Μικρή αγριελιά

Εδώ παρουσιάζονται δέντρα που έχουν συλλεχθεί από την φύση.
Απάντηση

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από takispen »

Πολύ ωραία η προτασή σου ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από Hfestion »

Σύμφωνα με την φωτογραφία σου σίγουρα θα έκοβα τα δύο κάτω κλαδιά. Μοιάζει λίγο με μια δική μου ελιά. Ρίξε μια ματιά



Για κάποιο λόγο σου αρέσει να αδικείς τα δέντρα σου με λάθος φωτογραφίες.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από takispen »

Σας στέλνω μία φωτογραφία για το πως είναι σήμερα. Καλό Πάσχα σε όλους
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από takispen »

Θα σας παρακαλούσα για τα σχόλια σας, γιατί είναι ένα δεντράκι που μου αρέσει πολύ
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από takispen »

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους. Μια μικρή ενημέρωση μετά από ενάμιση χρόνο
Τάκης
IMG_20161211_134052.jpg
IMG_20161211_134116.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από takispen »

Καλημέρα σε όλους,

Ευχαριστώ πού όλους για τις παρατηρήσεις σας, τόσο για την επιβίωση όσο και για την διαμόρφωση της ελίτσας. Θα σας κρατώ ενήμερους για την πρόοδο της.
Ως προς την συλλογή θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν έγινε από το βουνό ή το δάσος αλλά από ιδιόκτητο οικόπεδο.
Ως προς το κατακόρυφο κλαδί, το κράτησα γιατί σαν σύνολο μου θυμίζει ένα μικρό καράβι με το κατάρτι του και το δεξιό κλαδί σαν πανί

Ευχαριστώ και πάλι

Τάκης

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 24 Ιουν 2015, 14:53 --

Καλησπέρα σε όλους

Η ελίτσα 6 μήνες μετά
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από Hfestion »

Harris έγραψε:
takispen έγραψε:Καλημέρα σε όλους,

Η πρώτη μου προσπάθεια σε μια αγριελιά που έβγαλα το Σάββατο. Μου άρεσε πολύ η καμπύλη που παρουσιάζει στο δεξί κλαδί της. Η όλη εμφάνιση μου θυμίζει λύρα. οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο
Δεν παρουσιαζουμε YAMADORI που δεν εχουν εδραιωθεί στην γλάστρα τους 1 χρόνο τουλάχιστον. Διάβασε τους κανόνες εδω: http://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=41&t=4

Το θέμα κλειδώνει.
Αγαπητέ φίλε συνμποσαιστα, προσπαθούμε να μην παρουσιαζουμε δέντρα yamadori αν δεν έχουμε εξασφαλίσει την επιβίωση τους.
Όσο αναφορά την ελια σου, η καμπύλη έχει κάποιο ενδιαφέρον αλλά θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο σχήμα που δε μπορεί να το φτιάξει το ανθρώπινο χέρι.
Άφησε τη να ριζώσει και μας κάνεις update όταν θα έχεις εξασφαλίζει την επιβίωση της.

Με εκτίμηση
Hfestion
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

takispen έγραψε:Καλημέρα σε όλους,

Η πρώτη μου προσπάθεια σε μια αγριελιά που έβγαλα το Σάββατο. Μου άρεσε πολύ η καμπύλη που παρουσιάζει στο δεξί κλαδί της. Η όλη εμφάνιση μου θυμίζει λύρα. οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο

Επειδή ο marios σε περασμένο post σχολίασε ότι αυτό το δεντράκι δεν είναι κατάλληλο για bonsai, θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια του γιατί αυτό τον δέντρο δεν θα μπορούσε να γίνει bonsai. Το ρωτάω γιατί ο κορμός του κατ΄εμέ παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον ως προς το δεξιό του τουλάχιστον κομμάτι (η καμπύλη που παρουσιάζει ήταν από φυσικού).

Ευχαριστώ Πολύ

Ωραίο δεντράκι εγώ θα κλάδεβα τα κλαράκια να κοντύνουν λίγο και θα περίμενα !

Ps ας μην ακολουθούμε πάντα την ΡΟΗ των ρυθμών .....[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από karesansui »

Η αγριελιά αυτή, όσο και το παράδοξο (;) φυσικό της σχήμα παρακίνησε την συλλογή της δεν πληροί τα τυπικά προσόντα να γίνει μπονσάι ούτε προ μπονσάι!
Για να μην μακρυγορώ: Ο κορμός δεν παρουσιάζει κωνικότητα, το σχήμα της καμπύλης του κορμού δείχνει αφύσικο, το πάχος του(των) κορμού(ων) που εκφύεται από την βάση είναι δυσανάλογα λεπτό με αυτήν την ίδια την βάση του. Το σύνολο μοιάζει σαν δύο χαλκοσωλήνες που έχουν κολληθεί με λίγο παραπάνω κόλλα στην βάση τους!
Τι θα έκανα με το υπάρχον υλικό μορφολογικά εφόσον το έχω στα χέρια μου πλέον;
Θα έκοβα τον ευθύ κορμό από την βάση. Στον καμπύλο κορμό θα αφαιρούσα όλο το τμήμα πάνω από το πρώτο μεγάλο κλαδί στα αριστερά, διατηρώντας το σε όλο του το μήκος. Λογικά, μετά την ανάρρωση του δέντρου από την συλλογή, θα περίμενα την εμφάνιση και ανάπτυξη των νέων, τυχαίων οφθαλμών κατά μήκος του διατηρηθέντος κορμού και θα άφηνα τους βλαστούς να αναπτυχθούν ελεύθερα 1-2 χρόνια...
Το συζητάμε τότε πάλι...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από Harris »

Κάτι άλλο θα μπορούσε να γίνει όπως παρακάτω. Δώσε προσοχή και στο ποτ.
[img]http://cdn.superbwallpapers.com/wallpap ... 00x250.jpg[/img]
[img][/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

μια ακόμη οπτική γι αυτό το δέντρ, καλή δουλειά στο δετράκι σου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από Harris »

Κάτι μπορεί να γίνει μετά από 5+ χρόνια. Βέβαια καλό θα ήταν να μην γίνονται όλες οι εργασίες μαζεμένες και ειδικά για ένα δέντρο που βγήκε από την γη λάθος εποχή μεταφύτευσης.
Εκτός της άλλης μην βγάζουμε δέντρα απλά για να τα βγάλουμε, λάθος που γίνεται συχνά. (μια γνώμη ίσως βοηθούσε)
Θα μπορούσες με καλή/σωστή παρέα να πας σε ένα φυτώριο και να διαλέξετε ένα δέντρο όσο πιο κατάλληλο για μπονσάι.
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ro ... ouphug.gif[/img]
Νομίζω ότι σε ένα workshop Safari θα μπορούσε να γίνει. Στην Αθήνα δεν μένεις;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από Paulos »

Δύσκολο το βλέπω από το virtual μέχρι να επιβιώσει.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

vaggelakos7 έγραψε:Ωραίο το σχέδιο αλλά τα κλαδια που δεν έχει πως θα τα βάλει;
τι εννοείς πως θα τα βάλει??? που να τα βάλει ??? απ΄ότι ξέρω ασχολείσε πολύ καιρό με τα μπονσάι για να φανταστείς πως είναι διακλαδώσεις που θα προκέιψουν μετά το πρώτο κλάδεμα [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ωραίο το σχέδιο αλλά τα κλαδια που δεν έχει πως θα τα βάλει;
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

takispen έγραψε:Καλημέρα σε όλους,

Η πρώτη μου προσπάθεια σε μια αγριελιά που έβγαλα το Σάββατο. Μου άρεσε πολύ η καμπύλη που παρουσιάζει στο δεξί κλαδί της. Η όλη εμφάνιση μου θυμίζει λύρα. οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 26 Ιαν 2015, 13:36 --

Επειδή ο marios σε περασμένο post σχολίασε ότι αυτό το δεντράκι δεν είναι κατάλληλο για bonsai, θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια του γιατί αυτό τον δέντρο δεν θα μπορούσε να γίνει bonsai. Το ρωτάω γιατί ο κορμός του κατ΄εμέ παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον ως προς το δεξιό του τουλάχιστον κομμάτι (η καμπύλη που παρουσιάζει ήταν από φυσικού).

Ευχαριστώ Πολύ
Γεια σου φίλε μου, θεωρώ πως το δεντράκι σου έχει αξιώσεις σε βάθος χρόνου. για αρχή θα έλεγα να βγάλεις τα σύρματα και να την αφήσεις να ριζώσει καλά χωρίς ταλαιπωρίες (έτσι θα αποφύγεις το ενδεχόμενο να σου πεθάνει). αφου αρχίσει να πετάει τα πρώτα βλασταράκια της (δείγμα πως η μεταφύτεψη έπιασε) άρχισε να την διαμορφώνεις. ένα πρώτο σχέδιο διαμόρφωσης θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από Harris »

takispen έγραψε:Καλημέρα σε όλους,

Η πρώτη μου προσπάθεια σε μια αγριελιά που έβγαλα το Σάββατο. Μου άρεσε πολύ η καμπύλη που παρουσιάζει στο δεξί κλαδί της. Η όλη εμφάνιση μου θυμίζει λύρα. οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο
Δεν παρουσιαζουμε YAMADORI που δεν εχουν εδραιωθεί στην γλάστρα τους 1 χρόνο τουλάχιστον. Διάβασε τους κανόνες εδω: http://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=41&t=4

Το θέμα κλειδώνει.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Μικρή αγριελιά

Δημοσίευση από takispen »

Καλημέρα σε όλους,

Η πρώτη μου προσπάθεια σε μια αγριελιά που έβγαλα το Σάββατο. Μου άρεσε πολύ η καμπύλη που παρουσιάζει στο δεξί κλαδί της. Η όλη εμφάνιση μου θυμίζει λύρα. οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 26 Ιαν 2015, 13:36 --

Επειδή ο marios σε περασμένο post σχολίασε ότι αυτό το δεντράκι δεν είναι κατάλληλο για bonsai, θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια του γιατί αυτό τον δέντρο δεν θα μπορούσε να γίνει bonsai. Το ρωτάω γιατί ο κορμός του κατ΄εμέ παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον ως προς το δεξιό του τουλάχιστον κομμάτι (η καμπύλη που παρουσιάζει ήταν από φυσικού).

Ευχαριστώ Πολύ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takispen την 26 Ιαν 2015, 13:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση