Συμβουλες για γιουνιπερο

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα τίποτα από τις φωτογραφίες του γιουνίπερου. Μάλλον τα σχέδιά μου είναι λάθος. Μόνο η πραγματική επαφή με το φυτό θα μπορέσει να δώσει λύσεις για την όποια διαμόρφωση. Το λέω αυτό διότι προσπάθησα να διακρίνω κάποια κλαδιά αλλά τα έβλεπα μπλεγμένα με άλλα και το μπέρδεμα αυτό δυσκόλευε την κατάσταση,. Μία λύση θα ήταν να αφαιρεθούν όσα κλαδιά δεν χρησιμεύουν και να μειωθεί το μήκος των υπολοίπων (αλλά ποιών ??) και να ερευνηθεί η γωνία της κορυφής αλλά και η ελαστικότητα των κλαδιών της για κάποια βίαιη περιστροφή ώστε να  έλθει από κάτω (σε μία άλλη εκδοχή).  

 .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Καλησπέρα !

Μην αγχώνεσαι... Λάθη κάναμε όλοι και συνεχίζουμε να κάνουμε! έτσι μαθαίνεις.

Θα ακολουθούσα την πρόταση του sim!


Καλή συνέχεια .

Topic author
FIREFIGHTER8
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2016, 11:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από FIREFIGHTER8 »

Ευχαριστω τον καθενα ξεχωριστα...ανεβαζω τις φωτο που ζητησατε για να βγαλετε καλυτερο συμπερασμα!τελικα να το ξεκινησω για literati ή για το πιο κλασσικο στυλ που περιεγραψε ο sim62 ?Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα πιστευω οτι η αρχη ειναι το ημισυ του παντος και γιαυτο  δεν θελω να ξεκινησω λαθος...
IMG_20161220_133601.jpg
IMG_20161220_133555.jpg
IMG_20161220_133534.jpg
IMG_20161220_133520.jpg
IMG_20161220_133504.jpg
IMG_20161220_133451.jpg
IMG_20161220_133442.jpg
IMG_20161220_133425.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από Harris »

Καταπληκτικός ο sim62! Ακολούθησε τις συμβουλες του!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από Sim62 »

Αυτό που πρέπει εξ αρχής να ξεκαθαρίσουμε είναι ότι σε κάθε περίπτωση με την μορφή που έχει σήμερα το δέντρο θα χρειαστούν αρκετά χρόνια (για δημιουργία ικανού φυλλώματος) για να φανούν τα πρώτα αποτελέσματα, με οποιαδήποτε επιλογή διαμόρφωσης διαλέξεις,  Το θετικό σημείο ο κορμός του, σε πάχος και κίνηση.
Με τον κίνδυνο λοιπόν να πέσω μέχρι ενός σημείου έξω επειδή δεν τον έχω μπροστά μου αλλά κοιτάζω μόνο κάποιες φωτογραφίες θα προσπαθήσω με αυτό που βλέπω να σου δώσω κάποιες επιλογές διαμόρφωσης για να ξεκινήσεις.

Αρχικά στον συγκεκριμένο παίζει το σενάριο μιας Literati εκδοχής όπως πολύ σωστά είδε το έμπειρο μάτι του Jean-Zac. Αν και πιστεύω ότι θα σου δώσει και ο ίδιος μια εικόνα αυτής της επιλογής θα κάνω και εγώ μια προσπάθεια. 
Για κάτι τέτοιο είναι σημαντικό να επιλέξεις από τώρα ποια τμήματα πιο ψηλά στον κορμό θα διαμορφώσεις. Μια επιλογή θα ήταν η παρακάτω τονισμένη με πράσινο χρώμα και φυσικά θα χρειαστεί να δοθεί και κάποια κίνηση όπως στο σκίτσο αλλά μόνο μέχρι του σημείου που δεν θα κινδυνεύσει το δέντρο απο σπασίματα. Αν αυτό είναι εφικτό και εφαρμόσεις τα επόμενα χρόνια τις απαραίτητες τεχνικές για ανάπτυξη φυλλώματος το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο και φυσικά με τα χρόνια να γίνει ακόμη καλύτερο.
a5.jpg
a6-literati.jpg
Εκτός όμως από Literati θα μπορούσε να επιλεγεί και μια πιο κλασσική και συμπαγής διαμόρφωση. Σε αυτή την περίπτωση  θα κλάδευα δραστικά όλα τα υπόλοιπα τμήματα εκτός από την περιοχή μέσα στον τονισμένο κύκλο λαμβάνοντας μόνον  υπόψη μήπως κάποια τμήματα χρησιμοποιηθούν για jin. Επίσης να διασφαλισθεί ότι θα παραμείνει αρκετό απ΄το υπάρχον φύλλωμα μέσα στον κύκλο για να μην κινδυνέψει το δέντρο.
a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Καλοριζικος και απο εμενα! Βγαλε φωτο οπως σου ανεφεραν τα παιδια για να μπορεσουν να σε κατευθυνουν και μετα τσεκαρε τις βασικες φορμες των μπονσαι να παρεις μια ιδεα.Παντως εχει ωραια κινηση το δεντρακι,δε θα σε δυσκολεψει....

Topic author
FIREFIGHTER8
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2016, 11:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από FIREFIGHTER8 »

ναι το ξερω οτι δεν εχετε ολοκληρωμενη εικονα...ειναι αρκετα πυκνο απο την αλλη πλευρα και δεν φαινονται καλα τα κλαδια...γιαυτο δεν εβγαλα φωτο.
θα κανω οτι καλυτερο μπορω και θα ανεβασω συντομα,σας ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από Harris »

Οι φωτογραφιες περα του οτι πρεπει να ειναι απο ολες τις πλευρες πρεπει να εχουν φοντο ουδετερο π.χ εναν τοιχο λευκο. Επισης να ειναι στο υψος της γλαστρας. π.χ [img]http://www.bonsaitrees.com/inventorypics/P6270009.jpg[/img]
Ετσι θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Βλέπω 4 φωτογραφίες από την ίδια πλευρά. Υπάρχουν άλλες από την ακριβώς αντίθετη πλευρά ????  Ίσως τότε να έχουμε μία καλύτερη εικόνα για τον κορμό και τα κλαδιά, δηλαδή πώς να λυγίσουμε τον κορμό, πώς και ποια κλαδιά να συρματώσουμε και ποια να κάνουμε jin ή να τα κόψουμε. Η πρόταση διαμόρφωσης από μία φωτογραφία πάντα είναι δύσκολη. (για literati το βλέπω)

Καλορίζικο !!!!! 

 
Μπορείς να τον φωτογραφίσεις στον τοίχο της βεράντας  ώστε να έχουμε ένα καλύτερο background ???

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από Stefasteri »

Δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω, όμως εύχομαι καλή επιτυχία με το πρώτο δεντράκι σου.

Topic author
FIREFIGHTER8
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2016, 11:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από FIREFIGHTER8 »

οχι δεν εχω σκεφτει κατι και επειδη ειναι το πρωτο μου δεντρακι δεν ξερω καν απο που να ξεκινησω και δεν μπορω να φανταστω ποια θα ειναι η τελικη του μορφη,ελπιζω να με βοηθησετε λιγο μεχρι να παρω μπροστα! :text-imnewhere:
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από G1908 »

Γεια σου. Έχεις βρει το σχέδιο του δέντρου πριν ξεκινήσεις να κλαδευεισ;

Topic author
FIREFIGHTER8
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2016, 11:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από FIREFIGHTER8 »

ευχαριστω για τη συμβουλη...θα πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο στο κλαδεμα?

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από marios »

Είναι καλή εποχή για κλάδεμα. Κλάδεψε τον γιατί γίνεται ένας χαμός. :)

Topic author
FIREFIGHTER8
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2016, 11:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμβουλες για γιουνιπερο

Δημοσίευση από FIREFIGHTER8 »

Γεια σας και παλι...τελικα προχωρησα στην αγορα του γιουνιπερου και σας ανεβαζω τις σχετικες φωτο.Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε τι ενεργειες να κανω στην παρουσα φαση?μηπως ενα κλαδεματακι στις κορυφες για συμμαζεμα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
DSC_0198.jpg
DSC_0199.jpg
DSC_0200.jpg
DSC_0201.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση