Νιούφης

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από Sim62 »

Όχι δεν νομίζω να είναι όλα συγκεντρωμένα κάπου. Υπάρχουν όλα όμως αν τα ψάξεις. Περιττό να σου πω βέβαια ότι μας έδωσες μια πολύ ωραία ιδέα που σίγουρα θα την ψάξουμε.
These users thanked the author Sim62 for the post:
Mano0 (17 Φεβ 2021, 13:48)
Rating: 7.14%

Topic author
Mano0
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από Mano0 »

Πολλή και συμπυκνωμένη πληροφορία! Ειλικρινά ευχαριστώ.
Μου αρέσει που η εμπειρία μπορεί να μπει τόσο περιεκτικά και άμεσα σε λίγες γραμμές.
Λέω να κάνω και τα τρία. Είναι ένα έξοδο που μπορώ να διαχειριστώ. Φυσικά μιλάω για κάτι οικονομικό.
Μία τελευταία ερώτηση σε σχέση με το φόρουμ: υπάρχει κάπου μαζεμένο υλικό (κείμενα, ΥΤ βίντεο, φωτογραφίες) για το ξεκίνημα; Το έψαξα λίγο -όχι εκτεταμένα- και δεν βρήκα κάποια συγκεκριμένη κατηγορία για νεοφερμένους.
Και πάλι ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλώς ήρθες στο Bonsai forum.
Έχω μία πολύ συγκεκριμένη άποψη για το πώς ξεκινάει κανείς καλύτερα σε αυτή την ασχολία μας.
Με δεντράκι από φυτώριο κατάλληλο να διαμορφωθεί σιγά σιγά σε bonsai. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει αυτό το αρχικό υλικό μπορείς να διαβάσεις σε αρκετά topics στο φόρουμ και στην βιβλιοθήκη μας. Αν χρειαστείς παραπάνω πληροφορίες κάνε τις ερωτήσεις.
Είδη που ενδείκνυνται και που είναι ανθεκτικά στη χώρα μας αλλά και συγχωρούν λάθη είναι οι ελιές, οι γιουνίπεροι, οι ροδιές, τα πυξάρια ανάμεσα σε αρκετά άλλα.
Το να αγοράσεις "έτοιμο" Bonsai τουλάχιστον στην αρχή δεν είναι απαραίτητο. Όχι τουλάχιστον μέχρι να εξοικειωθείς με την ιδέα και να μάθεις τις συνθήκες περιποίησης τους. Εκτός αν είναι κάποιο στα μέτρα των οικονομικών δυνατοτήτων σου. Φθηνό θα έλεγα πιο συγκεκριμένα.
Το ξεκίνημα με σπόρους δεν το θεωρώ καλή επιλογή. Μέχρι να δεις, αν δείς !!, κάποιο μετρήσιμο και ανταποδοτικό αποτέλεσμα θα έχεις ήδη χάσει το ενδιαφέρον σου (θα έχουν περάσει αρκετά χρόνια). Οι Ιάπωνες, Κορεάτες, Ινδονήσιοι, Κινέζοι που τα bonsai είναι για αυτούς σοβαρή επαγγελματική δραστηριότητα ασχολούνται εκτεταμένα με την φύτευση σπόρων ακριβώς γιατί σκέφτονται με όρους πενταετίας η δεκαετίας τουλάχιστον. Να μην αναφέρω καθόλου τους Ιάπωνες που φυτεύουν σπόρους για την επόμενη γενιά ή και γενιές των διαδόχων τους.
Κάτι τελευταίο. Κανένα δέντρο bonsai δεν θα μπορούσε ποτέ να χαρακτηρισθεί σε απόλυτο βαθμό "έτοιμο". Ακόμη και δείγματα αξίας χιλιάδων η δεκάδων χιλιάδων ευρώ που έχουν φτάσει σε κάποιο βαθμό ολοκλήρωσης πάντα χρειάζονται και απαιτούν εργασίες διαμόρφωσης ακριβώς επειδή μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς που δεν παύουν να αναπτύσσονται έστω και περιορισμένα στα τελικά στάδια.
Καλή αρχή λοιπόν, ελπίζω το ξεκίνημα να σε συναρπάσει και όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα θα σε διαβεβαιώσουν, το ταξίδι μετράει περισσότερο από τον προορισμό.
These users thanked the author Sim62 for the post:
Mano0 (16 Φεβ 2021, 01:05)
Rating: 7.14%

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από marios »

Καλώς ήρθες. Βασικά δεν θα έλεγα σπόρους αλλά ενα δέντρο. Σπόρους παράλληλα.
These users thanked the author marios for the post:
Mano0 (16 Φεβ 2021, 01:05)
Rating: 7.14%

Topic author
Mano0
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από Mano0 »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από karesansui »

Καλωσόρισες στο ...σπορ του μπονσάι.
Σωστός ο προβληματισμός σου για το πώς να ξεκινήσεις.
Γνώμη μου, να πάρεις δύο. Ένα ήδη διαμορφωμένο και ένα "θάμνο"
Το ήδη διαμορφωμένο θα σε βοηθήσει να μπεις σιγά σιγά στο κλίμα και το αδιαμόρφωτο θα σου προσφέρει πεδίο πειραματισμού.
Καλή αρχή!
These users thanked the author karesansui for the post:
Mano0 (15 Φεβ 2021, 16:39)
Rating: 7.14%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Mano0
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από Mano0 »

Ναι το φαντάζομαι αυτό για τους σπόρους, γι' αυτό είπα να το κάνω ταυτόχρονα. Θα ήταν καλή ιδέα να πάρω ένα ήδη διαμορφωμένο δενδάκι και καθώς ανθίζει και μεγαλώνει να το συντηρώ ή μήπως να πάρω ένα "θάμνο" και να προσπαθήσω να το διαμορφώσω εξαρχής? Επειδή δεν έχω καμία εμπειρία σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να πάρω ένα ήδη διαμορφωμένο. Αυτό που με προβληματίζει είναι κατά πόσο θα μπορέσω να μάθω πάνω σε ένα "έτοιμο" δενδράκι.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!
Θα συμφωνήσω και εγώ 100% με τον Nadim. Όσο για το μπονσαι κιτ με σπόρους, καλό δεν μπορώ να πω αλλά θεωρώ ότι σπόροι υπάρχουν παντού και μέχρι οι σπόροι να γίνουν δέντρο που θα χρειαστουν σύρματα και εργασίες η φλόγα θα έχει σβήσει.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Mano0 (15 Φεβ 2021, 16:38)
Rating: 7.14%

Topic author
Mano0
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από Mano0 »

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Αυτό έλεγα να κάνω: να πάρω ένα δενδράκι και να μάθω σιγά σιγά. Παράλληλα σκεφτόμουν να πάρω κι αυτά το μπονσαι κιτ -με σπόρους- και να το συνδυάσω.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Νιούφης

Δημοσίευση από nadim »

Εξαιρετική επιλογή να το συνδυάσεις. θα μπορούσες να βγάλεις απίστευτες εικόνες με τα μελλοντικά σου μπονσάι, ή και βιντεο!!
Καραντίνα και ξερό ψωμί. Υλικό αμέτρητο να δείς και να διαβάσεις. Κανάλια youtube με πολλες πληροφορίες για αρχάριους εώς και "μαστερ".
Αν θες τη συμβουλή μου, αγόρασε ενα δενδράκι απο κάποιο φυτώριο, μικρό απλό για αρχή, για να δείς αν θα μπορέσεις να το συντηρήσεις. Σαν τα κατοικίδια έτσι και τα δένδρα θέλουν φροντίδα. Και πολλοί τα ξεχνάνε ( και δεν τα ποτίζουν για μέρες) , κάτι που δεν αποτελεί καλο χαρκτηριστικό αν θες να ασχοληθείς με το "αθλημα".
Αργότερα οταν θα εχεις παρει γνώσεις, το αναβάζεις το φόρουμ και ξεκινάς να το διαμορφώνεις. Καλή αρχή!!
These users thanked the author nadim for the post:
Mano0 (15 Φεβ 2021, 16:38)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Mano0
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Νιούφης

Δημοσίευση από Mano0 »

Καλησπέρα στην παρέα. 
Πριν λίγες ημέρες μου ήρθε η ιδέα να ασχοληθώ με το σπορ. Σας βρήκα ψάχνοντας τριγύρω - πολύ εντυπωσιακό το φόρουμ σας!

Δεν ξέρω ακόμα πώς να αρχίσω και το ψάχνω.

Είμαι κινηματογραφιστής - σκηνοθέτης. Άλλες ασχολίες μου είναι ταξίδια με μοτοσικλέτα και παρασκευή ψωμιού!

Αυτά τα ολίγα για εμένα!

:dance:
 
Απάντηση