Crespi Bonsai

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Crespi Bonsai

Δημοσίευση από iohokahey »

Πρεπει να ταν υπεροχη βολτα..σιγουρα απο κοντα θα εδειχναν ολα διαφορετικα..
Καλη επιτυχια με τον γιουνιπερο σου!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: Crespi Bonsai

Δημοσίευση από sinaf »

Πολύ ωραία η φωτογραφική ξενάγηση που μας πρόσφερες Δημήτρη! Κάθε ένα από τα όμορφα αυτά εκθέματα έχει το κάτι ξεχωριστό. Όμορφο και το σουβενίρ που πήρες, με το στυλ στην πρώτη φώτο να του ταιριάζει!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Crespi Bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Καταρχάς το δεντράκι που αγόρασες πολύ όμορφο!
Πράγματι είχαμε παει με την RiaDr το 2012 και είχαμε δει όλο αυτό τον χώρο. Είχαμε μιλήσει με τον ιδιοκτήτη και είχαμε παει στο φυτωριο του που "φτιάχνει" mallsai.
Είσαι τυχερός που είδες αυτο το μουσειο μπονσάι, έχει εκπληκτικά δέντρα (έστω το 2012).
Μας είχε κάνει ξενάγηση ενας υπάλληλος της επιχείρησης. Δυστηχώς για μένα μιλούσε Γαλλικά... Ευτυχώς όμως η Ρια γνωρίζει και Γαλλικά και μου έκανε την μετάφραση. ;)
Τα δέντρα του σας αυτα που μου έδιξες δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω την τιμη τους... Είδα και κάποια τέτοια δέντρα που ήταν στο πίσω μέρος όπου είχαν κάποιες φθορές απο τα ποτ μέχρι κλαδιά ξεραμένα. Απίστευτα δέντρα που θα μπορούσε κάποιος να τα αγοράσει "φθηνά" και να αλλάξει το αρχικο σχήμα του για να "κρύψει" την ατέλεια του.
Τα άλλα δέντρα μαζικής παραγωγής είχαν τις τιμές που τα βρίσκεις στην Ελλάδα. Θα έβαζα ακριβές τις τιμές του για τα δέντρα που πουλάει.
Του είχα μιλήσει για το φόρουμ μας και μου είχε πει οτι θα μας έκανε απο 10-30% έκτπωση και ανάλογα τα κομμάτια.
Δεν ασχολήθηκαμε όμως γιατι εμεις δεν θέλουμε κάτι "ετοιμο" ούτε καν να αγοράσουμε απο κάποιον μαζικά προ-μπονσαι...
Πιστεύω οτι εαν ξεκινήσεις κάτι απο το μηδεν σου δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστηση, όπως πολύ καλά έκανες με την αγορά του γιουνίπερου σου.
:)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Crespi Bonsai

Δημοσίευση από thanos75 »

Πολύ όμορφα!!!! πρέπει να ήταν ωραία εμπειρία. Να 'σαι καλά που μας δείχνεις τις φωτογραφίες σου.
Καλή επιτυχία και με το δεντράκι που έφερες. Νομίζω θα γίνει πολύ όμορφο!

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Crespi Bonsai

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Καλησπέρα ,
Αυτό είναι το δεντράκι που αγόρασα από Ιταλία. Δεν μπορούσα να πάρω κάτι άλλο λόγω μεγέθους. Με το που γυρίσω Κεφαλλονιά θα συνεχίσω τις εργασίες .... εκτός και εάν προλάβω κάποιο workshop εδώ Αθήνα ή κάποιο "σεμηνάριο" σας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Crespi Bonsai

Δημοσίευση από panixoras »

ευχαριστουμε δημητρι ωραιες φωτο να εισαι καλα....θα ηταν ωραια εμπειρια να δεις απο κοντα αυτα τα ομορφα κομματια φυσης
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Crespi Bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Πρέπει να ήταν πραγματικά υπέροχη εμπειρία και σε ευχαριστούμε που τη μοιράζεσαι μαζί μας.
Όλα τα δέντρα αναμφίβολα υπέροχα και φαντάζομαι και τις τιμές τους.
Πάντως εγώ θα ήθελα να δώ και φωτογραφίες απ΄τον γιουνίπερο που πήρες.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Crespi Bonsai

Δημοσίευση από karesansui »

Ευχαριστούμε πολύ Δημήτρη, που μοιράστηκες φωτογραφικώς μαζί μας την ταξιδιωτική σου εμπειρία ! Πολύ ωραίες τεχνικά και η θεματογραφία άκρως ενδιαφέρουσα, διαφωτιστική και διδακτική συνάμα!
Σίγουρα οι τιμές των εικονιζομένων μπονσάι είναι απαγορευτικές για τους περισσότερους, όπως ίσως θα βρίσκαμε απαγορευτικές τις τιμές άλλων έργων τέχνης σε κάποια γκαλερί, όμως το ...κέρδος από αυτήν την περιήγηση είναι αλλού!
Το αντιλαμβανόμαστε όλοι να υποθέσω ;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Crespi Bonsai

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Καλησπέρα σας!
Ελπίζω να είστε όλοι καλά...
Χθές επιστρέψαμε από το το πρώτο ταξίδι μας στο εξωτερικό που κάναμε με την κόρη μας ( 2,5 ετών ) και μετά από την παρότρυνση του Χάρη καταφέραμε και επισκεφτήκαμε το χώρο του Crespi Bonsai λίγο έξω από το Μιλάνο. Φυσικά όσο χρόνο και να μου έδινε η κόρη μου δεν θα ήταν αρκετός !! Στο τέλος ήθελε να φάει τα αχλάδια και τα κυδώνια από δύο δεντράκια , οπότε έπρεπε να την κάνουμε....
Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μας μαζί σας με κάποιες φωτογραφίες. Ήταν κάτι μοναδικό για μένα , μακάρι να υπήρχε ένας τέτοιος χώρος στην Ελλάδα. Δέν αγόρασα κάποιο bonsai γιατί η τιμή τους για μένα είναι απαγορευτική και πιστεύω έχει άλλη χάρη να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις κάτι από την αρχή. Ετσι πήγα στο κοντινότερο φυτώριο και αγόρασα ακόμα ένα γιουνίπερο με 10 ευρώ.
Καλό σας βράδυ,
Δημήτρης
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση