Καλως σας βρήκα και εγώ!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Καλως σας βρήκα και εγώ!

Δημοσίευση από Livstaras »

Καλώς ήρθες και από μένα!
Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα πεύκα, (ένα έχω και δεν του έχω κάνει ακόμα καμια εργασία για να δω πως ανταποκρινεται) άλλα απ΄αυτά που έχω διαβάσει, νομίζω και εγώ ότι το ποτίζεις πολύ. Δεν φαίνεται καλά, αλλά μου φαίνεται αρκετά υγρό στις φωτογραφίες. Εγώ περιμένω να στεγνώσει αρκετά το υπόστρωμα μέχρι να το ξαναποτισω.
Καλή επιτυχία.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Καλως σας βρήκα και εγώ!

Δημοσίευση από dimitrisf »

καλως ηρθες,ελπιζω να το εχεις σε εξωτερικο χωρο.Στην αναγνωριση θα σε βοηθησουν οι έμπειροι,τα κωνοφορα γενικα δεν αρεσκονται στο πολυ νερο,αναλογα βεβαια και το υποστρωμα,παντως εγω νομιζω οτι το ποτιζεις πολυ συχνα

Topic author
Yiobi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Ιουν 2019, 21:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλως σας βρήκα και εγώ!

Δημοσίευση από Yiobi »

:icon-confused: Καλησπέρα σε όλους,
Συγχαρητήρια για το πληρέστατο φόρουμ του οποίου την ανάγνωση ξεκινάω από τώρα.
Αφορμή να ψαχτώ για ένα φόρουμ ήταν ένα δώρο που μου έκαναν προ ημερών ένα "πευκοειδές" μπονσάι,
που δεν ξέρω τι είναι & πως πρέπει να φροντίσω.
Η μόνη μου εμπειρία είναι ένα μπονσάι από αγριοελιά το οποίο πέρα από τη λίπανση που ακολουθώ τις οδηγίες που μου είχαν δώσει, το έχω συνδέσει στο αυτόματο πότισμα και διατηρείται μια χαρά εδώ και 2-3 χρόνια.
Αν κάποιος μπορεί τουλάχιστον τι είδος είναι το παρακάτω ώστε να ψάξω να βρώ τι πρέπει να κάνω για να το διατηρήσω χωρίς πρόβλημα μέχρι να βρώ περισσότερες πληροφορίες και να οργανωθώ...
Μέχρι στιγμής το ποτίζω μέρα παρα μέρα και ήδη έχουν κάφετίσει κάτι βελόνες, θέλει περισσότερο ή λιγότερο  :icon-confused:
IMG_0103.JPG
IMG_0102.JPG
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση