Νέο μέλος και αρχάρια

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος και αρχάρια

Δημοσίευση από Hfestion »

Irida4 έγραψε:
17 Απρ 2021, 21:09
Δυστυχώς ροδιτσα νάνα δεν κατάφερα να βρω.... στο ένα φυτώριο μου είπαν ότι για κάποιο λόγο δυσκολεύονται να βρουν. Αγόρασα μια αζαλέα ή μάλλον καλύτερα να πω τρεις αζαλέες αφού τόσες ήταν στο γλαστράκι με κόστος 4 ευρώ και μια πικέα. Η πικεα δεν ήταν δικιά μου επιλογή μιας και δεν πολυσυμπαθω τα κωνοφόρα αλλά είχα μαζί την μικρούλα μου (προσπαθώ να την συμπεριλαμβάνω όσο μπορώ) η οποία φώναζε μαμά χριστουγεννιάτικο δέντρο!!! Τώρα με την μικρή βάλαμε στοίχημα να δούμε αν μπορούμε να τα κρατήσουμε ζωντανά μέχρι το φθινόπωρο που αποτι έχω διαβάσει μέχρι τώρα θα μπορέσουμε να ξεκινήσουμε μαζί τους δουλίτσες. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Πάντως θέλω με διορθώσετε αν κάνω λάθος αλλά και για τα δυο επειδή είναι εποχή ανθοφορίας δεν κάνουμε καμία εργασία σωστά;


 
Η αναζήτηση δέντρων είναι μια διαδικασία που απαιτεί και αυτή πολύ υπομονή και ψάξιμο. Στο φυτώριο που επισκεφτείκες σίγουρα θα υπήρχε κάτι που να σε βοηθούσε να ξεκινήσεις και να κάνεις το κέφι σου με λίγα χρήματα, όμως ενδεχομένως να μην ήξερες τι ακριβώς θα ήταν αυτό. 
​​​​Μπορείς να ψάξεις ποστ στο φόρουμ μας στην κατηγορία pre-bonsai ή virlual help και να δεις αρκετά παράδειγματα στο πως πρέπει να ξεκινάει κάποιος και ποια δέντρα δεν έχουν μέλλον. 

​​
 

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο μέλος και αρχάρια

Δημοσίευση από Rango »

Irida4 έγραψε:
17 Απρ 2021, 21:09
Δυστυχώς ροδιτσα νάνα δεν κατάφερα να βρω.... στο ένα φυτώριο μου είπαν ότι για κάποιο λόγο δυσκολεύονται να βρουν. Αγόρασα μια αζαλέα ή μάλλον καλύτερα να πω τρεις αζαλέες αφού τόσες ήταν στο γλαστράκι με κόστος 4 ευρώ και μια πικέα. Η πικεα δεν ήταν δικιά μου επιλογή μιας και δεν πολυσυμπαθω τα κωνοφόρα αλλά είχα μαζί την μικρούλα μου (προσπαθώ να την συμπεριλαμβάνω όσο μπορώ) η οποία φώναζε μαμά χριστουγεννιάτικο δέντρο!!! Τώρα με την μικρή βάλαμε στοίχημα να δούμε αν μπορούμε να τα κρατήσουμε ζωντανά μέχρι το φθινόπωρο που αποτι έχω διαβάσει μέχρι τώρα θα μπορέσουμε να ξεκινήσουμε μαζί τους δουλίτσες. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Πάντως θέλω με διορθώσετε αν κάνω λάθος αλλά και για τα δυο επειδή είναι εποχή ανθοφορίας δεν κάνουμε καμία εργασία σωστά;

 
Καλώς ήρθες και από μένα.
Περιμένουμε να δούμε τα δεντράκια σου. Άνοιξε όμως διαφορετικά θέματα για το καθένα για να είναι καλύτερα και για σένα. Εγώ για τις εργασίες συμβουλεύομαι πάντα της "εργασίες του μήνα" . Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεις ότι δεν έχουν καλό χώμα η περιορίζονται πολύ να τα βάλεις σε μεγαλύτερες γλάστρες χωρίς να πειράξεις ρίζες μέχρι να προσαρμοστούν. Ακόμα και από την αλλαγή περιβάλλοντος στον καινούργιο χώρο  θέλουν λίγο χρόνο να προσαρμοστούν. Καλή αρχή!!!
 

Topic author
Irida4
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος και αρχάρια

Δημοσίευση από Irida4 »

Δυστυχώς ροδιτσα νάνα δεν κατάφερα να βρω.... στο ένα φυτώριο μου είπαν ότι για κάποιο λόγο δυσκολεύονται να βρουν. Αγόρασα μια αζαλέα ή μάλλον καλύτερα να πω τρεις αζαλέες αφού τόσες ήταν στο γλαστράκι με κόστος 4 ευρώ και μια πικέα. Η πικεα δεν ήταν δικιά μου επιλογή μιας και δεν πολυσυμπαθω τα κωνοφόρα αλλά είχα μαζί την μικρούλα μου (προσπαθώ να την συμπεριλαμβάνω όσο μπορώ) η οποία φώναζε μαμά χριστουγεννιάτικο δέντρο!!! Τώρα με την μικρή βάλαμε στοίχημα να δούμε αν μπορούμε να τα κρατήσουμε ζωντανά μέχρι το φθινόπωρο που αποτι έχω διαβάσει μέχρι τώρα θα μπορέσουμε να ξεκινήσουμε μαζί τους δουλίτσες. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Πάντως θέλω με διορθώσετε αν κάνω λάθος αλλά και για τα δυο επειδή είναι εποχή ανθοφορίας δεν κάνουμε καμία εργασία σωστά;

Topic author
Irida4
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος και αρχάρια

Δημοσίευση από Irida4 »

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Sim62, με  προβληματίζουν οι κλιματολογικές συνθήκες γιατί αποτελούν περιορισμό στην επιλογή του δέντρου και γι αυτό τον λόγο θα εστιάσω σε δεντράκια της περιοχής που άλλωστε είναι και πιο εύκολα προσβάσιμα. Μέσα στην αυλή μου αυτή την στιγμή έχω παραφυάδες από πασχαλιές και φουντουκιές. Πυξάρια το χωρίο (γιατί μένω λίγο έξω από Πτολεμαΐδα) είναι γεμάτο και μάλιστα φίλη μου στην αυλή της έχει πυξάρια πάνω από τριάντα χρονών αλλά δυστυχώς όλα είναι χτυπημένα από τον ασθένεια που τα περιτριγυρίζει. 

Hfestion τα καλά της επαρχίας σχετικά με την οργανική ουσία. Έχω δικό μου κομπόστ καθώς επίσης  και πρόσβαση σε διάφορες κοπριές με καλύτερη όλων αυτή από τις κότες. Διάβασα ήδη ότι τα πλατύφυλλα είναι δύσκολα στον χειρισμό απλά σκέφτηκα ότι αυτά που έχω επειδή θα κοπούν και θα πεταχτούν ας γίνουν πείραμα.

Από εκεί και πέρα λέω να δω τι υπάρχει στα τοπικά φυτώρια που να είναι και συμβατό με το μικρόκλιμα της περιοχής.

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας, αν βρω κάτι ενδιαφέρον προς αγορά θα σας ανεβάσω φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας.  :-)
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος και αρχάρια

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!
Αν έχεις εμπειρία από βιολογικές καλλιέργειες και κομπόστ, σίγουρα θα έχεις πολύ καλά εφόδια οργανικής ουσίας.
Αρχικά διάλεξε δέντρα που ευδοκιμούν στην περιοχή σου και σου αρέσουν και σιγά σιγά θα βρεις τον δρόμο σου. Προσπάθησε αρχικά να βρεις δέντρα με μικρά φύλλα, τα πλατύφύλλα θα σε δυσκολέψουν.
Τέλος αν θες την γνώμη κράτα το κόψιμο της ρίζας σαν το τελευταίο στάδιο των δεντρων σου πριν μπει σε Ποτ. Ένα μπονσαι σίγουρα θα πρέπει να βρίσκεται μέσα σε ποτ, όμως αυτή η διαδικασία χρειάζεται εκπευδευση του δέντρου και του καλλιεργητη.
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος και αρχάρια

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες.
Ε, δεν θα έλεγα ότι δεν έχεις και καμμιά απολύτως εμπειρία, για παράδειγμα ασχολείσαι με σπόρους. Πολλοί στον χώρο, ίσως και εγώ ανάμεσα τους, υποτιμούμε την προοπτική να μεγαλώσουμε ένα δεντράκι bonsai από σπόρο. Ίσως γιατί μας πήραν τα χρόνια και μάλλον δεν θα προλάβουμε να το δούμε μεγάλο και "δυνατό" bonsai, αλλά και τα μικρά δεντράκια έχουν τη χάρη τους.
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην Πτολεμαίδα απλά μπορεί τα φυλλοβόλα να ξυπνάνε αργότερα.
Για το Ginseng συγχώρα με αλλά δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να σου πω κάτι. Είναι από τα φυτά που δεν ασχολούμαι.
Για την πασχαλιά και τις ροδιές ανεπιφύλακτα ναι !! Και τα δύο κάνουν υπέροχα bonsai και δεν τα θεωρώ δύσκολα για κάποιον που είναι στο ξεκίνημα. Άλλωστε και τα δύο είναι τυπικά μεσογειακά - βαλκανικά είδη τελείως εγκλιματισμένα στον Ελλαδικό χώρο, πράγμα που διευκολύνει πολύ. Αρκεί βέβαια όταν αφορά την προοπτική για bonsai να τηρεί κανείς τους κατάλληλους καλλιεργητικούς κανόνες για το κάθε είδος. Άρα θα πρέπει να διαβάσεις σχετικά.
Την άνετη πρόσβαση σε χωράφια και αυλές την εκμεταλλευόμαστε!!! Ότι δέντρο θες διάλεξε εκτός, κατά τη γνώμη μου βέβαια, από πλατάνια και μουριές. Το μεν πλατάνι δεν πρόκειται να επιβιώσει τελικά ποτέ σε γλάστρα, και η μουριά αλλά και το πλατάνι έχουν πολύ μεγάλα φύλλα και δύσκολα καταφέρνει κάποιος να τα φέρει σε μια αρμονική εικόνα σύμφωνα με τους αισθητικούς κανόνες των bonsai. Τα μεγάλα φύλλα δηλαδή ποτέ δεν θα ταιριάξουν αισθητικά με τον μικρότερο κορμό που αναζητούμε. Κοίτα για μηλιές, πυξάρια, καμέλιες, αζαλέες, μπουκαμβίλιες, Γιουνίπερους και προπάντων ελιές.
,

Topic author
Irida4
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο μέλος και αρχάρια

Δημοσίευση από Irida4 »

Καλημέρα σας, πριν από λίγες μέρες σε τυχαία αναζήτηση για τα bonsai βρέθηκα στην παρέα σας. Δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία απλά ήταν πάντα κάτι που με τράβαγε. Προσωπική εμπειρία έχω στα κηπευτικά (βιολογική καλλιέργεια, κομποστοποίηση, συλλογή και διατήρηση σπόρων κτλ κτλ ) και εδώ και ένα χρόνο περίπου  που απόκτησα το δικό μου σπίτι με αυλή και διάφορους χώρους προς εκμετάλλευση βρήκα την ευκαιρία να διευρύνω το εύρος των ασχολιών μου.

Έχω κάποια αρχικά ερωτήματα και θα ήθελα την καθοδήγησή σας.. Για να ξεκινήσω να σας πω ότι μένω Πτολεμαΐδα και ότι σήμερα το πρωί είχαμε παγετό κάτι πολύ συνηθισμένο για την περιοχή και ας είναι μέσα Απρίλη. (σας προϊδεάζω σχετικά με τις κλιματολογικές συνθήκες ).

1) Διάβασα μια ενδιαφέρουσα ανάρτηση για ένα ficus ginseng το οποίο φίλος του φόρουμ έκοψε διαδοχικά τις ρίζες. Μιας και έχω ένα στην κατοχή μου (αποκτημένο από την γνωστή αλυσίδα) να πειραματιστώ με τις ρίζες ή λόγω απειρίας να μην το προσπαθήσω;

2) Στην αυλή μου έχω τρία δέντρα syringa vulgaris με πολλές παραφυάδες. Θα μπορούσα με αυτές να πειραματιστώ  να δημιουργήσω ένα δασάκι ή το φυτό δεν ενδείκνυται;

3) Λατρεύω τις ροδιές και θα ήθελα να πειραματιστώ με μια punica granatum nana. Να το τολμήσω; ή δεν είναι για αρχάριους ; Δεν έχω βρει ακόμη κάποιο δεντράκι του είδους μιας και στην περιοχή δεν έχουμε και τα τρελά φυτώρια και δεν επιτρέπονται και οι μετακινήσεις.

4) Επίσης να σας πω ότι έχω πρόσβαση σε άπειρες αυλές και χωράφια με δενδροκαλλιέργεια, οπότε  μήπως κάποιος έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο δέντρο;


Σας ευχαριστώ και χάρηκα πολύ που σας βρήκα
Απάντηση