Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Θέματα που αφορούν τα Bonsai

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από BILLPAN »

JoopVanDenBerge έγραψε:
11 Σεπ 2023, 19:36
Hallo allemaal,

Ook van mij een treurig bericht van mijn Taxus die naar de bonsai-hemel is gegaan.

Omdat Taxus geen echte zonliefhebber is, had ik hem in juli en augustus met die hoge temperaturen, 30 graden C. en meer, onder het schaduw-net geplaatst en aangesloten op de automatische water-druppelaar.
Alles nog gecontroleerd of alles werkte. Steeds om de paar dagen gecontroleerd en het oppervlak was steeds vochtig maar naar later bleek, niet genoeg, zodat het water niet ver genoeg naar de onderste wortels kon zakken.
Dikke pech dus of een stomme fout van mij en als het volgende keer niet echt moet, geef ik liever met de hand water.
Nu op zoek dus naar een nieuwe Taxus, want het is wel een geweldig fijne boom om mee te werken.

Bonsaigroet, Joop
 

 
Αυτό πιστεύω είναι ένα πρόβλημα με το αυτόματο πότισμα, ότι δηλαδή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι όλα τα δέντρα ποτίζονται σωστά. Είναι ένας από τους λόγους που προτιμώ το πότισμα με το χέρι, αφού έτσι βεβαιώνομαι ότι τα δέντρα ποτίζονται όταν το χρειάζονται και όχι επί σταθερής βάσης ανεξαρτήτως είδους, καθώς και ότι ποτίζονται σε βάθος, δηλαδή μέχρι να τρέχει ελεύθερα το νερό από το ποτ. Το αυτόματο το χρησιμοποιώ μόνο στις διακοπές σαν λύση ανάγκης.
 

JoopVanDenBerge
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 17:31
Has thanked: 4 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από JoopVanDenBerge »

Hallo allemaal,

Ook van mij een treurig bericht van mijn Taxus die naar de bonsai-hemel is gegaan.

Omdat Taxus geen echte zonliefhebber is, had ik hem in juli en augustus met die hoge temperaturen, 30 graden C. en meer, onder het schaduw-net geplaatst en aangesloten op de automatische water-druppelaar.
Alles nog gecontroleerd of alles werkte. Steeds om de paar dagen gecontroleerd en het oppervlak was steeds vochtig maar naar later bleek, niet genoeg, zodat het water niet ver genoeg naar de onderste wortels kon zakken.
Dikke pech dus of een stomme fout van mij en als het volgende keer niet echt moet, geef ik liever met de hand water.
Nu op zoek dus naar een nieuwe Taxus, want het is wel een geweldig fijne boom om mee te werken.

Bonsaigroet, Joop
 

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα σε όλους

Φέτος το καλοκαίρι όλα πήγαν καλά και πάλι με το αυτόματο πότισμα, εκτός από ένα δεντράκι που έχασα, συγκεκριμένα ένα μυόπορο που είχα φέρει σε ένα workshop στα τέλη του περασμένου Ιουλίου και το μεταφύτευσα σε εκείνη τη συνάντηση σε πλήρως ανόργανο υπόστρωμα (lechuza pon).

Πιστεύω ότι έχασα το δέντρο λόγω του υποστρώματός του σε συνδυασμό με το αυτόματο πότισμα. Και εξηγώ:

Το δεντράκι αυτό, μέσα στο καλοκαίρι, έπρεπε να το ποτίζω περισσότερο από τα υπόλοιπα που τα έχω σε μια μείξη με περισσότερο οργανικό, και συγκεκριμένα έπρεπε να το ποτίζω δύο φορές την ημέρα, και μάλιστα όχι μόνο στον καύσωνα, καθώς στέγνωνε πολύ γρήγορα. Επιπλέον παρατήρησα ότι η γλάστρα ανέβαζε πολύ θερμοκρασία σε σχέση με τα υπόλοιπα δεντράκια μου -σημειώνω εδώ ότι το γλαστράκι του ήταν πήλινο, ούτε πλαστικό ούτε κεραμικό με glaze-. 

Όταν λοιπόν έβαλα το αυτόματο πότισμα για τις διακοπές μου (10 - 28 Αυγούστου), το ρύθμισα να ποτίζει μία φορά την ημέρα, καθώς πλέον είχε περάσει ο καύσωνας και θεώρησα υπερβολή να το ρυθμίσω στις δύο φορές την ημέρα, δεδομένου ότι όλα τα δεντράκια μου πλην του συγκεκριμένου είναι είτε σε πλήρως οργανικό, είτε σε μείξη με περισσότερο οργανικό υπόστρωμα.

Προφανώς λοιπόν το μυόπορο δεν άντεξε να ποτίζεται τον Αύγουστο μόνο μία φορά τη μέρα σε πλήρως ανόργανο υπόστρωμα.

Το μάθημα που πήρα είναι ότι όλα τα δεντράκια πρέπει να βρίσκονται σε παρόμοιο υπόστρωμα, προκειμένου να υπάρχει μία ομοιομορφία στις ανάγκες ποτίσματος. Αυτό βολεύει πάντοτε, ειδικά όμως όταν χρειαστεί να λείψουμε το καλοκαίρι και δεν είμαστε από πάνω να ελέγχουμε καθημερινά την κατάσταση. Επίσης, πιστεύω ότι ένα πλήρως ανόργανο υπόστρωμα δεν είναι και ότι καλύτερο για το ελληνικό καλοκαίρι, καθώς απαιτεί συχνότερα ποτίσματα και ανεβάζει πολύ τη θερμοκρασία στο pot. Κατά τα άλλα οφείλω να ομολογήσω ότι με εξέπληξε η πολύ γρήγορη ανάπτυξη του μυόπορου στο lechuza pon και η άμεση ανάκαμψή του μετά τη μεταφύτευση -στην πραγματικότητα άρχισε να αναπτύσσεται αμέσως μετά τη μεταφύτευση, παρότι αφαιρέθηκε και ρίζα!!-. Σίγουρα θα χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο ανόργανο αναμεμειγμένο όμως με οργανικό, όπως το έχω χρησιμοποιήσει αλλού με επίσης πολύ καλά αποτελέσματα.  

Το δεντράκι τελικά το πέταξα στο πλαίσιο μιας γενικής εκκαθάρισης στο μπαλκόνι για εξοικονόμηση χώρου, τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι μάλλον έπρεπε να το κρατήσω, να το ποτίζω και να δω μήπως ξαναπετάξει. Πάντως είναι ένα πολύ ωραίο είδος και μάλλον θα ξαναπάρω.

 
 

JoopVanDenBerge
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 17:31
Has thanked: 4 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από JoopVanDenBerge »

Hallo allemaal.

Het is weer een warme zomer en onze planten en bomen moeten water hebben om te (over-) leven. Ik heb al gelezen dat veel mensen op dit forum een automatisch watergeefsysteem hebben.

Sinds 2 jaar heb ik ook een automatisch  en verstelbaar druppelsysteem aangesloten op het waternet. 
Naast mijn huis staat een watertank van 1000 liter die na gebruik automatisch gevuld wordt. Daarvoor de watercomputer en erna een hogedrukpomp van Gardena van 3 atmosfeer.
1000 liter lijkt veel. Dat is voor +- 5 dagen water geven, maar als het waterleidingbedrijf plotseling geen water meer levert? In de zomer gebeurt dat in sommige dorpen hier in de buurt wel eens!
 
De watercomputer is van Karcher die ik elke dag ,of meerdere dagen, of de hele week water kan laten geven met instelbaar het aantal minuten van 1 minuut tot ....
Waar de hoofdwaterleiding ons huis in komt, heb ik een water-ontharder laten installeren, wat minder kalk in het water geeft.
Beter voor onszelf, onze apparaten maar ook voor onze planten en bomen.

Mijn watergeefsysteem heb ik door mijn hele tuin aangelegd en geeft ook water in mijn kweektuin aan mijn boompjes die ik opkweek voor bonsai.
Die kweektuin is +- 2 x 10 meter en in de warme periode helemaal overdekt met schaduwdoek, waardoor ik gefilterd zonlicht heb.
De kweekbomen staan in de volle grond en enkele in een grote pot. Zij krijgen 1 x per 2 dagen 5 minuten water.
Door het schaduwdoek en doordat de kweekbomen in de volle grond cq in een grote kwekerij-pot staan, hebben ze niet meer water nodig.
Trouwens van te veel water kunnen wortels gaan rotten of krijg je bomen met luie wortels.

De bonsai in pot geef ik altijd met de gieter water zodat ik er een betere controle over heb.
Met vakantie worden de bonsai door buren water gegeven. Hen wel goede informatie gegeven wat wel en wat niet te doen.
Als de buren er niet zijn, plaats ik mijn bonsai in pot onder het schaduwdoek en doet het druppelsysteem z 'n werk. Die vakantie is altijd in het najaar dus dan hebben de bomen ook iets minder water nodig.

Bij de kweekbomen komt er altijd water uit de druppelaars, daar ben ik blij mee. Maar in mijn tuin zelf doet het systeem het niet optimaal en moet ik nog even kijken wat te doen.
Mogelijk ga ik aan de andere kant van mijn huis, waar ik ook een watertappunt heb, ook een watercomputer aansluiten maar gelijk op het waternet om de druk op hetzelfde moment van 2 kanten tegelijk te hebben. Daarvoor moet ik nog wel wat slangen afkoppelen en veranderen. Dat las ik ook al hiervoor, van een dikke naar een dunne slang om meer druk te hebben. 

Nou iedereen het beste gewenst met z 'n  bonsai in deze zomer en blijf zelf ook gezond.

Bonsaigroet, Joop
 
These users thanked the author JoopVanDenBerge for the post (total 2):
Hfestion (16 Ιούλ 2023, 20:04) • Harris (18 Ιούλ 2023, 16:50)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Harris »

Τα δέντρα που ειναι σε ρυχά πιάτα δεν μπορουν να επιβιώσουν εαν σε μια καλοκαιρινη ζέστη δεν ποτιστούν. Το αυτοματο πότισμα είναι μια καλη λυση για να μπορουμε να φύγουμε "ησυχα" και χωρις αγχος το καλοκαιρι στις διακοπές μας.

Δεν το τοποθετούμε 2-3 μερες πριν φυγουμε για τις διακοπές μας αλλα αρκετες μερες πριν... ισως και αρχες τις ανοιξης και αλλάζουμε το χρόνο ποτίσματος πριν φυγουμε στις διακοπες. Έτσι ώστε να έχει γινει ελεγχος των δέντρων οτι ποτίζοντε σωστα.
Βάζουμε μια κάμερα wifi ώστε να έλεγχουμε απομακρυσμένα οτι ποτίζουν και οτι για καποιο λόγο υπάρχει βλαβη. (πέρυσι έχασα παρα πολλα δέντρα επειδή το μηχανημα (προγραμματιστής) του αυτοματου ποτισματος κόλλησε! Καλύτερα είναι να ποτίζουμε τα δέντρα μας με το χέρι να ξέρουμε τι νερό χρειάζεται να είμαστε σιγουροι οτι ποτιζει σωστα!
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (16 Ιούλ 2023, 20:04)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Hfestion »

Μια ωραία λύση είναι και η έδαφοςκάλυψη. Είναι κάτι που εφαρμόζω τα τελευταία 3,4 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Ένα ωραίο βίντεο από έναν ωραίο καλλιεργητή που παρακολουθώ μιας και είναι η τρίτη χρονιά που έχω μια μικρή παραγωγή σε λαχανικά.

These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (14 Ιούλ 2023, 21:33)
Rating: 7.14%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από BILLPAN »

- Νερό, νερό, νερό. Πότισμα δύο φορές τη μέρα, μία το πρωί και μία βράδυ (για εμένα τουλάχιστον που δεν τα βλέπει σχεδόν καθόλου απευθείας ο ήλιος, αν έχουν απευθείας ήλιο μπορεί να θέλει και περισσότερο).

- Εκχύλισμα φυκιών μαζί με το πότισμα κάθε πρωί.

- Ψέκασμα με νερό πολλές φορές μέσα στη μέρα (όχι όταν τα χτυπάει ο ήλιος).

- Από το πρωί μέχρι και το βράδυ, τοποθέτηση των πιο ευαίσθητων (π.χ. acer), όσων αγαπούν την υγρασία (π.χ. καρμόνα) και όσων είναι σε πολύ μικρά pots, μέσα σε λεκανίτσες με λίγο νερό (να μην ακουμπάνε τα pots απευθείας στο νερό, βάζουμε λίγη χοντρή ελαφρόπετρα μέσα στη λεκάνη και πάνω της τοποθετούμε το pot).

- Δεν αφήνουμε τα πιο ευαίσθητα (π.χ. acer) να τα βλέπει καθόλου απευθείας ο ήλιος, πάντα σε σκιά (αυτό το κάνουμε για τα acer έτσι κι αλλιώς ήδη από τέλη Μαϊου - αρχές Ιουνίου) και φροντίζουμε να μην δέχονται ρεύματα ζεστού αέρα. Προσοχή, μακριά από εξωτερικές μονάδες κλιματιστικών.

- Κάθε πρωί ρίχνω νερό με το λάστιχο σε όλο το μπαλκόνι.

- Καθόλου λίπασμα, ήδη λίγες μέρες πριν αλλά και λίγες μέρες μετά τον καύσωνα (στην πράξη φέτος τον Ιούλιο καθόλου).

Αυτά κάνω εγώ στην προσπάθειά μου να τα βοηθάω με τη ζέστη.

Το καλοκαίρι και ειδικά ο Ιούλιος είναι η πιο δύσκολη εποχή και εκείνη με τον μεγαλύτερο κίνδυνο να χάσουμε δέντρα στην Ελλάδα, θέλει την περισσότερη προσοχή τώρα...
 
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Hfestion »

Χαιρετώ την παρέα!!!

Ίσως να είναι ένα θέμα που να ενδιαφέρει λόγο λόγο της περιόδου.

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από BILLPAN »

nadim έγραψε:
12 Απρ 2023, 10:28
Πρέπει να τσεκάρεις πρώτα πόση ροή βγάζουν τα μπεκακια στα 5 λεπτά. Αν αρκεί το νερό για να τα ποτίσει αρκετά και να τρέχει το νερό απο τις γλάστρες, τότε με το 30' θα πλημμυρίζουν.
Για εμένα αν η ροή νερού είναι καλή, τότε με 5' καθε 2 μέρες θα είσαι καλά.
Όμως πάντα πρέπει να τεστάρεις μερικές μέρες νωρίτερα τα ποτίσματα σου όταν πρόκειται να λείψεις. Πολλά μπορεί να προκύψουν που σε μια δοκιμή να μην το δεις.Έ
 
Έχω ήδη στήσει το σύστημα και πράγματι τα ποτς πλημμυρίζουν μέσα στα 5'.

Μακάρι να υπήρχε ρύθμιση με 5' κάθε δύο μέρες, δυστυχώς δεν υπάρχει. Κι εγώ αυτό θεωρώ ότι θα ήταν το ιδανικό. Οι μόνες μου πιο λογικές επιλογές είναι κάθε μέρα επί 5' ή κάθε δύο μέρες επί 30'.

Έκανα μόνο δύο δοκιμές αυτή το φορά, μία εχθές το βράδυ και μία σήμερα το πρωί, επειδή δεν ήθελα να το δοκιμάσω νωρίτερα και να παραποτίσω, αφού έτσι κι αλλιώς θα πέσει υπερβολικό νερό για μια βδομάδα που θα λείπω. 

 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από nadim »

Πρέπει να τσεκάρεις πρώτα πόση ροή βγάζουν τα μπεκακια στα 5 λεπτά. Αν αρκεί το νερό για να τα ποτίσει αρκετά και να τρέχει το νερό απο τις γλάστρες, τότε με το 30' θα πλημμυρίζουν.
Για εμένα αν η ροή νερού είναι καλή, τότε με 5' καθε 2 μέρες θα είσαι καλά.
Όμως πάντα πρέπει να τεστάρεις μερικές μέρες νωρίτερα τα ποτίσματα σου όταν πρόκειται να λείψεις. Πολλά μπορεί να προκύψουν που σε μια δοκιμή να μην το δεις.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
11 Απρ 2023, 14:22
Αν βάλεις την δεύτερη επιλογή και βάλεις την βανα του νερου στην μέση. Φτάνει η πίεση για να ποτίσει? Αν ναι έτσι θα μειώσεις την ποσότητα νερού.

Το ιδανικό είναι να μην κλείνει ποτέ το αυτόματο πότισμα, και ανάλογα την περίοδο να ποτίζονται. Είχα αγοράσει ένα με 50€, έχει εβδομαδιαίο πρόγραμμα με 4 ποτίσματα την ημέρα. Έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω.
 

 
Τη βάνα θα την ανοίξω λιγότερο από την μέση, η πίεση φτάνει να τα ποτίσει όλα.

Θα ανοίξω και τους σταλάκτες όσο λιγότερο γίνεται...
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν βάλεις την δεύτερη επιλογή και βάλεις την βανα του νερου στην μέση. Φτάνει η πίεση για να ποτίσει? Αν ναι έτσι θα μειώσεις την ποσότητα νερού.

Το ιδανικό είναι να μην κλείνει ποτέ το αυτόματο πότισμα, και ανάλογα την περίοδο να ποτίζονται. Είχα αγοράσει ένα με 50€, έχει εβδομαδιαίο πρόγραμμα με 4 ποτίσματα την ημέρα. Έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω.
 

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα!

Ερώτηση SOS!

Φεύγω για Πάσχα και θα λείψω από Μεγάλη Πέμπτη μέχρι και Τρίτη του Πάσχα, σύνολο 6 μέρες.

Αναγκαστικά θα βάλω το αυτόματο πότισμα που χρησιμοποίησα το καλοκαίρι και όλα πήγαν καλά, όμως τώρα οι συνθήκες είναι διαφορετικές και ο καιρός αναμένεται άστατος.

Οι επιλογές ρύθμισης του συστήματος μεταξύ των οποίων αμφιταλαντεύομαι είναι μεταξύ α) ποτίσματος κάθε μέρα επί 5 λεπτά και β) ποτίσματος κάθε δεύτερη μέρα επί 30 λεπτά.

Και οι δύο αυτές επιλογές δεν θεωρώ ότι είναι ιδανικές, αλλά δυστυχώς είναι οι μόνες πιο λογικές από αυτές που έχει το σύστημά μου.

Το καθημερινό πότισμα είναι υπερβολή αυτή την εποχή, αλλά και τα 30 λεπτά της επιλογής μέρα παρά μέρα επίσης μου φαίνονται πολλά (δεν εννοώ ότι προκαλείται σάπισμα με μισή ώρα πότισμα, αλλά δεν ξέρω μήπως τόσο νερό δεν είναι και ότι καλύτερο για το υπόστρωμα -ξέπλυμα - διάβρωση-, δεν ξέρω, ίσως λέω κάτι τελείως άκυρο τώρα).

Τί με συμβουλεύετε από την εμπειρία σας;

Ευχαριστώ!
 

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα και καλό φθινόπωρο!

Ενημερώνω την παρέα ότι μετά την επιστροφή μου από διακοπές και την εφαρμογή αυτόματου ποτίσματος πρώτη φορά και για χρονικό διάστημα δύο εβδομάδων, βρήκα όλα τα φυτά μου εντάξει και δεν είχα κανένα πρόβλημα. 

Χρησιμοποίησα αυτόματο πότισμα της GF, και συγκεκριμένα το μοντέλο GF 16, που λειτουργεί με μπαταρία, το οποίο και αγόρασα γύρω στα 40 €. Το συγκεκριμένο σύστημα σου δίνει κάποιες στάνταρ επιλογές ως προς τους χρόνους ποτίσματος και επομένως δεν έχεις απόλυτη ελευθερία επιλογής. Εγώ επέλεξα το πότισμα κάθε μέρα στις 7:30 και για 5'. Χρησιμοποίησα απλούς σταλάκτες με λόγχες, έναν για κάθε μικρή γλάστρα και μικρό bonsai pot, δύο σε κάθε μεσαία γλάστρα και μεσαία bonsai pots και τέσσερις για μία ζαρντινιέρα με ωραιόφυλλα. 

Το χρονικό διάστημα που το χρησιμοποίησα (δύο τελευταίες εβδομάδες του Αυγούστου), ο καιρός στην Αθήνα είχε από υψηλές θερμοκρασίες μέχρι και συνεχείς και έντονες βροχοπτώσεις και πολλή υγρασία. Τα bonsai τα είχα όλα μονίμως υπό σκιά. Σημειώνω ότι παρότι ανησυχούσα μήπως οι λόγχες δεν παραμείνουν στα μικρά bonsai pots, ευτυχώς ο φόβος μου αυτός δεν επιβεβαιώθηκε και όλα ήταν στις θέσεις τους.

Με το που επέστρεψα έβγαλα το αυτόματο πότισμα και συνεχίζω να ποτίζω κανονικά με το χέρι.

Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο σύστημα. Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα 100% επιτυχία καθώς δεν είχα προηγούμενη εμπειρία από αυτόματο πότισμα και ήμουν προετοιμασμένος για απώλειες...

Σημειώνω επίσης ότι για τα παχύφυτα κατέφυγα στην λύση του gel που κατακρατά το νερό, μέθοδος που επίσης λειτούργησε άψογα. Επισυνάπτεται φωτογραφία από τη σύνδεση του αυτμόματου ποτίσματος.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

thanos75 έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 17:12
nadim έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 13:50
Υ.Γ κάπου εδώ, να δώσω εύσημα και πολλά μπράβο στον Θάνο που μέχρι στιγμής απο όσα γνωρίζω ποτίζει χειρονακτικά!! Απλά ΤΡΟΜΕΡΟΣ!



 
Ευχαριστώ πολύ nadim αλλά κάπου εδώ πρέπει να ομολογήσω ότι κουράστηκα.
Η αλήθεια είναι ότι πλέον μου έχουν πέσει πολλά και δεν με ευχαριστεί η διαδικασία αφού στερούμαι άλλων πραγμάτων ακόμα και με την άλλου είδους ενασχόληση με τα φυτά.
Σήμερα βγήκα σε άδεια. Σκέφτομαι λοιπόν αύριο κιόλας να ξεκινήσω το project αυτόματο πότισμα. Οπότε οι εμπειρίες σας μου είναι πολύ χρήσιμες. Τα μπεκ σταγόνας - έχω μια εμπειρία από ένα μπαλκόνι με κανονικές γλάστρες σε άλλο σπίτι - νομίζω ότι έχουν τα προβλήματα που αναφέρατε, της διάχυσης δηλαδή σε όλο το υπόστρωμα. Νομίζω ότι με τον καιρό το νερό δημιουργεί ροή στην συντομότερη διαδρομή μέχρι την τρύπα της γλάστρας και δεν απλώνεται σε όλο τον όγκο του χώματος.
σκέφτομαι να δοκιμάσω τα μπεκακια ομπρελας που ανέφερες με το σύστημα διακλάδωσης που προτείνει ο Γιώργος (πολλά μπεκακια ανάλογα με το μέγεθος της γλάστρας).
Όσον αφορά την πίεση που πέφτει στο τέλος της διαδρομής (θα δημιουργήσω μια διαδρομή για πάνω από 100 γλάστρες) είχα διαβάσει κάτι που πρόκειται να εφαρμόσω και θα δούμε αν θα δουλέψει. Ουσιαστικά ο κεντρικός σωλήνας δεν θα είναι με αρχή την βρύση και τέλος την τελευταία γλάστρα, αλλά θα κλεινει κύκλωμα. Δηλαδή αρχή και τέλος στην βρύση ώστε να τροφοδοτείται και από τις δύο πλευρές ώστε να αυξάνεται η πιεση. Θα δούμε αν θα δουλέψει. Αν όχι θα πρέπει να το σπάσω σε δύο διαφορετικές παροχές.


 
ένα τιπ για την περίπτωση που η πίεση του νερού στο δίκτυο δεν επαρκεί. Ξεκινάς από σωλήνα μιας σχετικά μεγάλης διατομής πχ 25 χιλιοστα και στην πορεία (πχ στο 1/3 ή 1/4 του συνολικού μήκους) ενώνεις στενώτερη σωλήνα πχ 20 χλστα. Εάν χρειαστεί παρακάτω βάζεις και τρίτη, ακόμη πιο στενή σωλήνα, πχ 16 χλστα. Με την μείωση των διατομών αυξάνεται η πίεση του νερού.
ΥΓ Καλή φαίνεται και η ιδέα του κεντρικού σωλήνα σαν κύκλωμα, είναι κάτι που είχα ξανακούσει
 
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από thanos75 »

nadim έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 13:50
Υ.Γ κάπου εδώ, να δώσω εύσημα και πολλά μπράβο στον Θάνο που μέχρι στιγμής απο όσα γνωρίζω ποτίζει χειρονακτικά!! Απλά ΤΡΟΜΕΡΟΣ!

 
Ευχαριστώ πολύ nadim αλλά κάπου εδώ πρέπει να ομολογήσω ότι κουράστηκα.
Η αλήθεια είναι ότι πλέον μου έχουν πέσει πολλά και δεν με ευχαριστεί η διαδικασία αφού στερούμαι άλλων πραγμάτων ακόμα και με την άλλου είδους ενασχόληση με τα φυτά.
Σήμερα βγήκα σε άδεια. Σκέφτομαι λοιπόν αύριο κιόλας να ξεκινήσω το project αυτόματο πότισμα. Οπότε οι εμπειρίες σας μου είναι πολύ χρήσιμες. Τα μπεκ σταγόνας - έχω μια εμπειρία από ένα μπαλκόνι με κανονικές γλάστρες σε άλλο σπίτι - νομίζω ότι έχουν τα προβλήματα που αναφέρατε, της διάχυσης δηλαδή σε όλο το υπόστρωμα. Νομίζω ότι με τον καιρό το νερό δημιουργεί ροή στην συντομότερη διαδρομή μέχρι την τρύπα της γλάστρας και δεν απλώνεται σε όλο τον όγκο του χώματος.
σκέφτομαι να δοκιμάσω τα μπεκακια ομπρελας που ανέφερες με το σύστημα διακλάδωσης που προτείνει ο Γιώργος (πολλά μπεκακια ανάλογα με το μέγεθος της γλάστρας).
Όσον αφορά την πίεση που πέφτει στο τέλος της διαδρομής (θα δημιουργήσω μια διαδρομή για πάνω από 100 γλάστρες) είχα διαβάσει κάτι που πρόκειται να εφαρμόσω και θα δούμε αν θα δουλέψει. Ουσιαστικά ο κεντρικός σωλήνας δεν θα είναι με αρχή την βρύση και τέλος την τελευταία γλάστρα, αλλά θα κλεινει κύκλωμα. Δηλαδή αρχή και τέλος στην βρύση ώστε να τροφοδοτείται και από τις δύο πλευρές ώστε να αυξάνεται η πιεση. Θα δούμε αν θα δουλέψει. Αν όχι θα πρέπει να το σπάσω σε δύο διαφορετικές παροχές.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

nadim έγραψε:
20 Ιούλ 2022, 12:06
Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:18

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
από λάθος μου σβήστηκε μέρος της ανάρτησής μου. Ξαναγράφω λοιπόν. 
Το πρόβλημα διασποράς νερού στο ποτ που ανέφερε ο Nadim μπορεί να λυθεί με διακλαδωτές τύπου "Τ" όπως φαίνεται στη φωτό. Στερεώνονται στο μακαρόνι που είναι συνδεδεμένο στο κεντρικό λάστιχο ποτίσματος και απο κει μπορούν να συνδεθούν άλλα μακαρόνια με μπεκ στις άκρες ώστε να καλύπτουν όλο το ποτ. Κοστίζουν περ 3 ευρω τα 100 τμχmpek.jpg
 
 

 
Πράγματι και είναι εξαιρετικά αποδοτική και φτηνή λύση. 
ΤΟ πρόβλημα που δημιουργείται ωστόσο είναι ότι πρακτικά η πίεση που φτάνει στα μπεκ είναι σημαντικά μικρότερη.

Επίσης αν είναι σταγόνες που τρέχουν, συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις θέμα ότι πρακτικά στην επιφάνεια το δένδρο σου ποτίζεται σε 2 σημεία, παρότι μέσα στο χώμα η υγρασία να μεταφέρεται παντού.  

Απλά κάποιες παρατηρήσεις που έχω διαπιστώσει. Σίγουρα λειτουργεί αυτός ο τρόπος και αναμφίβολα επιβιώνουν τα φυτά. 
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από nadim »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:18

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
από λάθος μου σβήστηκε μέρος της ανάρτησής μου. Ξαναγράφω λοιπόν. 
Το πρόβλημα διασποράς νερού στο ποτ που ανέφερε ο Nadim μπορεί να λυθεί με διακλαδωτές τύπου "Τ" όπως φαίνεται στη φωτό. Στερεώνονται στο μακαρόνι που είναι συνδεδεμένο στο κεντρικό λάστιχο ποτίσματος και απο κει μπορούν να συνδεθούν άλλα μακαρόνια με μπεκ στις άκρες ώστε να καλύπτουν όλο το ποτ. Κοστίζουν περ 3 ευρω τα 100 τμχmpek.jpg
 
 

 
Πράγματι και είναι εξαιρετικά αποδοτική και φτηνή λύση. 
ΤΟ πρόβλημα που δημιουργείται ωστόσο είναι ότι πρακτικά η πίεση που φτάνει στα μπεκ είναι σημαντικά μικρότερη.

Επίσης αν είναι σταγόνες που τρέχουν, συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις θέμα ότι πρακτικά στην επιφάνεια το δένδρο σου ποτίζεται σε 2 σημεία, παρότι μέσα στο χώμα η υγρασία να μεταφέρεται παντού.  

Απλά κάποιες παρατηρήσεις που έχω διαπιστώσει. Σίγουρα λειτουργεί αυτός ο τρόπος και αναμφίβολα επιβιώνουν τα φυτά. 
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

παρακάτω φωτό το λάστιχο μακαρόνι με μπεκ στη μια άκρη και διακλαδωτή στην άλλη
mpek.jpg
 
 

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
από λάθος μου σβήστηκε μέρος της ανάρτησής μου. Ξαναγράφω λοιπόν. 
Το πρόβλημα διασποράς νερού στο ποτ που ανέφερε ο Nadim μπορεί να λυθεί με διακλαδωτές τύπου "Τ" όπως φαίνεται στη φωτό. Στερεώνονται στο μακαρόνι που είναι συνδεδεμένο στο κεντρικό λάστιχο ποτίσματος και απο κει μπορούν να συνδεθούν άλλα μακαρόνια με μπεκ στις άκρες ώστε να καλύπτουν όλο το ποτ. Κοστίζουν περ 3 ευρω τα 100 τμχ
mpek.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
BILLPAN (19 Ιούλ 2022, 17:50)
Rating: 7.14%

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αυτόματο πότισμα - Ζεστή - Διακοπές

Δημοσίευση από nadim »

Αν δεν είσαι full time bonsai-στας, χωρίς αυτόματο δεν γίνεται.
Προφανώς τα πλεονεκτήματα του να ποτίζεις με το χέρι, είναι ακλόνητα και υπερσκιάζουν οποιαδήποτε προσπάθεια.

Για εμάς τους υπόλοιπους που η μέρα δεν έχει αρκετές ώρες, το αυτόματο είναι πάγια λύση. Δεν το αφαίρεσα ποτέ, ούτε το σταματάω. Χειμώνα καλοκαίρι με το αυτόματο. ΜΕΓΑΛΗ προσοχή, στην επάρκεια της μπαταρίας. Έχω αλλάξει 2-3 συστήματα μέχρι να βρώ πραγματικά αξιόπιστο.
Προφανώς και τις πρώτες εβδομάδες εφαρμογής χρειάζεται παρακολούθηση: ποτίζει; ποτίζει αρκετά; μήπως θέλει περισσότερη/λιγότερη ώρα αναλόγως την εποχή; φτάνει το νερό μέχρι τη τελευταία γλάστρα;; και άλλα πολλά που μόνο μετά απο μέρες παρακολούθησης μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Εγώ δυστυχώς αντιμετωπίζω θέμα με τη πίεση του νερού στη περιοχή και εχω αναγκαστεί να πειραματιστώ. Πήρα σύστημα που να έχει 2 εξόδους (και έβαλα και ενα επιπλέον διαχωριστή -splitter προκειμένου να έχω 1+2 εξόδους), ετσι ώστε να μην χρειάζεται να ποτίζω όλα τα δένδρα μαζί καθώς το νερό δεν έφτανε για όλα τα μπεκ.
Ξεκίνησα με μπεκ κλασσικά καρφωτά στο χώμα δημιουργώντας στάγδιν ροή. Πρόβλημα καθώς πότιζα σε ένα σημείο και είτε έπρεπε να του αλλάζω θέσεις ( τραυματισμός και των ριζών) είτε να βάζω τακους στις γλάστρες για να έχουν κλίση και το νερό να μεταφέρεται και στην υπόλοιπη ( επίσης θέμα γιατι λίμναζε νερό και δεν έφευγε).
Άλλαξα σε μπεκ- τύπου ομπρέλα όπως λένε στο χωρίο μου- για να έχω μεγαλύτερη διασπορά του νερού στη γλάστρα. Οκ καλύτερα, αλλα τι κάνεις για την πλευρά οπου σου κόβει ο κορμός;;; Βάζεις δεύτερο; Αν ναι, μετά κατρακύλα τα προβλήματα με πίεση/χώρο/ενα σκασμό τρύπες στα λάστιχα που αργότερα άντε να κλείσεις.

Εν τέλει, φέτος την άνοιξη πήρε το μάτι μου απο ένα φίλο μια πατέντα, όπου αντί για μπεκ, πέρασα γύρω απο τον κορμό των δένδρων λάστιχο μικρής διατομής (μακαρόνι) στο οποίο είχα ανοίξει μικρές 4-5 τρύπες. Αποτέλεσμα αυτού, ποτίζεται σίγουρα όλα τα σημεία στη γλάστρα. Όμως η πίεση ειναι ανεξέλεγκτη και σε ορισμένα δημιουργεί βαθούλομα απο το νερό. Θα δείξει πως περάσει και το φετινό καλοκαίρι.

Σε καμία περίπτωση όμως, δεν θα συνιστούσα κάποιος να εφαρμόσει αυτόματο , για 5-10 μέρες λόγως διακοπών, και να το εγκαταστήσει 3-4 μέρες πριν φύγει. Ούτε θα έχει ελεγχθεί το σύστημα, ούτε τα φυτά θα είναι σε θέση να προσαρμοστούν σε αυτό το πότισμα.

Υ.Γ κάπου εδώ, να δώσω εύσημα και πολλά μπράβο στον Θάνο που μέχρι στιγμής απο όσα γνωρίζω ποτίζει χειρονακτικά!! Απλά ΤΡΟΜΕΡΟΣ!
These users thanked the author nadim for the post:
thanos75 (25 Ιούλ 2022, 16:57)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Απάντηση