Νέο μέλος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από nadim »

giannis.batis έγραψε:
26 Φεβ 2021, 22:58
Δεν κατάλαβα αυτό για την κόκκινη γραμμή καλά που μου είπες φίλε nadim και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο κλαδάκι να κρατήσω ως κορυφη

 
λογικο, εφοσον δεν ανεβηκε ποτε η φωτογραφια... χαχα
Screenshot_2.png
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

giannis.batis έγραψε:
23 Φεβ 2021, 22:18
...... Απλά έλεγα να του κάνω μια πρώτη διαμόρφωση , όχι κάτι επιθετικό και δεν μπορώ να βάλω με το μυαλό μου κάτι. Δεν έχω κάποιο στυλ που μου αρέσει οπότε είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις! ......


 
 Καλορίζικο !!!!!!  Εικόνα

Δεν θα σταθώ στην αγορά εάν ήταν πετυχημένη ή όχι. Σαν αρχάριοι όλοι μας έχουμε κάνει κάποιες αγορές από τον ενθουσιασμό κυρίως
και όχι από την γνώση-εμπειρία της επιλογής και των δυνατοτήτων πού μπορεί να έχει το φυτό γιά την εξέλιξή του σε ένα καλό πρέ μπονσάι.

Κάνω μία μικρή και πολύ απλή διαμόρφωση. Θα έλεγα (όσο πικρό και αν ακούγεται) να το βάλεις σε μία άκρη και να το  ‘’ ξεχάσεις ‘’ για
τά επόμενα 3-4-5-6 χρόνια κλαδεύοντάς το μία φορά το χρόνο και περιμένοντας νά μεγαλώσει και να μεστώσει αυτό και εσύ.

Προσπάθησε την επόμενη φορά να αγοράσεις ‘’ κορμό’’ .  Τά κλαδιά θα τά φτιάξεις αργότερα.


Για τις συμβουλές στείλε καμία μπριτζόλα.  ΕικόναΕικόνα


Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
giannis.batis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 13:34
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από giannis.batis »

Δεν κατάλαβα αυτό για την κόκκινη γραμμή καλά που μου είπες φίλε nadim και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο κλαδάκι να κρατήσω ως κορυφη

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από nadim »

Γενικά θα πω απο προσωπική εμπειρία, οτι δεν τα πανε και τρομερά καλά οι γιουνίπεροι με πολλές εργασίες μέσα στην ίδια χρονιά. Δεν θα σου ξεραθούν εύκολα, αλλα δεν θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. έχει ήδη μια φυσική μορφή το δένδρο σου που είναι αρκετά ελκυστική. Και θα στηριζόμουν σε αυτή. Οπότε χωρίς συρματα και περίεργες τεχνικές, εγώ θα διατηρούσα το φυτό ως έχει, κλαδεύοντας στην κοκκινη γραμμή τον "αρχικό κορμό¨ απο ότι καταλαβαίνω απο τις φωτογραφίες, και κρατώντας ως κορυφαίο το πρώτο κλαδί που σχηματίζεται απο τον κορμό. Έπειτα, έχωντας δώσει την πρωταρχική μορφή, θα κλάδευα όλα τα κλαδάκια που είναι ξερά, αλλα και όσα φυτρώνουν απο την κάτω μεριά των κλαδιών.
Μετά την καλοκαιρινή περίοδο θα δείς πως θα έχει αντιδράσει το φυτό σου, και αν είναι υγιές και δυνατό, ίσως κάνεις και κανένα συρμάτωμα για να φτιάξεις και τα υπόλοιπα κλαδια.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
giannis.batis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 13:34
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από giannis.batis »

Ναι το έχω σε εξωτερικό χώρο .Η μόνη αλλαγή όπως προείπα είναι η μεταφύτευση που έχει γίνει εδώ και 2 εβδομάδες . Το υπόστρωμα που έφτιαξα είναι 2: κομπόστ 1:περλίτη 2: σπασμένο τούβλο και ποτίζω όταν νιώθω ότι έχει στεγνώσει. Γενικά πάει καλά θεωρώ. Απλά έλεγα να του κάνω μια πρώτη διαμόρφωση , όχι κάτι επιθετικό και δεν μπορώ να βάλω με το μυαλό μου κάτι. Δεν έχω κάποιο στυλ που μου αρέσει οπότε είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις!
These users thanked the author giannis.batis for the post:
Hfestion (23 Φεβ 2021, 23:41)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Hfestion »

giannis.batis έγραψε:
21 Φεβ 2021, 23:49
Δεν έχω πειράξει ρίζες ...όπως είδα σε βίντεο στο youtube απλώς με ένα πιρούνι αφαίρεσα το χώμα που είχε (όχι όλο) και άλλαξα γλάστρα
 
Μία χαρά! Ελπίζω να το έχεις μόνιμα σε εξωτερικό χώρο. Άστο να προσαρμοστεί λίγο και και παράλληλα μπορείς να κάνεις πρόβες για πρώτη την πρώτη σου διαμόρφωση. Έχεις κάτι στο μυαλό σου? 
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον!

Topic author
giannis.batis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 13:34
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από giannis.batis »

Δεν έχω πειράξει ρίζες ...όπως είδα σε βίντεο στο youtube απλώς με ένα πιρούνι αφαίρεσα το χώμα που είχε (όχι όλο) και άλλαξα γλάστρα

Ναι δίπλα έχω ένα ενυδρείο μικρό (30λιτρα με ένα μονομάχο ) και έχει λίγο μοντε καρλο εξού και το co2

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!
Ωραίο το δεντράκι σου. Έκανες μεταφύτευση? Πειραξες ρίζες ή απλά το μετέφερες σε άλλο pot?

Βλέπω κάτι φουλ φυτεμένο δεξιά και μια μπουκάλα co2 να κρέμεται???

Topic author
giannis.batis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 13:34
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Νέο μέλος

Δημοσίευση από giannis.batis »

Καλησπέρα σε όλη την παρέα 
Ονομάζομαι Γιάννης και είμαι 35χρ. Είμαι κρεοπώλης και πρόσφατα κόλλησα με την ιδέα του να ασχοληθώ και εγώ με τα μπονζάι.
Εδώ και δύο βδομάδες έχω στην κατοχή μου έναν γιουνιπερο από ένα τοπικό φυτωριο.
 Όντας εντελώς άσχετος με το "χόμπι" των μπονζάι θα ήθελα την γνώμη σας . Το μόνο που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι να το βάλω σε νέα γλάστρα γιατί η γλαστρουλα που ήταν το φυτό ήταν σπασμένη και μετά από ένα δυο βιντεάκια έκανα την μεταφύτευση. 
Απο εργαλεία έχω μόνο ένα ψαλίδι και λιγο μονόκλωνο καλώδιο.
Είναι νωρίς σύρμα και κλάδεμα ; Δεν έχω ιδέα και από τα δύο 😋
​​​​​​ Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση