Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marios
Imperial
Imperial
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από marios » 10 Ιούλ 2018, 15:30

Σε μερικά φυτά δεν θέλει ορμόνη. Εάν βάλεις δεν πιάνει.

Άβαταρ μέλους
Νικολας72
Shohin
Shohin
Has thanked: 7 times

Δημοσίευση από Νικολας72 » 03 Ιούλ 2018, 10:48

vaggelakos7 έγραψε:
03 Ιούλ 2018, 09:39
Για καταβολάδα είναι πολύ αργά καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη 2019. Κατά τον Απρίλιο.

Έλα και δε θέλω γκαντεμιές... 😄  

Το ξέρω βρε Vaggelakos7, αλλά είναι κάτι σαν ένα πείραμα, ένα στοίχημα της σκέψης και λέω να το κάνω γιατί δεν έχω τίποτα να χάσω (εκτός από λίγο χρόνο). Σκοπίμως, δεν θα διαλέξω τα καλύτερα κλαδιά, για να αφήσω τις προοπτικές ανοιχτές για την επόμενη σεζόν. Σ' ευχαριστώ για την επισήμανση πάντως!

Προστέθηκε μετά από 12 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
thanos75 έγραψε:
03 Ιούλ 2018, 09:12
πρόσεξε μην προχωρήσεις σε καταβολάδες σε οριζόντια κλαδιά. Έχω παρατηρήσει ότι δεν έχουν μεγάλη επιτυχία και όσα ριζώνουν, μόνο από την κάτω πλευρά. Προφανώς λόγω τις κίνησης των χυμών.

Θάνο, πολύ καλή επισήμανση, το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε μία καταβολάδα πασχαλιάς, η οποία μάλιστα ενώ στην αρχή ξεκίνησε καλά, κάποια στιγμή μου ξέρανε τα φύλλα, τα έριξε, και τώρα δεν ξέρω αν ζει η όχι όλο το δεντράκι...
Το κρατάω σοβαρά υπ' όψιν. Όμως αυτή την φορά, κι εγώ δεν θα κρατήσω το fair play. Θα έχω βουτήξει το moss σε διάλυμα με ορμόνη ριζοβολίας, για να αντισταθμίσω τις χαμηλές πιθανότητες λόγω του οριακού "εκτός εποχής" εγχειρήματος. Μη σου πω ότι θα ψεκάσω και το σημείο της τομής...
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Άβαταρ μέλους
vaggelakos7
Imperial
Imperial
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από vaggelakos7 » 03 Ιούλ 2018, 09:39

Για καταβολάδα είναι πολύ αργά καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη 2019. Κατά τον Απρίλιο.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δημοσίευση από Γρηγόρης » 02 Ιούλ 2018, 15:46

Νικόλα θα πάρω την άδεια της μητέρας μου και θα στηθώ μπροστά στα post σου, να πάρω μια καλή ιδέα από την αρχή τι κάνει κανείς για κάτι τέτοιο.
 Και αν βγω μετά στη γειτονιά με σακούλες και σουγιά, σίγουρα θα μου το γυρίσει η μάνα μου στην εκπαιδευτική τηλεόραση…Να είσαι καλά.

Άβαταρ μέλους
Νικολας72
Shohin
Shohin
Has thanked: 7 times

Εναέριας Καταβολάδας το εγκώμιον...

Δημοσίευση από Νικολας72 » 02 Ιούλ 2018, 14:48

Με βάση το ημερολόγιο εργασιών που υπάρχει στην βιβλιοθήκη μας, κατάλληλη εποχή για καταβολάδες, είναι ο Μάης κι ο Ιούνης, πάντα στη χάση του φεγγαριού...
:techie-eureka:
Με βάση τον τρελόκαιρο που επικράτησε τον Ιούνη, μόνο η τρέχουσα φάση (μετά την πανσέληνο της 28ης Ιουνίου) του φεγγαριού είναι διαθέσιμη επιλογή, αν και αργά ημερολογιακά. Επειδή ο γράφων είχε "μαρκάρει" δεντράκια της γειτονιάς (λαγκερστρέμια, σφένδαμο, δαμασκηνιά, φτελιά και κουτσουπιά), εάν όλα πάνε καλά αυτή την εβδομάδα αρχίζει "το εγκώμιο της καταβολάδας"..!
:chores-chopwood:
Σουγιάς, σακούλες, μεμβράνη, αλουμινόχαρτο, moss και φύγαμε... Προσοχή: θα ακολουθήσει πλήρες φωτογραφικό ρεπορτάζ, με εικόνες σκληρές για παιδιά και καρδιοπαθείς! Παρακαλούνται οι υπεύθυνοι να απομακρύνουν τις παραπάνω ευαίσθητες ομάδες από τις οθόνες υπολογιστών και smart phones!
:character-jason:  :violence-chainsaw:       :confusion-helpsos:
Όπως πάντα, είναι καλοδεχούμενες συμβουλές-προτάσεις των μελών για την επιτυχέστερη δυνατή έκβαση της απόπειρας.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Απάντηση