Πευκο

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Πευκο

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Καλη επιτυχία.

Topic author
laragarciadani
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 19:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκο

Δημοσίευση από laragarciadani »

Οκ ευχαριστώ πολύ, παιδιά! !!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πευκο

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν στραγγίζει το νερό το αφηνεις όπως είναι. Το βγάζεις οπωσδήποτε έξω, σε ημισκιερο μέρος. Κρύο-ζέστη-βροχη-χιόνι δε θα πρέπει να σε ανησυχεί. Το αφήνεις σε μια γωνιτσα και αυτό θα προσαρμόστει. Μην αφήσεις το χώμα να στεγνώσει.

Topic author
laragarciadani
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 19:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκο

Δημοσίευση από laragarciadani »

Πιο μεγαλο δεν πηρα γιατι δεν εχω βρει σε φυτώρια εδω κοντά...

Topic author
laragarciadani
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 19:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκο

Δημοσίευση από laragarciadani »

Ειναι μια δυο μερες που το εβαλα σε αυτη, κανει τοσο κοντα να αλλαξω παλι γλαστρα?τα συρματα οκ τα βγαζω..επειδη θελει ηλιο να το βγαλω εξω? Φοβαμαι το πολυ νερο απο βροχές μην κανει ζημια

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πευκο

Δημοσίευση από Hfestion »

Harris έγραψε:Καλώς τον!
Γιατί δεν αγόρασες κάποιο μεγαλύτερο δέντρο; Ειδικά με το πεύκο θα περιμένεις 15 με 20 χρόνια (και σε γλάστρα ειδικά) για να δεις κάποιο αποτέλεσμα.

Διάβασε στην βιβλιοθήκη στα ανοικτά θέματα για το πως μπορεις να διαλέξεις δέντρο απο φυτώριο... :)
+1
Καλώς ήρθες φίλε μου στη παρέα μας

(Προσοχή δε πρόκειται για pre bonsai, ζουν από μόνα τους στην αυλή μου με σχεδόν καθόλου περιποίηση)

Το πανω είναι φετινό, το κάτω περίπου απο το Σεπτέμβρη
[img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04 ... f6ccd8.jpg[/img]

Νομίζω απο πέρσι την άνοιξη
[img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04 ... 329faa.jpg[/img]

Σίγουρα 3 χρόνια
[img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04 ... f066c6.jpg[/img]

Αν επιβιώσουν θα τα συρματωσει η κόρη μου σε αρκετά χρόνια. . .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hfestion την 05 Απρ 2015, 22:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Πευκο

Δημοσίευση από deus x machina »

θα συμφωνησω με τον Μενελαο.Ειναι τοσο μικρο το δεντρακι σου και τοσα πολλα που εχεις κανει πανω του που θα πρεπει να του δωσεις περιθωρια προσαρμογης αλλα και ηρεμιας.
Επισης θα συμφωνησω με τον Χαρη οσο αφορα την αγορα ενος μεγαλυτερου δεντρου μιας και θα πρεπει να περιμενεις πολυ για να το δεις οπως το εχεις στο μυαλο σου.
Παντως καλη αρχη σου ευχομαι , υπομονη , διαβασμα και αγαπη για αυτο που ξεκινησες
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλέ μου φίλε καλώς ήλθες στην παρέα μας! Μία συμβουλή αν θες να με ακούσεις, ή μάλλον δύο!: Ξεσυρμάτωσε το δύστυχο το πευκάκι φέτος και άστο να μεγαλώσει μόνο του για κάμποσο καιρό, μην το στρεσάρεις έτσι, ακόμη είναι βρέφος, και, ΚΥΡΙΩΣ, βγάλτο από αυτήν την τεράστια γλάστρα και βάλτο σε μία πολύ μικρότερη, ελάχιστα μεγαλύτερη από όσο είναι η -μικροσκοπική φαντάζομαι- μπαλίτσα του,αλλιώς θα το σαπίσεις! Μέχρι δύο πόντους μεγαλύτερη γλάστρα από όσο είναι η αρχική του μπάλα χώματος είναι υπεραρκετή για φέτος, και ίσως και για του χρόνου, και με αυτήν θα μπορείς να το αφήνεις κιόλας άφοβα στις βροχές που τόσο κάνουν καλό στα δεντράκια!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Πευκο

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Μπορείς να αγοράσει και ενα μαλσαι φτελιά κινεζικη
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πευκο

Δημοσίευση από Harris »

laragarciadani έγραψε:Μολις μπω απο τον υπολογιστη, θα διαβασω τα θεματα που εχετε...μαλλον αυτο που λες θα κανω

Αν δεν ξεκινήσεις με κάτι δεν θα έχει ενδιαφέρον για σενα. :) Αύριο έχουμε συνάντηση εαν θες ελα να πάρεις μια ιδεα. Διάβασε εδω: http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=51&t=7732
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
laragarciadani
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 19:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκο

Δημοσίευση από laragarciadani »

Μολις μπω απο τον υπολογιστη, θα διαβασω τα θεματα που εχετε...μαλλον αυτο που λες θα κανω
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πευκο

Δημοσίευση από Harris »

laragarciadani έγραψε:Τόσο πολύ? ??? Ωχχχ

Είναι πολύ αργής ανάπτυξης τα πεύκα. Επίσης όταν είναι και σε γλάστρα ακόμα πιο πολύ. Γιατί δεν αγοράζεις απο ενα φυτώριο εναν γιουνίπερο;

Ένα παράδειγμα είναι αυτό: http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=48&t=7737 απο το Safari που έγινε τον Μάρτιο: http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=51&t=7709
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
laragarciadani
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 19:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκο

Δημοσίευση από laragarciadani »

Τόσο πολύ? ??? Ωχχχ
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πευκο

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον!
Γιατί δεν αγόρασες κάποιο μεγαλύτερο δέντρο; Ειδικά με το πεύκο θα περιμένεις 15 με 20 χρόνια (και σε γλάστρα ειδικά) για να δεις κάποιο αποτέλεσμα.

Διάβασε στην βιβλιοθήκη στα ανοικτά θέματα για το πως μπορεις να διαλέξεις δέντρο απο φυτώριο... :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
laragarciadani
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 19:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκο

Δημοσίευση από laragarciadani »

Ευχαριστώ πολύ! !!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πευκο

Δημοσίευση από Sim62 »

Πρώτα απ΄όλα καλώς ήλθες στο φόρουμ. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]
Το πευκάκι σου είναι νομίζω τόσο νεαρό που ίσως για φέτος δεν χρειάζεται κάποια άλλη εργασία και το συρμάτωμα που του έκανες έστω και περιορισμένο απ΄ότι βλέπω ίσως ήταν περιττό πρός το παρόν. Για μένα προέχει η γενικότερη περιποίησή του, πότισμα, τάισμα, έκθεση απ΄ευθείας στον ήλιο (μετά από 15-20 ημέρες). Επειδή τοποθετήθηκε και σε νέο δοχείο προέχει λοιπόν η ομαλή προσαρμογή στο νέο του περιβάλλον. Στην βιβλιοθήκη μας έχει κάποια άρθρα για τα πεύκα οπότε καλό θα ήταν να τους ρίξεις μιά ματιά.

Topic author
laragarciadani
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 19:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πευκο

Δημοσίευση από laragarciadani »

Καλησπέρα , πηρα σημερα αυτο το πευκακι..το εβαλα σε αυτην την γλάστρα...εβαλα και συρμα σε 3-4 κλαδια..το εβαλα με το χωμα του χωρις να πειραξω ριζες καθόλου. Απο οτι ξερω θελει ηλιο, αλλα με προβληματιζουν οι βροχες επειδη η αυλη δεν ειναι σκεπαστη μηπως το πολυ νερο κανει ζημια....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση