξη ακόμα για όλη την παρέα, αλλά θα δεις ότι κι εσύ λόγω θαυμασμού ή νέων ευκαιριών, όσο ασχολείσαι, με το καλό θα πειραματιστείς σε διάφορα δέντρα.
Όσον αφορά στο κομμάτι του πειραματισμού με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες,όπως λες, που το ήθελα κι εγώ αρκετά για να αφήσω χώρο στα λάθη, ο φίκος είναι επίσης κάτι καλό για να ξεκινήσεις, για να προσθέσω στα όσα προείπε ο φίλος Sim. Μπορείς να το διαμορφώνεις σιγά-σιγά,χωρίς να αποκλείεται ο χρόνος, απλώς σίγουρα διαφοροποιείται από δέντρο σε δέντρο αυτό. Πάντως πρόκειται για ανθεκτικό είδος. Κάποιοι μπορεί να το πουν και αθάνατο, αλλά ας μείνουμε στο ότι σε αφήνει να σφάλλεις που και που. :P  Κάπου προτιμάται για bonsai, κάπου όχι, αλλά όταν είσαι στην αρχή, το ότι είναι όλα ανοιχτά είναι κάτι το θετικό αν όχι και όμορφο για την διαδικασία.
 Επίσης, ψάξε παρέα με το διάβασμα τί σου αρέσει στο μάτι, τί ταιριάζει στον τόπο κ χώρο που κατοικείς και τις απαιτήσεις που σηκώνει εξ αρχής κάποιο είδος που θα κεντράρεις. Με πρώτο οδηγό το διάβασμα, θα εξασκήσεις την οπτική στο τί σημαίνει καλή προοπτική για ένα δέντρο που προορίζεται για bonsai. Κατά τ' άλλα για να πω και μια πιο προσωπική γνώμη, διανύουμε μία απ' τις καλύτερες εποχές απ' όσο καταλαβαίνει το επίσης αρχάριο μάτι μου! Ή απλώς η άνοιξη μου πάει :P Θα δούμε παρέα.
 Κααλως ήρθες ξανά, ό,τι και να διαλέξεις, εγώ προσωπικά σε δένω σε πρώτη φάση με την κατάρα της επικοινωνίας, περιμένω φωτογραφίες, άλλα νέα και με την ευχή μου του χρόνου ίδια εποχή να έχουμε οι νέοπες να δείξουμε όμορφα πράγματα και ακόμα παραπέρα! :welcome 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πρωτάρης με λεμονιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο Bonsaiforum.
Μια ελιά ή αγριελιά ή ένας γιουνίπερος θα ήταν ότι πρέπει για να ξεκινήσεις, Ψάξε στο φόρουμ και στην βιβλιοθήκη τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα δεντράκι από φυτώριο προκειμένου να εξελιχθεί σε bonsai.
Ότι απορία και ερώτηση έχεις εδώ είμαστε.

Topic author
Paris M
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 13:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πρωτάρης με λεμονιά

Δημοσίευση από Paris M »

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
Με μια γρήγορη μελετη επιεβαίωσα όσα γράψατε, αλλά ο χρόνος θα δείξει τι σοι φυτό ειναι.
Ο σκοπος μου ειναι το μεγαλώσω σαν μπονσαι και επειδη θέλει πολυ καιρο ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω με τι δεντρο να ξεκινήσω το πρώτο μου μπονσαι ???
Ιδανικα θα ηθελα ενα φυτο με λίγες απαιτήσεις αλλα να ειναι παράλληλα ανθεκτικό σε όλους τους πειραματισμούς που θα το υποβάλω.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Πρωτάρης με λεμονιά

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ειναι πιο πιθανό να είναι νερατζια εαν μιλάμε για μανταρινιά. Πάντως σιγουρα καποιο αγριο αλλο φυτό

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Πρωτάρης με λεμονιά

Δημοσίευση από alxalex »

εχω την εντυπωση οτι απο κουκουτσι λεμονιας δε μπορεις να παρεις δεντρακι λεμονιας...μαλλον νεραντζι θα σου βγι...βεβαια λογικα υπαρχουν και καποιοι που γνωριζουν καλυτερα για να σε καθοδηγησουν...παντως απ'οσα γνωριζω λεμονια παιρνεις με μπολιασμα πανω σε νεραντζια ισως και οχι απο σπορο λεμονιου..

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Πρωτάρης με λεμονιά

Δημοσίευση από marios »

Ξεκίνησες απο κουκούτσι λεμονιά; Έχεις κάποια φωτογραφία του;

Topic author
Paris M
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 13:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρωτάρης με λεμονιά

Δημοσίευση από Paris M »

Μολις έκανα εγγραφή στο φορουμ. Ξεκίνησα να ενδιαφέρομαι για τα φυτά απο ενα βίντεο που ειδα τυχαία στο γιουτουμπ . Αρχικά με ενδιέφερε να μεγαλώσω ένα δέντρο απο σπόρο και έτσι ξεκίνησα την μικρή μου λεμονιά. Απο ενα απλό κουκούτσι λοιπόν ξεκίνησα ενα μικρό φυτό ,το οποίο πάει πολύ καλά. Ο σκοπός μου πλέον ειναι ,μαζί με την βοήθεια σας !!!, να την κάνω το πρώτο μου μπονσάι.
Αυτά απο εμένα , θα τα ξαναπούμε σίγουρα....
Απάντηση