Νέο μέλος από Κρήτη

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από Harris »

Σχετικά με τα άλλα δέντρα ανέβασε τα ξεχωριστά το κάθε ένα.
Όπως και για τα acer. Αυτά τα 3 acer γίνονται εύκολα πρε-μπονσαι. Ανέβασε ένα ένα να τα διαμορφώσουμε εδώ με όλη την παρέα μας.
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από manos82 »

Ευχαριστώ παιδιά, να ˊστε καλά. 
Η αλήθεια είναι οτι έχω μαζέψει υλικό αλλά είναι νωρίς ακόμα για το επόμενο βήμα. Όπως έχω γράψει οι ελιές θα μείνουν σε ελεύθερη ανάπτυξη για φέτος και τα acer είναι νέα ακόμα. Στα κωνοφόρα θα μπορούσα να κάνω κάποια διαμόρφωση μετά το καλοκαίρι αλλά δε βιάζομαι ιδιαίτερα.

θέλω και εγώ να κάνω χωριστές αναρτήσεις για τα δέντρα, και για να υπάρχει η εξέλιξή τους αλλά και επειδή θέλω τις συμβουλές σας, δεν έχω γνώμη για τη διαμόρφωση που θα πρέπει να κάνω. Οι γνώσεις μου περιορίζονται στα πολύ βασικά.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Μάνο καλώς όρισες στην παρέα του φόρουμ. Απ'ότι βλέπω έχεις μαζέψει πολύ καλό υλικό και είμαι σίγουρος ότι χρόνο με το χρόνο τα δεντράκια σου θα γίνουν πολύ όμορφα. Θα πρότεινα να αρχισεις να ανεβάζεις το καθένα σε ξεχωριστή ανάρτηση ώστε με τον καιρό να φαίνεται η εξέλιξη του κάθε δέντρου. Εκτός από τις ιδέες και τις εμπειρίες που μοιραζόμαστε μέσω των αναρτήσεων στο φόρουμ, οι οποίες είναι χρήσιμες για όλους, μετά από 2 ή 3 χρόνια θα μπορείς να συγκρίνεις πως ξεκίνησαν τα δέντρα σου και πως έχουν διαμορφωθεί με τον καιρό. Καλή συνέχεια

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από nadim »

Με φόρα ήρθες! καλως ήρθες στη παρέα λοιπόν! Σε έχω ήδη ζηλέψει για τις ελίες που έχεις μαζέψει και πως θα μπορούσαν να εξελιχθούν!!
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από Rango »

Πολύ όμορφα όλα αλλά αυτό το μεσαίο το κοκκινάκι είναι έρωτας! Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από milly »

Μπραβο manos82 πολυ ομορφα δεντρακια εχεις και καποια που θα φανουν με τον καιρο .Φενετε οτι το αγαπας συνιχισε ετσι πιστευω θα δουμε ομορφα πραγματα απο σενα...
These users thanked the author milly for the post:
manos82 (28 Μάιος 2020, 22:36)
Rating: 7.14%

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από manos82 »

Καλησπέρα,
αυτά είναι τα acer που έχω, είναι σε γλάστρα και τα έχω ένα χρόνο περίπου. Όπως έγραψα στην αρχή απέχουν πολύ στο να χαρακτηριστούν bonsai αλλά υπάρχει υπομονή.
acer.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από manos82 »

Κάποιες φωτογραφίες από τα φυτά μου.

Τα acer μου, τα έχω αγοράσει από ηλεκτρονικό κατάστημα, τα έχω ένα χρόνο σχεδόν στην κατοχή μου
1. acers.jpg
Κάποιες ελιές που έχω. Οι περισσότερες είναι αγριελιές που βγήκαν από χωράφι μου το χειμώνα που μας πέρασε γιατί θα γίνονταν εργασίες στο σημείο αυτό, παλιότερα, πριν από πολλά χρόνια, είχαν κοπεί από τον πατέρα μου για να αδειάσει ο χώρος. Μία από αυτές, εκείνη δίπλα (αριστερά από την γλάστρα) είναι καταβολάδα που είχα κάνει πριν από 2 χρόνια σε ελιά. Είχαν κλαδευτεί κατά τη φύτευση και έχουν αφεθεί σε ελεύθερη ανάπτυξη.
2. olives.jpg
3. olives.jpg
4. olives.jpg
Μία ακόμα ελιά που έχω, την είχα βγάλει από το χωράφι την Καθαρά Δευτέρα που μας πέρασε. Την έχω βάλει σε γλάστρα και πετάει κλαδιά και φύλλα σαν τρελή. Μου αρέσει γιατί έχει πολύ χοντρό κορμό αλλά ιδανικά θα ήθελα να έχει τα κλαδιά πιο χαμηλά.
5. olive.jpg
6. olive.jpg
Κάποιες ροδιές που έχω κάνει καταβολάδα...
7. pomegranate.jpg
Τα κωνοφόρα μου. Τα αγόρασα τα Χριστούγεννα από τα lidl ως Χριστουγεννιάτικο δέντρο, τα έβαλα σε γλάστρα και περιμένω να δω πως θα ανταποκριθούν το καλοκαίρι.
8. conifers.jpg
Δοκιμή εφαρμογής της τεχνικής της μαύρης σακούλας σε μία ελίτσα που είχα μαζέψει. Φαίνεται να έχει αποτέλεσμα...
9. black.jpg
Μία από τις ελιές που έδειξα νωρίτερα. Ενώ όλες οι άλλες πάνε καλά και πετάνε κλαδιά αυτή έχει μείνει πίσω. Πετάει χαμηλά αλλά δεν την βλέπω ιδιαίτερα δυνατή. Το ίδιο είχα παρατηρήσει οτι έκανε και στο χωράφι που την είχα. Έβγαζε κλαδιά και φύλλα αλλά δεν μεγάλωναν ιδιαίτερα...
10. black.jpg
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Ανέβασε κάποιο δέντρο σου acer. Είναι πιο εύκολα δέντρα για να ξεκινήσεις ένα μπονσαι.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από manos82 »

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
 ονομάζομαι Μανόλης και ζω μόνιμα στην Κρήτη.
 Είχα πάντα τριβή με δέντρα, τώρα τελευταία έχω στην κατοχή μου και κάποια σε γλάστρες, ελιές περισσότερο, acer και κάποια κωνοφόρα. Τίποτα που να πλησιάζει σε bonsai όμως, μου αρέσει η ενασχόληση μαζί τους και θα ήθελα με το χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο.
 Καλώς σας βρήκα και πάλι.
Απάντηση