Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Εδώ παρουσιάζονται δέντρα που έχουν συλλεχθεί από την φύση.
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 291 times
Been thanked: 228 times
Επικοινωνία:

Re: Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Δημοσίευση από Hfestion »

takispen έγραψε:Ο κανονισμός λέει "δεν συνίσταται" που σημαίνει κατ' εμένα τουλάχιστον ότι θα μπορούσε να δημοσιευθεί. Από την άλλη δεν απάντησες στο γιατί επιτράπηκε σε άλλα μέλη να δημοσιεύσουν παρόμοια θέματα. Τώρα αν είναι κατάλληλο για bonsai ή όχι, ασφαλώς δεν έχω την πείρα για να κρίνω αν κάτι μπορεί να γίνει bonsai ή όχι, γιαυτό άλλωστε έκανα την δημοσίευση για να ακούσω γνώμες. Κανένας δεν γεννήθηκε με την γνώση αλλά την απέκτησε με τον καιρό ακούγοντας και βλέποντας πιο έμπειρους. Γιαυτό πιστεύω υπάρχει και το forum. Δεν έχω όρεξη να μαλώσω με κανένα. Απλά είπα την γνώμη μου

Ευχαριστώ πολύ
Δεν υπάρχει λόγος να μαλώσεις με κανέναν. Όλοι μας είμαστε μια διαδυκτιακη παρεα που αγαπάμε την φυση, τη καλλιέργεια bonsai ή ετοιμα. αρκετοί απο μας είμαστε νέοι και ίσως επιπόλαιοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί καποιες φορές είμαι). Το να βγάλει ο οποιοσδήποτε ενα οποιοδήποτε δέντρο απο την φυση είναι παράνομο (ενας λόγος που δε το υποστηρίζουμε) και θέλει άδεια κυρίως από το ίδιο το δέντρο. Εδώ μπαίνουν κάποια ερωτήματα
Τι είδος είναι? Πια εποχή του χρόνου βγενει? Μπορεί να βγει? Τι θα μου δώσει τα επόμενα χρόνια? Θα επιβιωσει? Αξίζει? Και αλλα πολλά.

Και για μενα ο ποιο συμαντικο ερώτημα είναι: ποιος μπαίνει στο φόρουμ? Είναι καλοπροερετος? Τι παράδειγμα θα δώσω στους νεώτερους? Τι ώθηση θα δώσω σε αυτό το χομπι στην Ελλάδα?

"Το σαββατοκυριακο πηγαιντε στο βουνό με μια τσαπα και βγάλτε το πρώτο δέντρο που θα βρείτε μπροστά σας. Μετα βάλτε το σε μια ρηχή γλάστρα με acadama, λιγο συρμα και έτοιμο"

Η αλήθεια είναι ότι κανείς δε ξέρει τι κρύβει ο καθένας στο κηπο του

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα αλλά γενικά.

[video][/video][video][/video]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Δημοσίευση από Harris »

takispen έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Δημοσίευση από takispen »

Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Δημοσίευση από RiaDr »

Έχεις δίκιο ως προς την ασάφεια της διατύπωσης και ευχαριστούμε που μας το επεσήμανες. Το θέμα ξεκλειδώνεται κατ' εξαίρεση, καθώς δεν υπήρχε κατ' ουσίαν απαγόρευση όταν το άνοιξες, στο εξής όμως, κατόπιν τροποποίησης των κανονισμών λειτουργίας του φόρουμ, δεν θα επιτρέπονται αντίστοιχα θέματα.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Δημοσίευση από takispen »

Ο κανονισμός λέει "δεν συνίσταται" που σημαίνει κατ' εμένα τουλάχιστον ότι θα μπορούσε να δημοσιευθεί. Από την άλλη δεν απάντησες στο γιατί επιτράπηκε σε άλλα μέλη να δημοσιεύσουν παρόμοια θέματα. Τώρα αν είναι κατάλληλο για bonsai ή όχι, ασφαλώς δεν έχω την πείρα για να κρίνω αν κάτι μπορεί να γίνει bonsai ή όχι, γιαυτό άλλωστε έκανα την δημοσίευση για να ακούσω γνώμες. Κανένας δεν γεννήθηκε με την γνώση αλλά την απέκτησε με τον καιρό ακούγοντας και βλέποντας πιο έμπειρους. Γιαυτό πιστεύω υπάρχει και το forum. Δεν έχω όρεξη να μαλώσω με κανένα. Απλά είπα την γνώμη μου

Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Δημοσίευση από Harris »

Έκρινα ως συντονιστής ότι ένα δέντρο που βγήκε από τη φύση πριν από 2 μέρες δεν είναι καλό να εμφανιστεί στα ενεργά θέματα του φόρουμ.
Να μας το παρουσιάσεις σε 1 χρόνο από σήμερα.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Δημοσίευση από marios »

Τι δεν κατάλαβες από τους κανονισμούς; Πρέπει να γράφει δηλαδή; Δεν πρέπει το δέντρο σου να επιβιώσει στην γλάστρα; Εκτός της άλλης το δέντρο που είδα δεν κάνει για bonsai. Λάθος που το έβγαλες από την γη. Τώρα αν θες να μαλώσεις... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... violin.gif[/img]

Topic author
takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Διαμαρτυρία για κλείδωμα θέματος

Δημοσίευση από takispen »

Θα ήθελα να διαμαρτυρηθώ γιατί κλειδώθηκε το θέμα που υπέβαλα σχετικά με ένα Yamadori που συλλέχθηκε το περασμένο Σάββατο. Καταρχάς σύμφωνα με τον κανονισμό θα ήθελα να πω ότι πουθενά δεν λέει ότι δεν πρέπει να παρουσιάζονται πρόσφατα συλλεχθέντα Yamadori απλά λέει δεν συνίσταται.


Από την άλλη θεωρώ ότι είναι άνιση μεταχείριση, γιατί από ότι είδα και άλλοι έχουν υποβάλλει σχετικά θέματα σχεδόν πρόσφατα χωρίς κανένας να κλειδώσει αυτά τα θέματα




• Τα δέντρα που συλλέγονται απο την φύση (γιαμαντόρι) έχουν πολλές πιθανότητες να ξεραθούν, έστω και αν η φροντίδα που τους παρέχεται μετά την συλλογή είναι η καλύτερη δυνατή! Για τον λόγο αυτόν δεν συνιστάται η παρουσίαση θέματος στο φόρουμ με νεοσυλλεχθέντα yamadori (γιαμαντόρι) προτού περάσουν ένα με δύο χρόνια από την συλλογή τους και την εδραίωση στο νέο τους περιβάλλον στα χέρια του καλλιεργητή.
Απάντηση