Καινούργιος στα Bonsai

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Το θέμα με την συχνότερη εμφάνιση σε όλα τα φόρουμ που έχουν σχέση με τα bonsai, και στο δικό μας ίσως είναι " πήρα ένα bonsai απ΄τα "κάθε Lidl" αλλά ξαφνικά  ?  άρχισαν να πέφτουν τα φύλλα του και στο τέλος το χάσαμε".
Συμπέρασμα : Σταματήστε να πετάτε τα λεφτά σας για bonsai που δεν είναι bonsai από το "κάθε Lidl".
Αν τα bonsai είναι για σας κάτι περισσότερο από ένα φίκο Ginseng "πατάτα" που μόνο τα τμήματα marketing των πολυκαταστημάτων  βαφτίζουν ως bonsai ξεκινήστε το διάβασμα για το τι πραγματικά είναι bonsai και τι αντιπροσωπεύει και κυρίως πως το χειριζόμαστε και  όταν είστε σίγουροι ότι μπορείτε να του προσφέρετε μια στοιχειώδη και αξιοπρεπή επιβίωση τότε κάντε μια βόλτα σε κάποιο φυτώριο.
Το bonsai δεν είναι για τους περισσότερους από μάς κάτι έτοιμο (εκτός αν κάποιος μπορεί να διαθέσει πολλά λεφτά) αλλά μια συνεχής διαδικασία περιποίησης και ανάπτυξης ενός φυτωριακού κατάλληλου υλικού με την ελπίδα κάποτε να γίνει bonsai.
Και στην περίπτωση μας το "ταξίδι" έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον απο τον προορισμό.
Δεν θέλω να επεκταθώ επι του παρόντος στην περίπτωση των "Yamadori" γιατί αυτή είναι μια τελείως διαφορετική κουβέντα.

Ελια 5
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Μαρ 2018, 14:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καιpνούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Ελια 5 »

καλησπερα,πηρα κ γω απο lindl bonsai μεσα σε 3μερες πεφτουν φυλλα του , ειναι  πολυ ομορφο, , αλλα με αγχωνει που πεφτουν φυλλα , ειναι η προσαρμογη?βγαζει νεα, τι να κανω?
 
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Καλώς ήρθες. Το που έχει τρύπα να φεύγει το νερό; ΤΩρα δεν είναι κατάλληλη εποχή για μεταφύτευση
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
Κωστας@
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2018, 16:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Κωστας@ »

Οκ φίλε. Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία. Για το φίκο με ενδιαφέρει.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
[quote=Κωστας@ post_id=66107 time=1531086491 user_id=4690]
Χαιρετώ όλη τον ομάδα. Είναι καινούργιο στα Bonsai.Δεν ξέρω σχεδόν τπτ. Ότι έχω διαβάσει στο ίντερνετ και κάποια βιντεάκια που έχω δει. Πριν λίγες μέρες είχα πάει σε ενα φυτώριο. Είδα ένα δεντράκι Bonsai μου άρεσε και το αγόρασα. Το λάτρεψα από εκείνη την ώρα. Έκατσα το κλαδεψα Γιατί ήταν πολύ καιρό αφροντιστω. Με Ότι γνώσει έχω πάρει πανό σε αυτά που διάβασα. Την Πέμπτη Ένας φίλος μου έφερε ένα Bonsai ficus ginseng από τα lidl. Αυτό και αν είχε τα μαύρα του τα χάλια. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά γι'αυτό θέλω την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας. Ήταν σε μια γλάστρα που δεν έκανε για Bonsai. Το μεταφύτευση σε ένα πήλινο που βρήκα σε ένα μαγαζί. Ο Θεός να το κάνει Bosnia pots. Και εδώ που μένω δύσκολα να βρώ. Και μετά του αφαιρεσα κάποια φύλλα για να μπορεί να έχει φως στο εσωτερικό του.Γιατί ήταν πολύ πυκνό. Τώρα θέλω να μου πείτε τα λαθη μου και τι κάνω από δω και πέρα. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από stelios »

Μάλλον δεν σου απαντάει κανείς γιατί έχεις ανεβάσει 2 δέντρα σε ενα θέμα και αυτό είναι κουραστικό γιατι δεν ξέρουμε σε τι να απαντήσουμε.

Το τελευταίο εμένα μου μοιάζει με φτελίτσα κινέζικη.
These users thanked the author stelios for the post:
Κωστας@ (16 Ιούλ 2018, 09:14)
Rating: 7.14%

Topic author
Κωστας@
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2018, 16:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Κωστας@ »

IMG_20180709_002314.jpg
IMG_20180709_002314.jpg
IMG_20180709_210103.jpg
IMG_20180709_210115.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Κωστας@ for the post:
Νικολας72 (17 Ιούλ 2018, 12:00)
Rating: 7.14%

Topic author
Κωστας@
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2018, 16:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Κωστας@ »

Κι άλλη φωτογραφία από το δεντράκι μου
IMG_20180709_210115.jpg
IMG_20180709_210103.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Κωστας@
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2018, 16:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Κωστας@ »

Ο ficus ginsengπου σας είπα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Κωστας@
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2018, 16:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Κωστας@ »

Θα βγάλω και άλλη φωτογραφία να ανεβάσω
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Το δέντρο σου μαλλον είνια CARMONA δεν φαινεται καλα η φωτογραφία σου. To χώμα είναι πέτρα;
These users thanked the author Harris for the post:
Κωστας@ (16 Ιούλ 2018, 09:14)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Κωστας@
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2018, 16:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Καινούργιος στα Bonsai

Δημοσίευση από Κωστας@ »

Χαιρετώ όλη τον ομάδα. Είναι καινούργιο στα Bonsai.Δεν ξέρω σχεδόν τπτ. Ότι έχω διαβάσει στο ίντερνετ και κάποια βιντεάκια που έχω δει. Πριν λίγες μέρες είχα πάει σε ενα φυτώριο. Είδα ένα δεντράκι Bonsai μου άρεσε και το αγόρασα. Το λάτρεψα από εκείνη την ώρα. Έκατσα το κλαδεψα Γιατί ήταν πολύ καιρό αφροντιστω. Με Ότι γνώσει έχω πάρει πανό σε αυτά που διάβασα. Την Πέμπτη Ένας φίλος μου έφερε ένα Bonsai ficus ginseng από τα lidl. Αυτό και αν είχε τα μαύρα του τα χάλια. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά γι'αυτό θέλω την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας. Ήταν σε μια γλάστρα που δεν έκανε για Bonsai. Το μεταφύτευση σε ένα πήλινο που βρήκα σε ένα μαγαζί. Ο Θεός να το κάνει Bosnia pots. Και εδώ που μένω δύσκολα να βρώ. Και μετά του αφαιρεσα κάποια φύλλα για να μπορεί να έχει φως στο εσωτερικό του.Γιατί ήταν πολύ πυκνό. Τώρα θέλω να μου πείτε τα λαθη μου και τι κάνω από δω και πέρα. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα..[media]
[hr]
[/media]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση