Eλια -Yamadori-2012-a

Εδώ παρουσιάζονται δέντρα που έχουν συλλεχθεί από την φύση.

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Επισης φταει και η θεση που εχει τοποθετηθη στο καφασι ..... ,αλλιως θα μιλουσαμε τοτε.

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Petros έγραψε:Καλό θα ήταν να το κόψεις χαμηλά για να κερδίσεις απο τον χοντρό κορμό και να έχεις σωστό σχήμα δέντρου!
Συγνώμη αλλα νομίζω οτι ποτέ δεν θα τα καταφέρεις να μοιάζει με πραγματικό δέντρο τωρα είναι 3 κούτσουρα. Εάν θέλεις να έχει σχήμα δέντρου θα πρέπει να κόψεις σχετικά χαμηλά...
Αλλά δεν θα καταφέρεις ποτέ καλό αποτέλεσμα έτσι...
Είναι η γνώμη μου.

Φιλικά
Πέτρος
ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΑ 3 ΧΟΝΤΡΑ ΚΛΑΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΚΡΑΙΟ ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΛΑΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΧΡΟΟΟΟΝΙΑ....,ΕΠΙΣΗς Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΝΤΡΕΜΕΛ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΣΑΙΟ ΚΛΑΔΙ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ ...,ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΦΥΛΛΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Petros »

Καλό θα ήταν να το κόψεις χαμηλά για να κερδίσεις απο τον χοντρό κορμό και να έχεις σωστό σχήμα δέντρου!
Συγνώμη αλλα νομίζω οτι ποτέ δεν θα τα καταφέρεις να μοιάζει με πραγματικό δέντρο τωρα είναι 3 κούτσουρα. Εάν θέλεις να έχει σχήμα δέντρου θα πρέπει να κόψεις σχετικά χαμηλά...
Αλλά δεν θα καταφέρεις ποτέ καλό αποτέλεσμα έτσι...
Είναι η γνώμη μου.

Φιλικά
Πέτρος
Άβαταρ μέλους

tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από tsantos »

Πολυ ωραια κινηση εχει Hombre,να τη χαιρεσε!!!
(δεν το ειχα δει το post τοσο καιρο) καλυτερα απο μια μερια γιατι διαβαζοντας το,ειδα οτι επιασε κ πολυ το χαρηκα!!!
Καλη συνεχεια [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Hfestion »

Bravo, ωραίο, περιμένουμε εξελίξεις.....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Hombre »

Νικολα εαν προσεξεις τα γραφομενα μου δεν διαφωνουμε καπου, αυτος ακριβως ειναι ο σκοιπος μου , δηλαδη να αφαιρεθει ο μεσαιος κορμος.
Το υλικο που χρησιμοποιω και συνιστω ανεπιφυλακτα στις ελιες ειναι 80% αμμος ποταμισια και 20% ελαφροπετρα στα πρωτα 3 χρονια απο την συλλογη του δεντρου και μετα .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από geogeo »

Πολύ ωραίο υλικό και έχει πετάξει σε αρκετά σημεία.[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/60.gif[/img]

Πολύ μου άρεσε η ιδέα να κάνεις καταβολάδα στο μεσαίο κλαδί γιατί έχει καλές προδιαγραφές…

Θα περιμένω να δω τις επόμενες κινήσεις…

Το έχεις σε 100% ανόργανο υπόστρωμα? Γιατί η ιδέα να το κάνω κι εγώ με φοβίζει λίγο…

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Λάζαρε, η ταπεινή μου γνώμη είναι, δια πρώτη κίνηση βλέπω ότι το εσωτερικό κλαδί πρέπει να φύγει, δια να μπορέσεις να το διαμορφώσεις πιο καλά.. Ο κορμός που μένει, έχει ωραία κίνηση...


[img]http://i1050.photobucket.com/albums/s41 ... untitled-2[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a-update

Δημοσίευση από Hombre »

Λοιπον μετα απο 6 μηνες και κατι σας παρουσιαζω την εξελιξη του δεντρου .
Η ελια ανταποκριθηκε παρα πολυ καλα , σε πρωτη φαση αφεθηκε σε ελευθερη αναπτυξη ωστε να δημιουργησει οσο το δυνατον πιο πλουσιο ριζικο συστημα .
Μεσα στο μηνα σχεδιαζω να την κλαδεψω και να κοντυνω το δεξι κυριως κορμο , στο μεσσαιο κορμο θα δοκιμασω να κανω εναερια καταβολαδα την ανοιξη μιας και εχει ενδιαφερον η κινηση του, παντως σε καθε περιπτωση θα αφαιρεθη.
Επιπλεον θα πρεπει να γινουν εργασιες ξυλογλυπτικης ωστε να αφαιρεθουν καποια εξωγκοματα στην βαση του δεντρου και να αποκτηση αρμονικο σχημα .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Hfestion »

ευχαριστω πολυ harris
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Harris »

Hfestion έγραψε:
Jean-Zac έγραψε:
Hombre έγραψε: σε 2-3 χρονια συγουρα θα το εξετασω πολυ σοβαρα



Καλά !!! Θα σου στείλω τότε τόν λογαριασμό !! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img]



(Εδώ είναι διαφορετικό σχέδιο. Κρατάω τα 2 δεξιά κλαδιά και το γέρνω 35 μοίρες δεξιά)

.



πως περιστρεφω εικονα μονο 35μοιρες?

Κατεβαζεις αυτο : http://www.dotpdn.com/downloads/pdn.html
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:
Hombre έγραψε: σε 2-3 χρονια συγουρα θα το εξετασω πολυ σοβαρα



Καλά !!! Θα σου στείλω τότε τόν λογαριασμό !! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img]



(Εδώ είναι διαφορετικό σχέδιο. Κρατάω τα 2 δεξιά κλαδιά και το γέρνω 35 μοίρες δεξιά)

.



πως περιστρεφω εικονα μονο 35μοιρες?
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από kapouland »

Πολύ ωραίο!!!!!!!!!!!!!!![img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Hombre έγραψε: σε 2-3 χρονια συγουρα θα το εξετασω πολυ σοβαρα

Καλά !!! Θα σου στείλω τότε τόν λογαριασμό !! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img]



(Εδώ είναι διαφορετικό σχέδιο. Κρατάω τα 2 δεξιά κλαδιά και το γέρνω 35 μοίρες δεξιά)

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Hombre »

Γιαννη θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου .
Το σχεδιο ειναι παρα πολυ ωραιο και σε 2-3 χρονια συγουρα θα το εξετασω πολυ σοβαρα αν μου το επιτρεψει και το ριζικο συστημα που θα εχει δημιουργηθει καθως το δεντρο εχει ριζες μονο απο την δεξια πλευρα η αριστερη ειναι μασιφ ξυλο επειδη το δεντρο καθοταν πανω σε ενα μεγαλο βραχο απο κατω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κάθε άνθρωπος έχει τις προσωπικές του απόψεις που συχνά όμως έρχονται σε αντιπαράθεση
με αυτές των άλλων συνομιλητών. Αυτό οφείλεται στις διαφορετικές αποκομισθείσες εμπειρίες
κυρίως από την πράξη και όχι από την μελέτη. Η εφαρμογή της μελέτης σε πράξη απαιτεί χρόνο
και επαναλαμβανόμενες προσπάθειες μέχρι να φτάσουμε στο σημείο της επιτυχίας. Τότε θα μας
είναι και εύκολο να δώσουμε και την πληροφόρηση η οποία θα είναι βεβαίως και τεκμηριωμένη
από τα αποτελέσματά μας. Αντιτίθεμαι στην συλλογή δένδρων από την φύση για δικούς μου λόγους,
αλλά εάν θα το έκανα θα ήμουν πολύ προσεκτικός στις όλες ενέργειές μου. Μπορεί να περίμενα 1-2-3
χρόνια πρίν φτάσω στο σημείο να το ‘’ξεθάψω’’. Ο ενθουσιασμός για το ‘’εύρημα’’ παραμερίζεται από
την λογική και από το σχέδιο εκμετάλλευσης των δυνατοτήτων του δένδρου στο σημείο που βρίσκεται.
Εφ όσον η μορφή του δένδρου με ικανοποιεί θα το κλάδευα και θα το άφηνα να ξαναπετάξει βοηθούμενο
από το ήδη υπάρχον ριζικό του σύστημα. Στην πορεία θα το συρμάτωναμε σκοπό να δώσω τις πρώτες
κατευθύνσεις και αργότερα θα προχωρούσα στην προεργασία της καταβολάδας ή την δημιουργία
περισσοτέρων επιφανειακών ριζών ανάλογα με το σχέδιο-πρόγραμμα αφαίρεσης του φυτού ή του
επιλεγμένου τμήματος. Στην ελιά για παράδειγμα δεν θα χρειαστεί να αγχωθούμε πολύ εάν δεν έχει
επιφανειακές ρίζες όταν την βγάλουμε από την γή. Αναπτύσσει γρήγορα ρίζες τοποθετημένο έστω
και σε σκέτο περλίτη. Βασικό όμως είναι η επιλογή του δένδρου ή του τμήματος που θα αφαιρέσουμε
να έχει κάποιες καλές προδιαγραφές οι οποίες αργότερα θα μας βοηθήσουν να σχηματίσουμε ένα καλό
μπονσάι. Διαφορετικά το αφήνουμε στην θέση του στην φύση γιατί το πράσινο που μας έχει μείνει
είναι λίγο. Ας μην ξεχνάμε ότι για τους περισσότερους από εμάς τα μπονσάι είναι ένα χόμπυ και δεν
πρέπει να φτάσουμε σε μία ψυχολογική κατάσταση μανίας και προβολής του ίδιου του εαυτού μας
δια μέσου αυτών. Δεν προσπαθούμε να δείξουμε ότι έχουμε το καλύτερο δένδρο και καταφέραμε να
γίνουμε οι μάστερ μέσα σε 5 χρόνια. Μπορούμε να περνάμε πολύ όμορφα παρέα με ένα φυτό που
αγοράσαμε 3-5 euro και να βελτιώνουμε την μορφή του, τις γνώσεις μας, τις τεχνικές μας αλλά και
τον ίδιο μας τον εαυτό. Γιατί όταν βελτιώσουμε τον χαρακτήρα μας θα ανακαλύψουμε δυνατότητες
και αισθήσεις που νομίζαμε ότι δεν υπάρχουν.


P.S. Ας με συγχωρέσει ο Λάζαρος που εκμεταλλεύτηκα τον χώρο του για να γράψω αυτές τις
προσωπικές απόψεις. Αφορούν γενικά τα yamadori.
Σαν αντάλλαγμα προσφέρω την άποψή μου για την διαμόρφωση της ελιάς.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

M4r0k1nos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 17 Μάιος 2011, 11:00
Τοποθεσία: Καρέας - Κολωνός/ ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από M4r0k1nos »

Ωραίος κορμός , χοντρό νεμπάρι , μεγάλα ποσοστά επιβίωσης χωρίς κάποιο ξερό κλαδί οπότε , κλήση 45 μοιρών δεξιά , uro στα κομένα κλαδιά , κόντεμα του δεξιού κλαδιού και sari μέχρι το uro στην γωνία και μικρά σχεδόν επίπεδα συννεφάκια , όπως αρμόζουν σε μια αγριελιά , άλλα μπροστά από τα κλαδιά και άλλα πίσω για την τρισδιάστατη όψη.

Μεγάλη φαντασία έχω δε λέω , αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να επιτευχθεί...[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... egreen.gif[/img]

Και φυσικά όλα αυτά κατα την ταπεινή μου γνώμη... δεν υποδεικνύω τίποτα. Καλή επιτυχία!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από kapouland »

ΤΙ ΘΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟ ΩΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με εκσκαφέα το μάζεψες βρε Λάζαρε;;; [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από karesansui »

Το ζήτημα των yamadori με βρίσκει σύμφωνο!
Για την "κωνικότητα" της ορθής γωνίας διαφωνώ![img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img]

Οι ελιές είναι ανθεκτικά ...όντα!! Θα ριζώσει μια χαρά!!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Eλια -Yamadori-2012-a

Δημοσίευση από karesansui »

Δεν δείχνει αρμονικό και ισορροπημένο το δέντρο με τόση απόσταση των επιμέρους κορμών! Σχεδόν ορθή γωνία!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση