Νέο μέλος και αρχάριος.

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος και αρχάριος.

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Topic author
tsapas2
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Απρ 2021, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος και αρχάριος.

Δημοσίευση από tsapas2 »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας. Θα ψάξω να βρω μια πιο κατάλληλη γλάστρα και το βάλω εκεί καθώς και να βγάλω τα σύρματα.
Σχετικά με τον χώρο που το έχω θεωρείται ότι αν το έχω σε εξωτερικό χώρο θα αντέξει τις χαμηλές θερμοκρασίες? Είμαι από Καστοριά και το χειμώνα έχει αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες. Μια άλλη σκέψη που έκανα είναι να το έχω έξω από την άνοιξη με χρι τέλος καλοκαιριού και μετά να το βάζω σε εσωτερικό χώρο αλλά δεν ξέρω μήπως αυτό είναι μεγαλύτερο σοκ για το δέντρο. 
​​​​​​
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος και αρχάριος.

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ.
Να κάνεις αυτό που λέει ο Θάνος, να το βάλεις σε ένα μεγαλύτερο γλαστράκι γιατί οι ρίζες του βλέπω έχουν πάρει τον ανήφορο.
Μην αφαιρέσεις ούτε να ξεπλύνεις τελείως όλο το χώμα από τις ρίζες γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις τον κατάλληλο βαθμό εμπειρίας για κάτι τέτοιο.
Απλά να ξεμπερδέψεις τις εξωτερικές ρίζες γύρω - γύρω και λίγο από το κάτω μέρος με απαλές κινήσεις με ένα λεπτό ξυλάκι ή καλύτερα με τα δάκτυλα και μετά να το τοποθετήσεις ξανά στο νέο δοχείο συμπληρώνοντας από παντού (και από κάτω) με νέο υπόστρωμα / Επειδή για να αναλύσουμε τι υπόστρωμα χρειάζεται θα χρειαστεί να συζητάμε πολλές ώρες, για ευκολία μπορείς να πάρεις υπόστρωμα για ορχιδέες και υπόστρωμα για κάκτους και να τα αναμείξεις. Οι ρίζες στο νέο δοχείο να βρίσκονται κάτω από το υπόστρωμα.
Επίσης αφαίρεσε αμέσως (γιατί θα κάνουν ζημιά) με ένα κόφτη τα σύρματα γιατί αυτός που τα έβαλε σίγουρα δεν ήξερε τι έκανε. Εσύ ο ίδιος με μια πρόχειρη έρευνα στο youtube σίγουρα θα το έκανες πολύ καλύτερα.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέο μέλος και αρχάριος.

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον. Είναι γερό δέντρο απλά θέλει κάποια φροντίδα. Είναι εξωτερικού χώρου η ονομασία του είναι ποδόκαρπος.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Νέο μέλος και αρχάριος.

Δημοσίευση από thanos75 »

Έχω και γω ένα τέτοιο δεντράκι. Τον πρώτο χρόνο που το είχα πάρει το είχα μέσα και άρχισαν να μαυρίζουν και να πέφτουν τα φύλλα του. Τελικά χάθηκε το μισό και σταμάτησε η κάτω βόλτα μόλις το έβγαλα έξω. Ουσιαστικά αφαιρώντας το ξερό κομμάτι έφυγε η καμπύλη που έτσι κι αλλιώς δεν μου άρεσε.
Αυτό που θα πρότεινα, μιας και η εποχή είναι καλή, να το μεταφυτεύσεις σε μια πιο ανοιχτή γλάστρα. Να απλώσεις τις ρίζες χρησιμοποιώντας ένα υπόστρωμα με καλή αποστράγγιση. Με αυτό τον τρόπο θα ενισχύσεις το ριζικό σύστημα που μάλλον τώρα ασφυκτιά και θα μπορέσεις να ασχοληθείς με τη διαμόρφωση.
Λένε ότι έχει ευαίσθητο ριζικό σύστημα, αλλά εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στις δύο μεταφυτεύσεις που έκανα με πλύσιμο ρίζας και αλλαγή τελείως του υποστρώματος (δεν το προτείνω αν δεν έχεις εμπειρία). Θα προσέξεις ότι οι ρίζες έχουν κάτι σαν σκόνη τριγύρω τους, μην σε ανησυχήσει είναι φυσιολογικό. 

Topic author
tsapas2
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Απρ 2021, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος και αρχάριος.

Δημοσίευση από tsapas2 »

Έχεις δίκιο. Ορίστε μερικές φωτογραφίες ελπίζω να μπορείτε να διακρίνεται κάποια στοιχεια
IMG_20210412_201854.jpg
 
IMG_20210412_201915.jpg
 
IMG_20210412_201920.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο μέλος και αρχάριος.

Δημοσίευση από Rango »

Καλημέρα και καλώς ήρθες!
Βάλε μας μερικες φωτογραφίες να δούμε και μείς το δέντρο σου!

Topic author
tsapas2
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Απρ 2021, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο μέλος και αρχάριος.

Δημοσίευση από tsapas2 »

Καλησπέρα στην ομάδα.

Πριν 3 μέρες βρέθηκε στα χέρια μου το πρώτο μου δέντρο bonsai. (πάντα θαύμαζα τα δεντρα bonsai και τους δημιουργούς τους για την αφοσίωση που χρειάζεται για να μεγαλώσεις ένα τέτοιο δέντρο αλλά ποτέ δεν είχα μπει στην διαδικασία να έχω στην κατοχή μου ένα γιατί είμαι παντελώς ασχέτως γενικά με τα φυτά.) Το δεντράκι που μου δώρισαν είναι ένα podocarpus, μικρό σε ηλικία αγορασμένο από κατάστημα..Εχω διαβάσει κάποια πράγματα για τα bonsai αλλά μου φαίνονται βουνό. Το δεντράκι ήρθε στην γλάστρα του έχει ήδη σύρμα για να σωθεί σχήμα και λογικά έχει γίνει και κάποιο κλάδεμα απ όσο καταλαβαίνω. 
Οι ερωτήσεις μου είναι πολλές και κάθε μέρα δημιουργούνται και καινούριες αλλά οι πιο βασικές που με απασχολούν τώρα είναι οι παρακάτω. 
1) εκτός από το πότισμα, που απ όσο διάβασα καλό είναι να διατηρητε το χώμα υγρό οπότε το ψεκαζω με ένα ψεκαστηρι μια φορά την μέρα για να κρατάει την υγρασία, τι γινεται με το λίπασμα? Πρέπει να αγοράσω κάποιο λίπασμα και να το χρησιμοποιώ ανά τακτά χρονικά διαστήματα? 
2) το σύρμα το αφήνω πάνω στο δέντρο ή πρέπει να το αφαιρέσω κάποια στιγμή? 
3)ισχυει ότι πρέπει να αλλάζω το χώμα κάθε 2 χρόνια? 
4) Μπορώ να το κλαδεύω οπότε θέλω η μόνο την άνοιξη? 

Συγνώμη αν κούρασα. 
Ευχαριστω εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια. 
Απάντηση